Döviz kuru nedir, çeşitleri nelerdir?

Reklamlar


Döviz kuru nedir, çeşitleri nelerdir

Döviz kuru nedir, çeşitleri nelerdir: Birçok kişi döviz kurları ile ilgili yeterli bilgiye sahipken, bu konuda bilgisi olmayanlara döviz kuruyla ilgili bazı bilgiler vermek istedik. Şayet sizin de yeterli bilginiz yoksa, bu sayede Dolar ve TL kurundaki fiyat hareketlerini öğrenebilir ve para kazanma fırsatlarını iyi değerlendirebilirsiniz.

Yabancı para birimleri döviz olarak adlandırılmaktadır. Dövizlerin birbirine dönüştürülmesine de döviz işlemleri denmektedir. Döviz işlemleri değişik şekillerde yapılabilmekte, birikimlerinizi değerlendirerek kar elde edebilmektesiniz. Daha çok faizlerin yüksek olduğu zamanlarda, dövizin getirisi yüksek olduğundan dolayı yatırımcıların bir çoğu döviz kurlarına yatırım yapmakta ve kazanç sağlamaktadırlar. Tabi bunun için döviz çeşitlerini ve döviz işlemlerini oldukça iyi bilmeli, işlemi gerçekleştirdiğiniz piyasayı ve döviz fiyatlarındaki değişiklikleri çok iyi yorumlayabilmelisiniz.

Döviz kuru nedir?

Dövizin uluslar arası değerini ya da miktarını ifade kavrama kur adı verilmektedir. Mesela; doların TL cinsinden değeri, Dolar TL kuru olarak belirtilmektedir. Diğer yabancı para birimleri de aynı şekilde ifade edilmektedir. Döviz işlemleri yapan yatırımcılar da dövizler arasında oluşan fiyat farklılıklarından kar etmeyi hedeflemekte, bu amaçla avantajlı olarak düşündükleri döviz cinslerini alıp satarlar. Bu yatırımcıların işlem gerçekleştirdiği döviz fiyatlarına da döviz kuru denilmektedir.

Dolar kuru dendiğinde, Doların TL cinsinden karşılığı anlaşılmaktadır. Dolar 3 TL 1 olduğu zaman Dolar TL kurunun değeri 3 olmaktadır. Dolar satın almak isteyen yatırımcılar 30 TL vererek 10 Dolar alırlar. Doların değeri 3,1 olduğunda da 31 TL’leri olmuş olur. Aradaki 1 TL de onların karı olmuştur.

Döviz kuru çeşitleri:

Döviz kuru işlemleri alış ve satış kuru olarak iki şekilde yapılmaktadır. Alış kuru, dövizin veya naktin alışı sırasında kullanılan fiyattır. Yani döviz bürosu ya da bankalardan TL karşılığında gerçekleştirilen döviz işlemidir. Satış kuru da dövizin ya da naktin satışında kullanılan fiyatı ifade etmektedir.

Türkiye’de kurlar Merkez Bankası, bankalar ve özel finans kurumları, serbest piyasa kurları olarak üç farklı şekilde uygulanmaktadır. Merkez Bankası kurlara üç şekilde müdahalede bulunmaktadır. Bunlar;

1- Esnek piyasa döviz kuru. Merkez Bankasının piyasaya müdahale etmeden önce kurun serbest bir biçimde dalgalanmasına müsaade ettiği bir sistemdir.

2- Sabit kur sistemi. Bu sistemde Merkez Bankası dövize müdahalede bulunur ve kuru sabit bir dengeye getirir.

3- Denetimli kur sistemi. Burada da Merkez Bankası kur dalgalanmalarını kontrol altına almayı amaçlar.

Döviz kurlarıyla ilgili bilinmesi gereken terimler:

Döviz kurları ile ilgili yükseliş, düşüş ve eskiye geri dönüş ifadeleri için değişik terimler kullanılmaktadır. Bunlar devalüasyon ve revalüasyon gibi terimlerdir. Devalüasyon dendiğinde; ödemeler dengesi sabit kur sisteminde açık veren ülkelerin, resmi para biriminin dış satın alma gücünün alınan bir kararla düşürülmesi anlaşılmaktadır. Kısaca rahat anlaşılacağı bir ifadeyle paranın diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesidir. Revalüasyon dendiğinde ise; Para biriminin diğer para birimleri karşısında değer kazanmasıdır. Yani devalüasyonun tam tersiz bir durumdur.

Döviz işlemlerinde değişik bazı terimlerle karşılaşmak da olasıdır. Yabancı bir para biriminin, diğer bir yabancı para birimine göre değeri çapraz kur olarak ifade edilmektedir. Türkiye’de TL’nin olmadığı gösterimlere çapraz kur adı verilirken, uluslar arası piyasalarda Doların olmadığı kur gösterimlerine çapraz kur adı verilmektedir.

Resmi para biriminin, başka ülkelerin para birimleri karşısındaki satın alma gücüne bağlı olarak düzeltilen değere de reel döviz kuru denmektedir. Başka bir terim de dalgalı kurdur. İki ülke parasının karşılıklı değeri baz alınarak alış satış değerlerinin, piyasa şartlarının da göz önüne alınarak Merkez Bankasının müdahalesi olmaksızın belirlenmesi olarak ifade edilmektedir. Diğer bir terim olan esnek kur ise; Döviz kurlarının Merkez Bankası müdahalesine maruz kalmamasıdır. Döviz kurları piyasanın arz ve talebine göre belirlenmekte olup, serbest değişken kur veya yüzen kur olarak da adlandırılmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir