Dünyaca ünlü Borsa zenginleri ve milyarderleri

Reklamlar


Borsa zenginleri Dünyaca ünlü milyarderler

Bu günkü yazımızda başarıyı yakalamış Ünlü borsa zenginleri, borsa milyarderi olmuş kişileri tanıtacağız işte detaylar. Dünyanın en zengin kişileri arasında yer almasa da birçok kişi çok para kazanıp zengin olmak ister. Tabi bu zenginlik beraberinde bazı sorunları da getirmektedir. Fakat dünyaca ünlü milyarderleri incelediğimiz zaman onların gerçekten de çok çalışkan kişiler olduklarını görürüz. Para kazanmak özel bir beceri sahibi olmayı gerektirirken, bu parayı doğru bir şekilde yönetmek de ayrı bir meziyet gerektirmektedir.

Borsa zenginleri arasında ilk sırada gelen isim olan Warren Buffett, hem zenginliği hem de sempatikliği ile dikkat çekmektedir. Dünyanın en zengin isimleri dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri de Bill Gates’tir. Meksikalı iş adamı Carlos Slim, 2013 yılında dünyanın en zengin ismi unvanını Bill Gates’in elinden almayı başarmıştır.

Warren Buffett kimdir?

Henüz 11 yaşında hisse senedi alım satımı yapmaya başlayan Warren Buffett 53,5 milyar dolarlık bir servete sahiptir. Buffett daha 6 yaşlarındayken büyükbabasının bakkal dükkanını işletmeye başlamış, altılı kola şişelerini tanesini 5 Cent karla satarak ilk ticari kazancını sağlamıştır. Babası borsa simsarı olduğu için de 11 yaşındayken hisse senedi alıp satmaya başlamıştır.

Para yönetiminde başarılı biri olan Warren Buffett, ilk aldığı hisse senetleri değerlendiğinde satmış ve kar etmiştir. Ancak sonrasında bu hisselerin daha da değerlendiğini görmüş ve uzun vadeli yatırım yapması gerektiğine karar vermiştir. Liseyi bitirdikten sonra Üniversiteye gitmek istemeyen Buffett’ı babası zorla Pennsylvania Üniversitesi’ne bağlı olan Wharton Business School’a gitmiştir. İki yıl sonra Omaha’ya dönmek mecburiyetinde kalan Buffett, sıkı bir şekilde çalışarak üç yılda Lincoln – Nebraska Üniversitesi’nde eğitimini tamamladı. Daha çok ticaret alanında eğitim alan Buffett, ünlü bir analist olan Prof. Benjamin Graham’la çalışmış ve 1951 senesinde yüksek lisansını tamamlamıştır.

Wall Street’te çalışmak isteyen Buffett, babasının ve Graham’ın ısrarlarıyla Nebraska’ya dönmüştür. Burada borsa simsarlığı yapmaya başlayan Buffett, konuşma dersleri almış ve sonrasında da Nebraska Üniversitesi’nde yatırım ilkeleri dersleri vermeye başlamıştır. Graham’ın iş teklifiyle iki yıl birlikte çalışmışlar, Graham’ın emekliye ayrılmasıyla Omaha’ya geri dönmüştür. İlk yatırımı olan Buffett Associates Ltd’yi 1956 senesinde kurmuş, 1962 yılına geldiğinde Berkshire Hathaway bünyesinde Buffett Partnership’in temellerini atmıştır. Bugün hala dünyanın en büyük holdinglerinden biridir.

2006 yılında şirketinin 10 milyon hissesini dünya çağında AIDS, verem ve sıtma gibi hastalıklarla mücadele eden Bill ve Melinda Gates Vakfı’na bağışlayan Warren Buffett, ABD’de o tarihe dek bilinen en büyük bağışı gerçekleştirmiştir. Bağışladığı hisselerinin karşılığı ise 31 milyar dolar olarak belirtilmektedir. Servetinin kalan kısmını da 3 çocuğu ve karısının adına kurulmuş olan Susan A. Buffett Vakfı’na bırakacağı belirtilmektedir.

George Soros kimdir?

1930 Budapeşte doğumlu olan George Soros bir Macar Yahudisi’dir. ABD’nin en ünlü finans spekülatörü olarak tarihe geçmiştir. Servetiyle dünyanın en zengin 15’inci ismidir. Bazı çevreler tarafından sevilmese de, bazı çevreler onu hayırsever birisi olarak tanımlamaktadır.

Soros, paraların yerini değiştirerek fiyatın düşük olduğu yerden alarak, yüksek olduğu yerden satan, ilk kez arbitrajı yapan isim olarak bilinir. Finansçı özelliğinden daha fazla siyasi kimliği ile öne çıkan Soros, finansal gücünü kullanarak ülkelerin iç siyasetlerine yön vermekle ilişkilendirilmektedir. Bu düşünceler karşısında” bu renkli devrimlerle suçlanmamın sebebi, aslında Rus propagandasıdır.” demiştir. Bunun aksi olarak da “Dünyanın her yerinde böyle süreçleri destekliyorum. Şu an Liberya’da yapıyoruz ve Nepal’de de yapabiliriz.” diyerek hakkındaki suçlamaları kabullenmiştir. Bir Rus radyosuna yaptığı açıklamada ise; 2003 yılında Gürcistan’da yapılan kadife devrimi mali olarak desteklediğini söylemiştir.

Buffett’ın aksine pek sevilmeyen bir isim olan Soros, Açık toplum Enstitüsü’nün kurucusudur ve 2013 yılı itibariyle 23 milyar dolarlık bir servete sahiptir. 1992 yılında kara Çarşamba olarak adlandırılan ekonomik kriz sırasında bir günde tam 1 milyar dolar kar sağlamıştır. Bu kar için Soros’a İngiliz Bankalarını soyan adam denmiştir. 1970 senesinde Quantum Vakfı kuruluna Jim Rogers ile birlikte ortak olmuş ve vakfın servetinin artmasını sağlamıştır.

Jim Rogers kimdir?

1942 yılında Alabama – ABD’de dünyaya gelen Jim Rogers, George Soros ile Quantum fonunda bulunduktan sonra, 1970’lerin sonunda kendi fonunu kurmuştur. Quantum fonunda olduğu süreç olan 10 yılda fona tam 42 kat değer kazandırmıştır.

Rogers International Commodities Index’in kurucusu olan Jim Rogers, dünya genelinde sempozyumlarda dünya ekonomisi ve ülkelerin gelecekteki konumları hakkında ekonomik verileri analiz etmesi ile de tanınmaktadır. Rogers’ın ifadesiyle geleceğin en zengin kişilerinin tarımla uğraşan yatırımcılar olacağını belirtmiştir.

En fazla altın ve emtialar alanında saygın bir yatırımcı olarak kabul edilmektedir. Televizyonlarda ve gazetelerde bilgilerini paylaşan Rogers’ın öngörülerinde Türkiye de yer almaktadır. Ülkemizin yatırım listesinde yer aldığını ve değerlendirildiğinde de birçok ülkeden çok daha iyi bir durumda olduğunu belirtmektedir. Rogers’ın tepki gören fikirlerinden biri de G20 toplantılarının vakit kaybı olduğudur. Euro bölgesinin uzun yıllar krizlerle uğraşacağını ve altının 10 yıl içinde çok yükseleceğini de belirtiyor.

John Paulson kimdir?

ABD’li bir fon yöneticisi olan John Paulson 1955’te dünyaya gelmiştir. 1994 yılında kurduğu Paulson & Co. New York merkezli olarak hizmet vermektedir. Dünyanın en büyük altın yatırımcısı olarak tanınan Paulson, dünyanın en zengin 28’inci ismidir.

2013 senesinde altın fiyatlarındaki düşüşlerde önemli bir servet kaybetmiştir. Bununla birlikte, dünyanın pek çok bölgesinde finansal sitemlerin çöküş yaşamasıyla da 20 milyar dolar gibi bir servete sahip olmuştur. Şirketlerin batmasına rağmen Paulson’un kazanmaya devam etmesi herkesi şaşkına çevirmişti. Bütün herkesin kaybettiği dönemde günlük 10 milyon doları aşkın bir kazanç sağlıyordu. Bu kazançları elde ettiği dönemdeki edindiği dersleri herkesle paylaşmaktan da çekinmedi. Ders olarak insanlara; uzman görüşlerine bile şüpheyle yaklaşın, kesinlikle bir çıkış stratejisi sahibi olmalısınız, yeniliklere açık olun ve yeni finansal araçlarla ilgili kendinizi geliştirin, mutlaka sigorta yaptırın gibi önemli tavsiyeler veren biridir.

Türkiye’deki borsa zenginleri

Türk borsa zenginleri dendiğinde akla ilk olarak Cem Boyner gelir. Boyner Holding’in başkanlığını yapan Cem Boyner 10 yılda borsadan zengin olan bir isimdir. Cem Boyner’in şirketlerinin borsadaki performanslarına baktığımızda kendisine hayran bırakacak şekilde bir performans sergilediğini görebiliriz. 10 yıllık bir süreçte BIST 100 endeksinde Boyner Holding %791, Altınyıldız Mensucat ve Konfeksiyon %4.744 oranında bir artışa imza atmıştır.

Türk zenginler listesinde ilk sırada yer alan isim olan Doğuş Holding’in başkanı Ferit Şahenk yaklaşık 3,5 milyar dolarlık bir servete sahiptir. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel ise ikinci sırada yer almaktadır. Fiba Holding Başkanı Hüsnü Özyeğin ise üçüncü sıradadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir