Dünyanın en güçlü ve büyük 10 bankası

Reklamlar


Dünyanın en güçlü 10 bankası

Dünyanın en büyük bankası hangisi, dünyanın en zengin en büyük ve güçlü bankaları isimleri listesi: Büyük bankalar dendiğinde ülkemizde ilk akla gelen bankalar İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası ve Akbank gibi bankalar olmaktadır. Ama dünyanın en büyük bankaları dendiğinde hemen aklınıza birkaç isim gelecektir. Ancak sıralama bankaların sermaye güçleri karşılaştırılarak yapılmıştır. 2014 yılındaki krizlerden etkilenmeden güçlü sermaye yapıları sayesinde hiçbir sarsıntı yaşamadan ayakta kalan bankalardır. İşte, dünyanın en güçlü 10 bankası;

İşte dünyanın en büyük bankaları top 10

1- Hang Seng Bank – Hong Kong:

Piyasa değeri 240,3 milyar HKD olan Banka dünyanın en güçlü bankaları listesinde ilk sırada yer almaktadır. Hang Seng Bank, Hong Kong’daki HSBC’nin de bir parçası olarak hizmet vermektedir. Ticari bir banka olan Hang Seng Bank, perakende bankacılık, hazine hizmetleri, varlık yönetimi ve özel bankacılık hizmetleri vermektedir. Hong Kong Borsasının bir no’lu göstergesi konumundaki Hang Seng Endeksi bu banka ile kurulmuş olup, Hong Kong’da 220 şubeye, Çin’de de 46 şubeye sahiptir.

2- Desjardins Group – Kanada:

Varlıkları 190 milyar Kanada doları değerinde olan Desjardins Group, 1900 yılında Alphonse Desjardins tarafından Levis-Quebec’te kuruldu. Kanada merkezlidir ve Kuzey Amerikanın kredi kooperatifleri arasında en büyük olanıdır. 376 şubesiyle 5,8 milyon müşteriye hizmet vermektedir.

3- Norinchukin Bank – Japonya:

Tüm varlıkları 70,76 trilyon JPY değerinde olan banka, Tokyo merkezli balıkçılık, tarım ve ormancılık kooperatifleri hizmeti vermektedir. Mevcut varlıkları nedeniyle Japonya’nın en büyük yatırımcı kurumlarındandır. Bunlara ek Japonya’nın en büyük hedge fonlarından olan Norinchukin Bank’ın New York, Londra ve Singapur’da da temsilcilikleri bulunmaktadır.

4- Oversea – Chinese Banking – Singapur:

Tüm varlıklarının değeri 224 milyar SGD olan banka halka açık finansal hizmetler sunmaktadır. 530 şubesi bulunan Oversea – Chinese Banking,  Singapur merkezli olup Malezya, Çin, Endonezya, Hong Kong, Japonya, İngiltere, Avustralya ve ABD gibi ülkelerinde bulunduğu toplam 15 ülkede faaliyetler yürütmektedir.

5- Qatar National Bank – Katar:

Varlıklarının değeri 458 milyar QR olan banka, 1964 yılında ilk Katar sermayeli ulusal ticari bir banka olarak kurulmuştur. %50’si özel %50’si de Katar Yatırım Otoritesine aittir. Varlıkları itibariyle Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük bankasıdır ve finansal alanda büyük bir Pazar payı bulunmaktadır.

6- Bayerische Landesbank – Almanya:

Varlıklarının değeri 416 milyar EUR olan banka Münih merkezlidir. Bayerische Landesbank’ın %94’ü Bavyera Serbest Devletinin %6’sı da Sparkassenverband Bayern’indir. 20 bin civarında çalışanı bulunan banka, Almanya’nın en büyük sekizinci finans kuruluşudur.

7- DBS Group Holdings – Singapur:

Varlıklarının değeri 8,064 milyar SGD olan banka oldukça güçlü bir sermaye yapısına sahiptir. 2003 yılında kadar The Development Bank of Singapur Limited ismiyle hizmet vermiştir. Asya-Pasifik bölgesindeki en güçlü sermayeye sahip finans kuruluşlarındandır. 2009 senesinde Asya’nın en güvenli bankası olarak seçilmiştir.

8- Pohjola Bank – Finlandiya:

Varlıklarının değeri 437 milyon EUR’dur. Euro bankalar birliği üyesi olan banka bir kooperatif bankası özelliğindedir. Helsinki merkezli olan bakanın 350 şubesi bulunmakta, bankacılık ve hayat dışı sigorta hizmetleri vermektedir. Bu özellikleri ile Finlandiya’nın en geniş şube ağı ve müşteri kitlesi olan bankası konumundadır.

9- BOC Hong Kong Holdings – Hong Kong:

Varlıklarının değeri 239 milyon HKD olan bir diğer Hong Kong merkezli bankadır. Bireysel ve kurumsal bankacılık hizmetleri veren banka, Hong Kong dışında Çin’de de faaliyet yürütmektedir.

10- UBS – İsviçre:

Varlıklarının değeri 1,049 trilyon CHF olan banka, yatırım bankacılığı, varlık yönetimi ve dünya genelinde bireyse ve kurumsal bankacılık hizmetleri sunmaktadır. 1998 yılında Swiss Bank Corp. İle birleşen bankanın adı Union Bank of Switzerland’dı ve sonrasında UBS adıyla faaliyetlerini yürütmeye başladı.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir