Döviz olarak kredi çekilir mi?

Reklamlar


Krediler Döviz Olarak Çekilebilir mi: İhtiyaç kredisi, ticari kredi ve diğer tür krediler, döviz cinsinden alınır mı euro, dolar sterlin gibi çeşitli para birimleri üzerinden kredi almak mümkün mü işte detaylar. Döviz kuru pek çok olaya bağlı olarak sürekli olarak Türk parası karşısında değişim göstermektedir. Dünya paraları karşılığında Türk parasının değerini tanımlayan döviz kuru, ülkemizde özellikle imalat alanında tüm ham madde satın alımlarında kullanılmaktadır. Yani dövizde gerçekleşen her türlü değişim ürün imalatı gerçekleştiren tüm kişi ve bireylerin maliyetine doğrudan etki edecektir.

Buna göre bazı firmalar ile bireyler döviz üzerinden kredi çekmek ve bu kredilerin ödemelerini döviz olarak ödemek isteyebilir. Ancak dövizde gerçekleşen yükselmeler kredi ödemelerinin artmasına neden olabileceği için vergi üzerinden bir avantaj sağlamayacaksa tercih edilebilecek bir yöntem değildir.

Aşağıda detaylı olarak araştırmalarını gerçekleştirmiş olduğumuz Krediler döviz olarak çekilebilir mi? birlikte inceleyelim; Sorularla ilerleyelim;

Döviz İle İhtiyaç Kredisi Çekilebilir Mi?

Devletimiz tarafından 2008 yılından sonra düzenlemeleri gerçekleştirilmiş olan kanuna göre Türkiye Cumhuriyetinde ikamet eden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireyler dövizin sürekli olarak değişikliklere uğrayarak yükselip, alçalmasından dolayı büyük nedenlere sebep olabileceği için izin verilmemektedir.

Özellikle gelirlerimizin TL cinsinden olması ve Türkiye’de yaşarken döviz üzerinden kredi kullanılması ve borçlanılması zarara uğramanıza neden olacaktır.

Döviz Hesabı İle Kredili Mevduat Hesabı Açılması Mümkün Mü?

Bu durumda da yukarıda bahsettiğimiz nedenlere bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sadece TL cinsi üzerinden kredili mevduat hesapları açabilmesine izin verilmektedir. Yani döviz hesabı ile kredili mevduat hesabı açılması mümkün değildir.

Kredi Kartı Döviz Limitleri Kullanılırken, Döviz İle Borçlanma Kredi Sayılmaz Mı?

Kredi kartları bir ödeme aracı olarak bankalar olan finansal kuruluşların sunmuş olduğu ürünlerdir. Yani bu nedenle bir çeşit kredi gibi görünüyor olsa bile kredi değil sadece nakit alternatifi olarak kullanılan bir ödeme aracıdır.

Aynı zamanda evrensel ödeme araçları olarak dünyanın çeşitli bölgelerinde kullanılabilen kredi kartları yurt dışı ve yurt içinde farklı para birimi cinsleri olarak kullanılabilen ürünlerdir.

Buna bağlı olarak borcunuzun isterseniz Türk parası üzerinden isterseniz dolar üzerinden ödenmesi sizin isteğinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Şirketler Döviz ile Kredi Kullanabilir Mi?

Bazı bankalar tarafından yurt dışına ürün gönderen veya yurt dışından ürün getirerek ülkemiz sınırları içerisinde satışını gerçekleştiren şirketlere döviz üzerinden krediler kullandırabilmektedir.

Buna bağlı olarak özellikle imalat ile uğraşan firmalar demirbaş alımlarını gerçekleştirmek üzere yurt dışından Makine ithalatı gerçekleştirecek olurlarsa bu durumda da alınacak ürün dolar cinsinden olacağı için satıcı ve alıcının ülkesinde yer alan bankalar arasında gerçekleşecek anlaşmalara bağlı olarak dövizle kredi almak mümkün hale gelebilmektedir.

Son olarak döviz ile gelir elde eden firmaların da döviz üzerinden kredi kullanabilme durumu söz konusu olabilir.

Not: TC vatandaşlarına döviz üzerinden kredi kullandırılması mümkün değildir ancak farklı kurumlar ve kuruluşlar üzerinden döviz ile kredi kullandırılması mümkün olabilir. Ancak buna bağlı olarak döviz ile kredi kullanılması borcun değişime uğrayacağı için sizi zarara uğratacak bir durum olacaktır. Geliriniz TL cinsinden ise zarara uğramamak için dövizle kredi çekmek gibi hatalara düşmeyiniz.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz krediler döviz olarak çekilebilir mi? Tüm detaylarıyla sorularla işledik. Konuya eklemek istediğiniz her türlü soru, görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir