E-mevduat ve Vadeli hesap arasında ne fark var?

Reklamlar


Vadeli hesap ve e-mevduat arasında ne fark var

Bankalarda vadeli hesap ve e-mevduat hesabı açmak, birikimlerin değerlendirilmesi ve tüketiciye kazanç sağlaması açısından en mantıklı ve akılcı ürünlerdir. Bu hesapların ne olduğu ve aralarındaki farklar ya da faiz oranları ile ilgili ne kadar bilginiz var?
Birikimlerinizi vadeli mevduat hesabınıza koyarak bir süre sonra mevduat getirisi yani faiz getirisi sağlarsınız. Mevduata yatırma işlemi vadeli hesap ya da e-mevduat şeklinde yapılabilmektedir. Bu iki hesap türü arasında mevduat faiz oranları bakımından bir tek fark vardır. Bunu anlamak için öncelikle hesapların ne olduğu öğrenilmelidir.

Klasik vadeli hesap:

Vadeli hesap, tasarruflarınızı biriktirip saklayabileceğiniz, bu paranızın üzerinden de kar payı veya faiz getirisi sağlayabileceğiniz bir hesap türüdür. Mesela; Vadeli hesap açtırdığınız bankaya, senelik %8,25 faizle 1.000 TL yatırmış olun. Bir yıl sonunda vergiler düşüldükten sonra hesabınızda 1,073 TL olur. Bir yılın sonunda net 73 TL kar etmiş olursunuz. Vadeli hesaba yatırdığınız para miktarı arttıkça, getirisi de artış gösterecektir. Vadeyi kendiniz belirleyebilirsiniz, ancak kısa vadeler belirlediğinizde getirisi de düşük olacaktır. Vadeli hesabınızdaki paraya vade süresi sonuna kadar dokunamayacağınız için para ile ilgili planlarınızı iyi yapmalısınız.

Bankalar nasıl oluyor da vade sonunda size ekstra para verebiliyor? Banka ekstra bir para vermiyor aslında. Yaptığı şey sizin paranızı çeşitli pazarlarda ve piyasalarda işletmektir. Bu işlemlerden gelir sağlar ve banka bu geliri aldıktan sonra belirlediği faiz oranları ya da kar payı üzerinden komisyon öder.

Vadeli mevduat hesabı açmak:

Banka şubelerine giderek açtırmanız gereken bir hesap türüdür ve birikimlerinizi hesap açtığınız şube üzerinden mevduata yatırmanız gerekmektedir. Geleneksel bankacılıkta şubeye giderek gerçekleştireceğiniz işlemlerden bankanız sizden şube maliyetini masraf olarak alacaktır. Bunlar hesap işletim ücreti ile ek masraflar ve düşük faiz biçiminde dönüşü olabilir.

E-mevduat ne demektir?

İnternet bankacılığı hesabını kullanarak açacağınız e-mevduat hesabı üstünden tasarruflarınızı değerlendirmeniz demektir. Şube maliyeti ve operasyon masrafları olmadığı için, e-mevduat hesabı klasik vadeli mevduat hesabına göre çok daha iyi getiri sağlayan bir hesaptır. E-mevduatın kısa anlamı, internet üzerinden açılan vadeli hesap demektir. Şartlar aynı olabilir, ancak bu tür bir hesabınız varsa kazancınız daha çok olabilir.

E-mevduat hesabı açmak:

E-mevduat hesabı açtırabilmeniz için öncelikle bankanızın internet bankacılığına üye olmalısınız. Daha sonra, bankanızın internet şubesine girerek hesabınızı aktifleştirebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir