En çok altın madeni olan 12 ülke

Reklamlar


Dünyada en çok altına sahip 12 ülke

En çok altın madeni hangi ülkedealtın rezervi en fazla olan ülkeler hangileridir, işte bu liste sorularınıza yanıt verecek. Geçmiş zamanlarda da bugün de altın hep zenginliğin göstergesi olmuştur. Şundan hiç şüphe yok ki ileriki zamanlarda da altın hep zenginliğin en önemli göstergesi olmaya devam edecektir. Bu zenginlik göstergesi insanlar için olduğu kadar ülkeler için de geçerlidir.

Ülkelerin ekonomileri, doğal kaynakları, parası ve daha birçok değer zenginliğin göstergesidir, ancak bir ülkenin zenginliği altın rezervleri ile ölçülebilmektedir. Dünya altın komisyonunca dünyanın en fazla altın rezervine sahip olan ülkeleri açıklandı. İşte, sırasıyla dünyanın en çok altına sahip 12 ülkesi;

1- Amerika Birleşik Devletleri – Altın rezervi: 8.133,5 ton.

Dünyanın süper gücü olan ABD, dünyadaki en fazla altın rezervine sahip olan ülkedir. ABD’nin altın rezervi, en yakın takipçisine göre iki katından daha fazladır. Bu durum ABD’yi altın rezervi konusunda rakipsiz yapmaya yetmektedir.

2- Almanya – Altın rezervi: 3.384,2 ton.

Avrupa’nın süper gücü olan Almanya’nın altın rezervi ABD’den sonra ikinci gelmesini sağlamıştır. Ancak ABD ile arasında çok büyük bir fark da bulunmuyor değil. Otomotiv sektörünün devi konumundaki Almanya’nın listede ikinci olması hiç de şaşırtıcı değil.

3- İtalya – Altın rezervi: 2.451,8 ton.

Resmi olarak açıklanan altın rezervleri ile İtalya üçüncü sırada yer aldı. İtalya dünyanın en yüksek turizm gelirine sahip ülkesi olarak üçüncü sırayı Fransa’nın önünde kıl payı almış durumda.

4- Fransa – Altın rezervi: 2.435,4 ton.

Ülkenin altın rezervi neredeyse İtalya ile aynı sayılır. Turizm gelirleri bakımından şanslı olan Fransa, otomotiv sektöründe de dünyanın hatırı sayılır ülkelerinden biridir.

5- Rusya Federasyonu – Altın rezervi: 1.207,7 ton.

Dünyanın en güçlü ülkelerini sıralayın derseniz, ,ilk akla gelecek olan ülkeler ABD, Almanya, Fransa, Rusya, İngiltere ve İtalya olur. Bu durum altın rezervlerinde de İngiltere haricinde yer almaktadır. Bulunduğu coğrafyada altın rezervi bakımından ilk sırada olan Rusya, dünya sıralamasında beşinci durumdadır.

6- Çin Halk Cumhuriyeti – Altın rezervi: 1.054 ton.

Dünyanın yükselen yıldızı olan Çin, son 10 yılda dünya ekonomisine damgasını vurmuştur. Bu durum altın rezervlerine de yansımış ve listede altıncı sırada yer almıştır.

7- İsviçre – Altın rezervi: 1.040 ton.

Dünyada gelir düzeyi olarak en yüksek ülkelerden biri olan İsviçre daha çok para dendiğinde akla gelir. Ancak altın rezervi bakımından da listemize yedinci sıradan girmiştir. Nüfusunun az olmasına rağmen altın rezervi oldukça yüksek olan bir ülkedir.

8- Japonya – Altın rezervi: 756,2 ton.

Uzak doğu coğrafyasında Çin’in Japonya’dan daha çok altın rezervine sahip olması oldukça şaşırtıcı olsa da, Çin ekonomisinin geldiği noktayı gösteren en önemli veridir diyebiliriz.

9- Hollanda – Altın rezervi: 612 ton.

Avrupa’nın altın rezervi bakımından en zengin ülkelerinden biri haline gelen Hollanda, nüfusuna ve yüz ölçümüne bakıldığında inanılmaz bir rezerve sahiptir. Bu durumun oluşmasında Hollanda’nın son 10 yıldaki başarılı yatırımları olsa gerek.

10- Hindistan – Altın rezervi: 557,7 ton.

Hindistan listemize onuncu sıradan girmiş olsa da nüfusa orantılandığında aslında hiç de fazla bir altın rezervi olduğu söylenemez. Nüfusu bakımından Çin’le boy ölçüşen Hindistan, bunu altın rezervlerine kesinlikle yansıtamamış durumda.

11- Türkiye – Altın rezervi: 514,9 ton.

Türkiye’nin listede nerede olduğunu merak etmenize gerek kalmadı. Ülkemiz listeye on birinci sıradan giriyor. Türk milletinin altına olan düşkünlüğü ve nüfusa oranı hesaplandığında listede olmamız gayet normal. Önceki hesaplamalarda 15. sırada yer alan Türkiye, ekonomik veriler ışığında büyümeye ve zenginleşmeye devam ediyor diyebiliriz.

12- Tayvan – Altın rezervi: 423,6 ton.

Giderek büyüyen ve gelişen ekonomisiyle Uzak Doğu’nun öne çıkan ülkelerinden biri olan Tayvan, ileriki yıllarda listede üst sıralarda yer bulacak gibi.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir