Dolar neden düşer? Dolar neden yükselir?

Reklamlar


dolar neden düşer dolar neden yükseliyor yükselir

Dolar neden düşer? Dolar neden yükselir?

Doların düşme sebebi, doların yükselme sebebi, dolar kuru sürekli neden değişiyor, dolar kurunun sürekli değişmesinin nedenlerini sizler için derledik işte ayrıntılar.. Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi olan Dolar, FED ( ABD Merkez Bankası ) tarafından basılmaktadır. Tüm dünyada ne miktarda Dolar olması gerektiğine FED karar vermektedir. T.C. Merkez Bankasının öncelikli olarak fiyat istikrarı gibi nasıl bazı hedef ve görevleri varsa, FED’in de kendi hedefleri ve öncelikleri bulunmaktadır.

Kriz dönemlerinde FED piyasa ekonomisini canlandırmak, işsizlik oranlarını azaltmak ve büyüme sağlamak adına karar alarak piyasaya bol miktarda dolar sunar. Ancak, piyasaya sürdüğü paraların faize gitmemesi için de faizleri düşürerek, paranın yatırım amaçlı kullanılmasını veya bu paradan para kazanılmasını amaçladı. FED bunları yaparken, hem büyüme sağlamayı hem de parayla yeni yatırımlar yapılmasını ve istihdam sağlanarak işsizliğin düşürülmesini planladı. Bunun gibi nedenlerden piyasaya yıllarca bol miktarda Dolar sürdü.

Peki, FED’in piyasaya sürdüğü bu paralar nereye gitti? Paralar altına, iç piyasaya, başka ülke piyasalarına ve borsalarına gitti. Bu başka ülkelerden kasıt nedir? derseniz; Gelişmekte olan, yabancı yatırımcılara ihtiyaçları olan Türkiye gibi ülkelerdir. Ülkemize bol miktarda Dolar girdi, yatırımlarla birçok yabancı sermayedar piyasaya Dolar soktu, borsaya girdi, ülkeye de ucuz maliyetli para girmiş oldu. Bu süreçte Türkiye’nin neler yapması gerekiyordu? Ne yaptı? Türkiye’ye likidite akışı varken yapılması gereken uzun vadede ülkemize para kazandıracak teknolojik gelişmeler ve know-how barındıran yatırımları gerçekleştirmekti. Bu sayede para akışı yavaşladığında ya da kesildiğinde üretilen katma değeri yüksek ürünleri satarak, büyüme sağlanabilmeli ve gelirleri arttırabilmeliydik. Şayet likiditenin sıkıntısız olduğu süreçte eğitime, teknolojiye, bilime ve daha birçok alana yatırım yapabilmiş olsaydı Türkiye, bugün Güney Kore gibi teknoloji üreten şirketlere, Hindistan gibi uzay çalışmaları yapabilecek bir altyapıya sahip olabilirdik.

Türkiye, tüm bunların yerine sürekli konut üretti, AVM’ler açtı ve Rezidanslar dikti. Paralar buralara aktı. Ayrıca lüks otomobillere ve akıllı telefonlara milyarlarca dolar harcadık. Kısacası tamamen bir tüketim toplumu haline geldik ve bunu iliklerimize kadar yaşadık, yaşıyoruz. Gün geldi FED ucuz para dağıtmaktan vazgeçti, çünkü daha fazla ucuz para satmama gerek kalmadı kendi ekonomim düzeldi sayılır ve fazla dolar piyasalarda balonların oluşmasına neden olur dedi. Amacını da Doların hak ettiği değere yükseltmek olduğunu ve tasarruf oranlarının artması şeklinde belirtti. Yakın geçmişte Gezi olaylarından sonra Tahvil Alım Programı denen ucuz para saçma politikasından vazgeçtiğini açıklayan FED, Türkiye’nin ilk şoku yaşamasına neden oldu.

Ülkemizde bu duruma tepkiler, doların yükselmeye başlamasına neden oldu. T.C. Merkez Bankasının hemen müdahale edememesi, siyasi gerginlikler ve koşullar doların yükselmesine neden oldu. Merkez Bankası da faizleri mecburen 4-5 puan yükseltti. Aslında faiz kötü veya endişeye sevk edici bir şey değil. Enflasyona uyumlu ve ayarındaki bir faiz sorun yaratmaz. Çünkü sermayenin toplanmasını sağlar ve yatırım yapılabilir. Bu yönden bakıldığında faiz olması gereken bir şey, ancak mecburiyetten yapılan bir faiz artırımı sıkıntı yaratır. Faizin yüksek olması insanların borçlanmasına engel olur ve borçlanmak istemezler. Böyle olunca da yatırım yapılamaz ve istihdamdaki insan sayısı azalır yani işsizlik artar.

Sonuçta FED faizleri arttıracağınız söylediğinde ise şunlar oluyor; Yabancılar yıllarca ucuz dolara alışkın olduklarından ekonomiden ellerini çekmeye başlıyorlar, Çünkü benim ülkemdeki bankam da bana faiz veriyor, o zaman burada ne yapıyorum diyecek ve giderken de sermayesini de geri götürecek. Bu da piyasadaki doların azalmasına neden olacak. Doların aktığı dönemlerde ev, AVM yapıp, lüks arabalar ve akıllı telefonlar almamış, bunun yerine teknolojik yatırımlar ve katma değeri yüksek işler gerçekleştirseydik, dolar bulmakta zorlanmayacaktık. İşte tüm bu oluşumlar ve işleyişler sonucunda dolar ülkemizde düşmekten daha çok yükselme eğiliminde olmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir