Doğalgaz faturasını düşürmenin 10 etkili yolu

Reklamlar


dogalgaz-faturasini-dusurmenin-yollari

Doğalgaz faturasını düşürmenin 10 etkili yolu: Doğalgaz Tasarrufu yapmanın en etkili yolu, gelişi güzel çözümlerden ziyade gerçek ölçümlere dayanan çözümlere yönelmektir. Faturaların cebinizi yakmaması için, kullanılmayan cihazların kapatılması şeklinde edinilebilecek tasarruf alışkanlıklarının yanında, uygun maliyetlerle bazı tasarruf yöntemlerinin uygulanması da mümkün. Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde doğalgaz faturasını düşürmenin yollarını sizlere anlatmaya çalışacağız.

Mantolama yaptırmak:

Binalara yaptırılan mantolama uygulaması, kış mevsiminde ısının dışarıya çıkmasını, yaz mevsiminde de sıcak havanın içeri girmesini önlemektedir. Bu sayede de büyük bir enerji tasarrufu sağlar. 2017 yılına kadar zorunlu olarak alınması gereken enerji kimlik belgesi için, binalarda dış cephe mantolama şartı getirilmiştir.

Pencere camlarına ısı yansıtıcı film yaptırmak:

Isı yansıtıcı cam filmi ile camlardan giren soğuk ve sıcak engellenebilmektedir. Bina cephesine yapılan mantolama gibi, cam filmleri de ortam ısısını büyük ölçüde korumaya yardım etmektedir. Seramik cam filmi uygulaması yaptırırsanız, güneşin zararlı UV ışınlarından koruma sağlayabileceğiniz gibi, güneş ısısını %99 oranında önleyerek enerji tasarrufu sağlamış olacaksınız.

Pencerelerde panjur kullanmak:

Pencerelerinize taktıracağınız panjur daha çok güneş ışınlarından korunmak için kullanılsa da, ortam ısısının korunmasına da katkı sağlayarak enerji tasarrufu yapmanıza olanak sağlar.

Kapı ve pencerelerdeki boşlukları kapatmak:

Pencereleriniz ahşap doğramadan yapılmışsa, camların macunlarının düzgün olduğundan ve çerçevelerde boşluk olmadığından emin olmalısınız. Değiştirmeyi düşünüyorsanız çift camlı PVC pencere ve kapı doğramaları ısı kaybının önlenmesinde çok ideal bir çözümdür. Ahşap doğramalarınızdaki boşlukları izolasyon bantları ve contaları ile kapatabilir, bir nebze de olsa ısı kaybını önleyebilirsiniz.

Duvarlarda ve çatıda açık renkte yalıtıcı boya kullanmak:

Bina dış cephesinde ve düz çatılarda ısı iletkenliği az olan yalıtım sağlayan açık renkli boyalar kullanabilirsiniz. Bu sayede %25 gibi bir ısı tasarrufu sağlayabilir, doğalgaz faturanızı düşürebilirsiniz. Bu tür yalıtıcı boyalar yüksek bir yansıtma özelliğine de sahiptirler. Bundan dolayı iç mekanlarda da kullanabilir, aydınlatmayı daha az kullanacağınız için tasarrufa katkı sağlar.

Evin çevresine mümkünse üst kısımlarına gölge yapacak ağaçlar dikmek:

Evinizin bahçesine doğru bir şekilde dikeceğiniz bitkiler, oturduğunuz mekanlarda 10 dereceye kadar ısı düşüşü sağlayabilmektedir. Gölge yapabilen genç bir ağacın serinletme etkisi, günde 20 saat süreyle çalışan 10 tane split klimanın sağladığı etkiye sahiptir.

Ampulleri tasarruflu led ampullerle değiştirmek:

75 watt gücündeki normal ampullerin yerine 15 watt gücünde tasarruflu veya led ampuller kullanmak, normal ampulle sağlanan aydınlatmanın aynısı %80 gibi bir enerji tasarrufu ile sağlanabilmektedir. Bu yeni nesil ampuller 8-10 kat daha uzun ömürlüdürler.

A ve A+ enerji sınıflı cihazları kullanmak:

En düşük verimli cihazlar ile en yüksek verimli cihazlar arasında %60’a varan enerji tüketimi farkı bulunmaktadır. A enerji verimliliği olan bir buzdolabı, D enerji verimliliği olan bir buzdolabına göre %45 oranında, G enerji sınıfındaki bir buzdolabına göre de %56 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Termostatik radyatör vanası ya da oda termostatı kullanmak:

Bunlar ayarlanan ısı derecesine göre enerji harcamalarınızı kontrol altında tutmaktadır. Bu sayede doğalgaz faturanız önemli ölçüde düşer ve büyük tasarruf sağlar.

Merkezi sistemlerde ısı tüketimini ölçen sistemlerin kurulması:

Periyodik bir şekilde kayıt altına alınan ölçüm verileri sayesinde, enerji israfınızın nereden kaynaklandığını rahatlıkla belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte, tasarruf çözümlerinizi gerçek ölçüm verilerine belirlerseniz çok etkin sonuçlar alabilirsiniz. Bunun neticesinde de doğalgaz faturalarınızda olduğu gibi diğer giderlere ait faturalarınızda da önemli tasarruflar sağlama imkanına sahip olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir