EFT Elektronik Fon Transferi Nedir?

Reklamlar


eft-nedir-0044

EFT Nedir?
EFT (Elektronik Fon Transferi) nedir?Banka hesapları arasında para aktarımı yapmak isteyen müşteriler ya başka bir bankanın hesabına para yatırmak isterler ya da aynı bankanın başka bir hesabına para yatırmak isterler. Eğer ki aynı bankadan başka bir hesaba para gönderiliyorsa bu EFT işlemidir.

EFT Sorgulaması Niçin Gerekir?

Alacak verecek ilişkilerinde alacaklı olan parasını EFT yolu ile alacaksa borçlu olan kişi parayı internet bankacılığı kullanarak ya da ATM üzerinden yatırır. Ancak bazen iban karışıklığı, hesap karışıklığı gibi durumlarda söz konusu olabilmektedir.

Borçlu olan kişi EFT yaptım dedikten sonra eğer ki hesabınıza bir para yansıması olmamışsa bunun için EFT sorgulama işlemine ihtiyaç duyarsınız. Parayı yatıran kişiye verilen EFT sorgu numarası ile EFT sorgulaması yapar ve hesabınıza paranın gerçekten yatırılıp yatırılmamış olduğunu kontrol edebilirsiniz.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT sorgulaması yapılabilmesi için bankalar EFT işlemi gerçekleştikten sonra EFT sorgu numarası vermektedir. Normal şartlarda bu numara ile EFT sorgulaması yapılabilir. Ancak iki ayrı banka arasında yapılan EFT işlemi sorgulaması yeteri kadar hızlı ve kolay yapılamamaktadır.

EFT Sorgulaması Nasıl Yapılıyor?

EFT sorgulamasının yapılabilmesi için öncelikle tercih edilen yol internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığı kullanılarak EFT işlemi hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. Bunun dışında tercih edilebilecek ikinci yol ise telefon bankacılığıdır. Bankanın müşteri hizmetleri ile sağlanan görüşmeler sonucunda EFT sorgulaması kolay bir şekilde yapılabilir.

EFT Sorgu Numarası Nasıl Bulunur?

EFT sorgulaması yapılabilmesi için EFT sorgu numarasına ihtiyaç bulunmaktadır. EFT sorgulaması ister internet bankacılığı kullanarak yapılsın, ister telefon bankacılığı kullanılarak yapılsın EFT sorgu numarasına ihtiyaç bulunmaktadır.

EFT işlemi gerçekleştirildikten sonra cep telefonunuza EFT sorgu numarası mesaj yoluyla gelecektir. Ancak bu şekilde sorgu numarası tarafınıza iletilmediyse internet bankacılığı üzerinden EFT sorgu numaranızı öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığında işlemler alanından EFT sorgu numaranızı öğrenebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir