E Haciz İşlemi Nedir ve Nasıl Kaldırılır

Reklamlar


E Haciz Nedir ve Nasıl Kaldırılır: Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak artık bir çok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebileceğimiz gibi e haciz uygulamasınıda internet üzerinden öğrenebiliyor ve kaldırabiliyoruz, peki bu işlemler hangi koşullarda gerçekleşiyor birlikte inceleyelim, işte detayalar.

Devletimiz de tüm kurumlarına ait hizmetleri internet üzerinden sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmekle birlikte büyük oranda kolaylık sağlamaya başladı. Eskiden devlet daireleri çok kalabalık ve büyük oranda işlem yoğunluğu bulunurken, günümüz şartlarında evimizden bir çok işlemi sıra beklemeden kolaylıkla halledebiliyoruz.

Son dönemlerde gündemde olan en önemli online işlemlerden bir tanesi ise e haciz işlemleridir. Bu durumu devlet kanunlaştırarak başlatmış oldu ve buna bağlı olarak 6183 sayılı yasaya bağlı olarak 62  ile 79’uncu maddeler uyarınca borçlu bireylerin alacaklarını tahsil edebilmek için e haciz uygulamalarını devreye sokabileceğini biliyoruz.

Aşağıda detaylı olarak incelemelerini gerçekleştirdiğimiz e haciz nasıl kaldırılır işlemini detaylarıyla birlikte inceleyelim;

E Haciz Uygulaması

Geçtiğimiz dönemde devreye giren e haciz yasasına bağlı olarak bazı vatandaşların bu konu ile ilgili bilgiye sahip olmamasına bağlı olarak hesaplarına e haciz uygulaması gerçekleştirilen vatandaşların şaşkınlığa uğradığını görüyoruz.

Buna bağlı olarak bir çoğumuz tarafından hesabıma e haciz geldi ne yapmalıyım sorusu ile ilgili mailler almaya başladık.

E Haciz Uygulamasının Amacı Nedir?

E haciz uygulamasının devlet tarafından yürürlüğe konulmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi devletin alacaklarını çok daha hızlı ve masrafsız şekilde tahsil etme isteği olarak bilinmektedir. E haciz uygulamaları sayesinde evrakların gönderim ücretleri olan posta masrafları ile kağıt masrafları üzerinden tasarruf elde edilmesi hedeflenmiştir.

E Haciz İşlemleri Nasıl Başlatılır?

E Haciz işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından borçlu olan bireylerin hesabı üzerinden haciz işlemlerinin başlatılmasına bağlı olarak e haciz işleminin de başlatılması söz konusu olur.

Bir çok kişi farklı nedenlere bağlı olarak haciz işlemleri ile karşı karşıya kaldıklarında hesaplarına da e haciz uygulanması ile banka hesaplarında bulunan tutarlar ile hesaplarına transfer edilen tutarlara e haciz işlemi uygulanmaktadır.

Hesabımıza e haciz uygulanmasının ardından e hacizden kurtulma yolları ile ilgili araştırmalar gerçekleştirmeye başlarız.

E Haciz İle Ne Olur?

Hesabınıza e haciz işlemi uygulandığında tüm hesaplarınızda bulunan tutarlar borçlu tarafından haciz edilir ve buradan hesabınızda para bulunuyorsa borç tutarı kadar miktara haciz konularak el konulur.

Buna ek olarak özellikle ticaret yapan ve sürekli olarak hesabına ödeme kabul eden bireylerin hesaplarına gelen tüm ödemelere el konularak gerekli işlemlerin yapılmasının ardından borçlunun alacağına aktarılır.

Yukarıda yer alan nedenlere bağlı olarak hesabınıza gelen ödemelere el konulmaması için e haciz işlemlerinden en kısa süre içerisinde kurtulmanız gerekiyor. Aşağıda yer alan maddeleri inceleyerek e hacizden kurtulma yollarını uygulayabilirsiniz.

E Hacizden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler?

Tüm haciz işlemlerinde olduğu gibi e haciz işlemlerinde de haciz uygulamaları gerçekleştirilmeden önce borçluya borcunun tebliğ edilmesi söz konusu olacaktır. Burada e haciz uygulaması gerçekleştirilmiş olsa ile borçlu olan birey 1 hafta içerisinde yani 7 gün içerisinde borcunu ödeyerek kapatacak olursa haciz uygulamasından kurtulmuş olacaktır.

Ayrıca burada  uygulanan tebligat üzerinde veya borcun asıl tutarı üzerinde bir uygulama hatası bulunuyor ise itiraz edebilmek için önünüzde 1 hafta bulunmaktadır. 1 Hafta içerisinde itiraz gerçekleştirerek borcunuzun dondurulması durumu söz konusu olacaktır. Bu aşamada haciz emri için durdurma kararı çıkarılmaktadır.

Bunlara ek olarak banka hesaplarınıza haciz konulduğunda toplam borcunuz üzerinden anlaşma sağlanarak taksitlendirme gerçekleştirecek olursanız hesabınız üzerinde bulunan e haciz kalkacaktır. Ancak araçlarda ve gayrimenkullerde bulunan hacizlerin taksitlendirilerek kaldırılması söz konusu olmayacaktır.

Borcunuz ile ilgili karşı davalar için borcun size tebliğ edilmesinin ardından 30 günlük süreçte dava açılması hakkı bulunmaktadır.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz e haciz nasıl kaldırılır tüm detaylarıyla birlikte inceledik. Konuya eklemek istediğiniz her türlü soru görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden bize aktarabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir