Devlet Teşvik Kredisi Nasıl Alınır

Reklamlar


Devlet teşvik kredisi nasıl alınır başvuru şartları nelerdir, teşvik kedisi almak için nasıl bir yol izlemeliyiz işte ayrıntılar. Yeni iş yeri kurmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelir Devlet Teşvik Kredisinin nasıl alındığı konusu. Aslında yeni açılan pek çok iş yerinin de bu krediler ve destekler sayesinde açılmış olduğunu söylemek yanlış olmaz. Devlet tarafından sağlanan bu hibeler ve destek kredileri girişimcilerin can simidi gibi adeta. Özellikle ev hanımı, gazi veya şehit yakını ve engelli vatandaşlarımız girişimleri için oldukça rahat bir şekilde teşvik kredilerinden yararlanabilmektedirler.

Öncelikle bir girişim planınız var ve KOSGEB kredilerinden yararlanmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaktır. Peki, bu eğitimi nasıl alacağız? İlk önce KOSGEB’ e kayıt olarak yılın belli dönemlerinde açılan bu eğitimlere kayıt olmalıyız ve açılan eğitimlere devam ederek eğitim sonunda yapılan uygulamalı sınavlardan geçmemiz gerekmektedir. Bu süreç olumlu sonuçlandığı takdirde KOSGEB tarafından Girişimcilik Belgesi almaya hak kazanmış oluruz. 70 saat süren kurslarda %80 üzeri devam zorunluluğu bulunmaktadır. Programdaki asıl amaç iş planının nasıl hazırlanacağının öğretilmesidir. Çünkü bir başvuru için en önemli ve ilk şey iş planının usule uygun bir şekilde hazırlanmasıdır. Eğitimler bittikten sonra yapılacak işlemler:

  • KOSGEB kayıt
  • İş Planının Hazırlanması ve KOSGEB’e sunulması
  • KOBİ beyannamesi ve bilgi dökümanı oluşturulup kuruma sunulması

Bu işlemlerden sonra hazırladığınız iş planları merkeze gönderilir ve burada inceleme altına alınır. Eğer kursta öğretilen bilgiler ışığında eksiksiz bir iş planı hazırladıysanız büyük bir ihtimalle olumlu geri dönüş alacaksınızdır. KOSGEB tarafından 50 bin TL hibe krediler verilebildiği gibi 100 bin TL faizsiz kredi imkanı da girişimcileri beklemektedir. Hibe kredi kullanımlarında kadın girişimci, şehit yakını ve gazi ile engelli vatandaşların daha avantajlı olduklarından bahsetmiştik. Bunun nedenini açıklayalım. Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip olmayan bir girişimci 50 bin tl hibe krediyi alabilmek için toplamda 65 bin tl harcama yapmak durumundadır. Yani bu girişimci 65 bin tl yatırım yapacağı bir işletmeyi sadece 15 bin tl harcayarak KOSGEB sayesinde kurmuş olacaktır. Fakat yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip girişimciler ise 55 bin tl harcayarak 50 bin tl lik hibeye hak kazanacaklardır.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir