Dünyanın en büyük 10 altın madeni şirketi

Reklamlar


Dünyanın en büyük 10 altın madenciliği şirketi

Dünyanın en büyük altın madenciliği şirketlerini sizler için bir araya getirdik, işte en büyük altın madencileri. Bütün ülkeler için çok değerli bir maden olan altın, aynı zamanda ülkelerin zenginlik göstergesidir. Altın rezervleri ülkelerin egemenlikleri çok önemli bir madendir. Eski zamanlarda altın uğruna savaşlar yapılırdı, bugün ise altın ülkelerin ekonomilerinin gücünü gösteren bir unsur olmuştur.

Altın birçok endüstride kullanılmaktadır. Ülkemizde ziynet ve takı eşyası olarak başı çeken altın, astronotların kasklarına ve cep telefonlarına kadar oldukça geniş bir alanda kullanılmaktadır. Altının çıkarılması ve üretiminde kullanılan kimyasallar insan sağlığına olan etkilerinin yanı sıra, atmosferin kirletilmesine de yol açtığından sürekli tartışma konusu olmuştur. Bu konudaki yenilikler ve düzenlemeler ile bu sıkıntıların önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Altın çıkaran ve üretimini yapan altın madenciliği şirketleri büyük kazançlar sağlarken, diğer yandan da tüketiyorlar.

Dünyanın en büyük 10 altın madenciliği şirketi;

1- Barrick Gold Corp.:

20 milyar dolarlık piyasa değeri bulunan Barrick Gold Corp. Yıllık 7,16 milyon ons altın üretmektedir. Toronto merkezli şirket dünyanın en büyük altın madencisi şirketi konumundadır. Arjantin, Peru, Şili, Avustralya’da da madenleri bulunan şirketin en önemli madeni ABD’nin Nevada eyaletindeki Cortez madenidir. Bu madende yıllın 1 milyon onsun üzerinde altın üretimi gerçekleştirmektedir.

2- Newmont Mining Corp.:

Yıllık 5,1 milyon ons altın üretimi gerçekleştiren şirketin değeri 11,5 milyar dolardır. Listemizde ikinci sırada yer alan Newmont Mining Corp’un merkezi Colorado’da yer almaktadır. Peru, Endonezya, Gana ve Avustralya’da da faaliyetleri bulunan şirketin Nevada’da 16 madeni bulunmaktadır.

3- AngloGold Ashanti:

Piyasa değeri 7 milyar dolar olan şirketin yıllık altın üretimi 4,1 milyon ons’tur. Afrika’nın en büyük altın üreticisi olan şirketin Gana, Gine, Namibya, Tanzanya ve Mali’de maden yatırımları bulunmaktadır. Bu ülkelere ek olarak Avustralya, Kolombiya ve ABD Colorado’da da altın üretimi yapmaktadır.

4- Goldcorp Inc.:

Piyasa değeri 23 milyar dolar olan şirket Kanada merkezlidir. Yıllık 2,67 milyon ons altın üretimi yapan şirket Meksika, Şili, Guetemala ve Arjantin’de altın üretimi yapmaktadır. Buna ek olarak ABD’de Nevada eyaletinde ve Kuzey Ontario’daki Red Lake madeninden yıllık 490 bin ons, Meksika’daki Penasquito madeninden de 400 bin ons altın üretimi gerçekleştirmektedir.

5- Kinross Gold Corp.:

Yıllık 2,63 milyon ons altın üretimi yapan şirketin piyasa değeri yaklaşık 6,5 milyar dolardır. Merkezi Kanada’da bulunan şirket Brezilya, Alaska, Rusya, Gana, Şili ve Nevada’da altın üretimi yapmaktadır. 450 bin ons altın üretimi ile en büyük üretimini Brezilyada gerçekleştirmektedir.

6- Newcrest Mining:

Avustralya merkezli olan şirketin yıllık 2,1 milyon ons altın üretimi vardır. Piyasa değeri 8,5 milyar dolar olan şirketin Papua Yeni Gine, Batı Avustralya, Batı Afrika (Fildişi sahili), Endonezya gibi ülkelerde altın madenciliği yatırımları bulunmaktadır.

7- Goldfields Ltd.:

Yıllık 2 milyon ons altın üretimi bulunan şirketin piyasa değeri yaklaşık 3 milyar dolardır. En önemli projesi Güney Afrika Johannesburg’daki South Deep projesidir. Dünyanın en büyük ikinci aktif altın yatağı olarak görülen bu bölgede 84 milyon ons geri kazanılabilir altın tutulmaktadır. Şirketin Avustralya, Gana ve Peru’da önemli altın madeni yatırımları bulunmaktadır.

8- Polyus Gold International:

Piyasa değeri 4 milyar dolar olan şirketin yıllık altın üretimi 1,65 milyon ons’tur. Merkezi Rusya’da olan şirketin Krasnoyarsk ve İrkutsk bölgelerinde madenleri bulunmaktadır. Şirketin asıl faaliyetleri Sibirya’da gerçekleşmektedir. Kazakistan’da da yatırımları olan şirketin en büyük madeni Olimpiada madenidir ve yıllık 600 bin ons altın üretilebilmektedir.

9- China National Gold Corp.:

Çin Hükümeti’nin bir şirketi olan China National Gold yıllık 1,4 milyon ons altın üretimi yapmaktadır. En önemli madenleri Tibet, Moğolistan ve Shandong eyaletindedir.

10- Yamana Gold Inc.:

Yıllık 1,2 milyon ons altın üreten şirketin piyasa değeri 8,5 milyar dolardır. Kanada merkezli olan şirketin altın üretimi sadece Latin Amerika’da yapılmaktadır. Şirket Meksika, Arjantin, Şili ve Brezilya’da faaliyetlerini sürdürmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir