Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri

Reklamlar


dunyanin-en-iyi-ogrenci-sehirleri

Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri: Lisans eğitimi ya da dil eğitimi konusunda yurt dışında alınan eğitimlerin, yurt içindeki eğitimlere nazaran çok daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Yurt dışında okumak ya da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için dünyanın en iyi öğrenci şehirlerini sıraladık.

Merkezi İngiltere’de bulunan Quacquarelli symonds danışmanlık şirketince her yıl dünyanın en iyi öğrenci şehirleri belirlenmektedir. Bu sıralamada okulların reytingi, yabancı öğrenci sayıları, yaşam standartları, iş imkanları ile birlikte eğitim için yapılan masraflar dikkate alınmaktadır. İşte, dünyanın en iyi öğrenci şehirleri;

1- Paris:

Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri sıralamasında ilk sırayı Paris almaktadır. Öğrenciliğin en güzel şekilde yaşanabileceği şehir olarak gösterilmektedir. Pahalı bir şehir olmasına rağmen oldukça yüksek bir yaşam kalitesi sağlamaktadır. Sıralamada birinci olmasının en önemli sebebi, Paris’in sahip olduğu kültürel zenginlik ve dünya çapındaki en iyi üniversitelerin 17 tanesinin bu şehirde olmasıdır.

2- Londra:

Lisans ve lisans üstü öğrencilerin okuyabileceği en iyi şehirlerin başında gelen Londra, yaşam kalitesi bakımından da oldukça yüksek bir standarda sahiptir. Londra’da eğitim gören pek çok yabancı öğrenci için iş imkanları da oldukça iyi diyebiliriz. Özellikle okul dışı sosyal aktiviteler, konaklama ve arkadaşlıklara bakıldığında tam bir öğrenci şehridir diyebiliriz.

3- Singapur:

En iyi öğrenci şehirleri sıralamasında üçüncü olan Singapur, %95,4’lük bir okur yazar nüfusa sahiptir. Soysa ve kültürel manada oldukça iyi bir yerde olan Singapur, 17 modern hastanesiyle de sağlık bakımından da çok iyi bir şehirdir. Önde gelen üniversiteleri olarak National University of Singapore, SIM University, Nanyang Technological Univeristy, Girne Amerikan Üniversitesi Singapur Kampüsü ve Singapore Management University sayılabilir.

4- Sidney:

Avustralya’nın önemli şehirlerinden biri olan Sidney için tam manasıyla öğrenci şehri demek mümkündür. Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Sidney, hem ekonomide hem de diğer bir çok alanda merkez olan bir şehirdir. Sidney gece hayatı bakımından çok ünlü ve sabahlara kadar toplu taşıması olan bir şehirdir. Avustralya’nın en eski ve köklü üniversitesi olan Sidney Üniversitesi, şehrin en önemli üniversitesi olup 1850 yılında kurulmuştur. 50 bine yakın öğrenci sayısıyla dünyanın en büyük ikinci üniversitesi özelliğini taşımaktadır.

5-Zürih:

İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, ülkenin ekonomisinin de tam merkezinde yer almaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra en iyi öğrenci şehirleri içinde de üst sıralarda bulunuyor. İsviçre dünyanın en pahalı ülkesi olarak bilinse de, üniversitelerinin başarısı da dünyada çok iyi bilinmektedir. Zürih Üniversitesi, ülkenin en önemli üniversitesi olup 1833 yılında kurulmuştur. Bugün 7 fakülte ve yaklaşık 25 bin öğrenci sayısıyla ülkenin en büyük üniversitesi konumundadır. Avrupa’nın ilk devlet üniversitesi olan Zürih Üniversitesi’nin Nobel ödülü alan birçok öğretim görevlisi bulunmaktadır.

6- Melbourne:

Avustralya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Melbourne, aynı zamanda Victoria eyaletinin başkenti olan bir şehirdir. 2011 yılında dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında yer almıştır. Şehir iklim, sağlık, yaşama ücreti, suç oranı ve kültürel nitelik bakımından birincilik elde etmiştir. 1853 yılında kurulan Melbourne Üniversitesi, Avustralya’nın en büyük üniversitesi konumundadır.

7- Hong Kong:

Uzak Doğu’nun en büyük ticaret, endüstri ve turizm merkezlerinden biri olan Hong Kong, aynı zamanda bu bölgenin en önemli serbest pazarı ve limanı konumundadır. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Hong Kong, aynı zamanda zengin şehirlerden biridir. 1911 yılında kurulan Hong Kong üniversitesi en eski üniversite olup, 21 binden fazla öğrenciye eğitim vermektedir. 9 bin kadar yüksek lisans öğrencisi olan üniversite, dünyanın en iyi 18’inci, Asya’nın en iyi 2’inci, Çin’in de en iyi üniversitesi durumundadır.

8- Boston:

ABD Massachusetts eyaletinin başkenti olan Boston, en eki ve en varlıklı şehirlerden biridir. Şehir eğitim, finans, sağlık ve teknoloji merkezi konumundadır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ( MIT ), Harvard University, Massachusetts University, Northeastern University, Boston College, Boston University ve Wellesley College en önemli okullarıdır.

9- Monteral:

Montreal, Kanada’nın ikinci büyük şehri olup, Paris’ten sonra Fransızca konuşulan ikinci büyük şehirdir. McGill üniversitesi en saygın üniversitelerden biri olup, 1821 yılında kurulan devlet üniversitesidir. İngilizce ve Fransızca dillerinde eğitim vermektedir. Montreal Üniversitesi 8 tane Nobel Ödülü olan bir üniversitedir. Okulun mezunlarından iki başbakan ve üç astronot çıkmıştır.

10- Münih:

Almanya’nın üçüncü, AB’nin 12’inci en büyük şehridir. Her yıl Ekim’de yapılan Octoberfest’e ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en büyük festivallerinden biri olan Octoberfest, Bavyera eyaletinin geleneklerinin tanıtılması görevini üstlenmektedir. Münih Teknik Üniversitesi, Münih TV ve Film Üniversitesi ve Münih Ludwig Maximilan Üniversitesi şehrin en önemli üç üniversitesidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir