Dosya masrafı geri alma nasıl yapılır?

Reklamlar


dosya masrafı

Son zamanlarda dosya masrafının geri alındığına dair onlarca haber ile karşılaşıyoruz, hatta dosya masrafı geri alma konusunda yüzlerce şirket çıktı ortaya ve resmi olarak dosya masraflarını geri alacaklarını anlatıyorlar, bir çoğu da dolandırıcı olmakla beraber, neredeyse böyle bir sektör oluştu.

Vatandaşların gümrük ve ticaret bakanlığı yetkililerine dosya masrafıyla ilgili çok soru yönelttikleri ve mahkemeye gitmeden de alabileceğini belirtti ve konuyla ilgili detaylı bir açıklama yaptı.

Her çektiğiniz kredi için ayrı başvuru yapmanız gerekiyor

Örneğin bir bankadan 3 tane ayrı kredi çektiniz, bunun için 3 krediye de, dosya masrafını geri almak için ayrı ayrı başvuru yapmanız gerekiyor, ama bir bankadan bir kredi çektiyseniz o zaman ipotek ücreti ve yapılandırma gibi şikayetler için tek başvuru yapmanız yetiyor.

İlk etapta dava açmanız gerekmiyor, 2 bin tl nin altındaki anlaşmazlıklarda ilçe yetkili olurken, 3 bin tl üzerindeki anlaşmazlıklarda il hakem heyeti yetkili makam oluyor.

Bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlıkta bulunan hakem heyetine başvuru yapmanız gerekiyor, zaten onlar size gerekli belgeler ve yapılacaklar hakkında bilgi veriyor.

Herhangi bir masraf ödemeyeceksiniz

Tüketici hakem heyeti tarafından yapılan incelemelere göre, bilirkişi ve yazışma ücretleri satıcı veya sağlayıcı firma tarafından yani banka tarafından karşılanacak.

Yani siz herhangi dosya masrafınızı almak için başvuru yaptığınızda bundan sonra herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz, eğer eski kanundan önceki bir sözleşmeyi imzaladıysanız o da geçersiz olacak ve bankanızla yaptığınız eski sözleşmeyi banka yetkililerinden isteyebilirsiniz bu sizin kanunen en doğal hakkınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir