Emekli Maaşına Haciz Konur Mu?

Reklamlar


emekli-maasi-haciz

Emekli Maaşına Haciz Konur Mu, Emekli maaşıma haciz gelir mi: Bankalar özellikle kamu çalışanlarına ve emeklilere kuşkusuz bir şekilde kredi, kredi kartı vermektedir. Çünkü banka için kamu çalışanın ve emeklinin her ay parasının geleceğinin garantisi bulunmaktadır. Yani banka emekliye kredi verirken güvendiği şey devletten düzenli olarak yatacak olan emekli maaşıdır. Yani banka alacağını alamadığında da doğal olarak güvendiği şeye başvuracaktır. “Emekli Maaşına”

Banka emeklinin maaşına haciz koyamaz, şayet kişi ekstra bir şekilde izin vermişse, sözleşme vs.. gibi bir anlaşma yapmışsa, o zaman maaşına haciz koyabilir, maaşa haciz gelse bile, maaşın %100’üne haciz koyma hakkına sahip değildir. Trilyon borcu da olsa borçlunun banka emekli maaşının yalnızca belli bir kısmına haciz koyabilir. Hukuken hiçbir alacaklı borçluyu yaşamını sürdüremez hale getirecek şekilde haciz uygulaması gerçekleştirme hakkına sahip değildir.

Ancak son yapılan düzenlemelere göre, emekli maaşına haciz konulması uygulaması kaldırılmıştır.

Emekli maaşına haciz gelir mi?

Emekli Maaşı Sorgulama ve Öğrenme

Emekli olunması için öncelikle yaşın doldurulması daha sonra da prim borcunun ödenmiş olması gerekmektedir. Bu şartlar bir araya geldiyse emekli olunabilir. Emekli ne zaman olunacağının öğrenilmesi işlemi eskiden resmi dairelerde yapılmakta ve çok uzun sürmekteydi. Şimdi ise e devlet üzerinden emekli maaşı sorgulama işi çok kısa süre içinde yapılabilir.

Tüm emeklilerin maaşı da birbiriyle eşdeğer değildir. Verilen hizmetin zorluğu, hizmet süresi ve daha birçok etken emekli maaşının ne kadar olacağını etkilemektedir. Emekli maaşınızın ne kadar olduğunu öğrenmek için de e devlet üzerinden emekli maaşı sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

E devlet üzerinden emekli maaşı sorgulamak için öncelikle bir e devlet kaydı oluşturmalısınız. Postane üzerinden e devlet şifresi almalı ve kendinize bir e devlet profili oluşturmalısınız. Bu profil üzerinden devlet ile alakalı olan bütün işlemlerinizi halledebilirsiniz.

E devlet üzerinden sosyal güvenlik kurumu kategorisinden emekli maaşı sorgulama ve öğrenme işlemi yapılabilir.

Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Temmuz ayında yapılan son düzenlenme ile birlikte maaşlarda %5 oranında bir artış görüldü.  Temmuz ayında yapılan zam ile birlikte en düşük memur maaşı 2140 olurken, en düşük memur emeklisi maaşıysa 1700 TL olmaktadır.

En düşük SSK emeklisi maaşı 1292 TL, en düşük tarım bağkurlu emeklisi maaşı ise 876 TL olmaktadır. Önümüzdeki aylarda hem SSK hem de BAĞ KUR emeklilerini %3,21 oranında bir zam bekliyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir