Dünyanın en büyük 10 petrol şirketi

Reklamlar


Dünyanın en büyük 10 petrol şirketi

Dünyanın en büyük 10 petrol şirketi: Petrol, ilk çıkarılmaya başlandığı zamandan beri hala önemini korumaktadır. Öneminin ne boyutta olduğunu anlatmak için, “nasıl ki insan vücudu için su gerekliyse, dünyanın çalışması için de petrol gereklidir.” diyebiliriz. Çünkü, bugün her ne kadar teknolojik gelişmeler yaşansa da yapılan tüm çalışmalara rağmen petrolün yerine geçebilecek bir ürün bulunmuş değildir. Petrolden ve petrol ürünlerinden sağlanan fayda geliştiren başka ürünlerden kesinlikle sağlanamıyor. Dünyadaki bütün endüstri petrole bağımlı olup, yakıt gereksiniminin neredeyse tamamını karşılamaktadır.

Petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar dünya ekonomilerini doğrudan etkilemektedir. Bu fiyat dalgalanmaları genellikle petrol rezervi olan ülkelerdeki gelişmelerden ve büyük petrol şirketlerinin yatırım politikalarından dolayı etkilenir. Yazımızda petrol fiyatlarına yön veren dünyanın en büyük 10 petrol şirketi hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

1- Saudi Aramco:

Dünyanın en büyük petrol şirketi olan Saudi Aramco, günlük 12 milyon varilin üzerinde petrol üretimi gerçekleştirmektedir. Şirketin 1 günlük geliri yaklaşık 1 milyar dolar civarındadır. 1944 yılında Arap-Amerikan Petrol Şirketi şeklinde kurulmuştur. 1980’li yıllarda şirketin tüm kontrolü Suudilere geçmiştir.

2- Gazprom:

Dünyanın en büyük doğalgaz üreticisi olan Gazprom günlük 9,7 milyon varil petrol üretimi gerçekleştirmektedir. Yıllık gelirinin 150 milyar olduğu ve karının da 40 milyar dolar olduğu belirtilmektedir. Rusya’nın Ukrayna ile olan gerginliğinin merkezinde Gazprom olduğu da söylenmektedir.

3- İran Milli Petrol Şirketi:

İlk olarak İngilizlerin keşfi nedeniyle İran-Anglo Petrol Şirketi adıyla kurulmuştur. 1951’de de bugünkü adına kavuşmuştur. Günlük 6,4 milyon varil petrol üretimi yapan şirketin geçmişi 20. yüzyılın başına kadar gitmektedir. 1979 İran İslam devrimi sonrası şirkette sadece yerli halk çalışmaya başladı ve başarılı çalışmalarını sürdürdü.

4- Exxon Mobil:

Günlük petrol üretimi 5,3 milyon varil olan ExxonMobil’in temelleri John D. Rockefeller’in kurmuş olduğu Standard Oil’e kadar dayanmaktadır. Rockefeller, antitröst kanunlar nedeniyle şirketi yıkmış, yerine Jersey Standard ve Socony adlı iki ayrı şirket kurmuştur. Zamanla şirketler Exxon ve Mobil ismiyle faaliyetlerini sürdürmüş, 1999 yılında da resmen Exxon Mobil adıyla dünyaya duyurularak, dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri haline gelmiştir.

5- PetroChina:

Çin’in en büyük petrol ve gaz şirketi olan PetroChina Çin devleti kontrolünde bir şirkettir. Günlük 4,4 milyon varil petrol üretimi yapan şirketin daha da büyüyeceği öngörülmektedir. Pazar büyütme ile ilgili çalışmalarına devam eden şirketin yıllık gelirinin 325 milyar dolar civarında olduğu bilinmektedir.

6- British Petroleum (BP):

Günlük 4,1 milyon varil petrol üretimi gerçekleştiren BP, 1909’da İran-Anglo ortaklığıyla kurulmuştur. Ortadoğu’dan Alaska’ya ve Kuzey Denizine kadar sondaj çalışmalarında bulunan şirket, 2010’dan önce dünyanın en büyük ikinci petrol şirketiydi.

7- Royal Dutch Shell:

1907 yılında Royal Dutch Petroleum ve İngiliz Shell Ulaştırma ve Ticaret Şirketinin birleşmesiyle oluşmuştur. Günlük 3,9 milyon varil petrol üretimi yapan şirket, ürünlerinde çeşitliliğe gitmekte, yenilenebilir enerji alanında çalışmalar yürütmeye başlamıştır. Özellikle güneş ve rüzgar enerjisi ile hidrojen teknolojisi konusunda yatırımlar yapmaktadır.

8- Petroleos Mexicanos (Pemex):

Amerikan ve İngiliz petrol şirketleri, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde Meksika’da rafine petrol üretmeye başladılar. Meksika hükümeti sanayileşme adına bu fırsatı kaçırmamış ve bu durumu desteklemiştir. Meksika yasaları gereğince de yatırım yapan yabancıların tamamı gönderilmiş ve petrol sanayi devlet tarafından kamulaştırılmıştır. Günlük 3,6 milyon varil petrol üreten Pemex, Meksika için hayati öneme sahiptir. Meksika hükümeti, ülkedeki yolsuzluklar ve petrol hırsızlıklarına rağmen Pemex’i ve petrol üretimini desteklemeye ve yeni petrol rezervleri araştırmaya destek vermeye devam etmektedir.

9- Chevron:

Günlük 3,5 milyon varil petrol üretimi olan Chevron, ilk olarak 1879 yılında Kaliforniya’da petrolün keşfi ile Pacific Coast Petrol Şirketi (PCOC) olarak kuruldu. 2001 yılına kadar farklı isimlerle de bilinen şirket Chevron adıyla faaliyetlerini sürdürmeye başladı. Şirket, petrol üretiminin yanı sıra 180 ülkede aktif olarak temiz enerji konusunda çalışmalar da yürütmektedir.

10- Kuveyt Petrol Şirketi:

BP ve Chevron tarafından 1934 yılında kurulmuştur. 1975 yılına gelindiğinde Kuveyt Hükümeti şirketin tümünü devraldı. 1990 yılındaki Körfez Savaşı ile aldığı darbeleri saran şirket, bugün rekabet gücünü arttırmak ve üretim kabiliyetini geliştirmek için çalışmalarına devam etmektedir. Enerji konusunda başka çalışmaları da bulunan şirketin günlük petrol üretimi 3,2 milyon varil.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir