En Yüksek Maaş Alan Meslekler

Reklamlar


en-yuksek-maas-alan-isler

En Yüksek Maaş Alan Meslekler: Hangi meslekler çok kazandırıyor, en çok maaş alan meslek grupları neler. Hayatta kalabilmek için mutlaka bir meslek sahibi olarak para kazanmak zorundayız, ancak öyle meslekler var ki yıllık kazançları küçük bir ada ülkesine eş değer. Sizler için dünya üzerinde geçerli olan en yüksek maaş alan meslekler ve iş gruplarını inceledik.

Dünya üzerinde en çok kazandıran işler ve bu işlerin niteliklerini inceleyelim;

1. Ceo

Chief Executive Officers’in kısaltılması olan Ceo son dönem iş dünyasının en parlak iş pozisyonları arasında gösteriliyor. Özellikle şirketin karlılığından belirli bir oranın sahibi olan Ceo’lar şirketin en üst kademesi olarak görev yapıyor ve stratejik kararların alınması konusunda şirketin sahibinden daha ok söz sahibi olabiliyor.

Ceo Maaşları genellikle aylık değil yıllık olarak ödeniyor ve şirketin karlılığı ile birlikte çok yüksek seviyelere ulaşabiliyor.

Türkiye’de bir CEO yılda ortalama olarak 1 ile 1,5 milyon TL arasında bir kazanç elde ediyor, genel müdür yardımcılarının geliri ise 350 bin-850 bin TL arasında değişiyor.

2. Pilot

Pilotluk en yüksek maaş alan meslekler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bizim gibi Havayollarında iddialı ve pek çok şirketin faaliyet gösterdiği sektörde iş bulamama ihtimali bulunmuyor. Buna bağlı olarak iş bulmak kolay olmakla birlikte maaşların çok yüksek olduğunu görüyoruz. Özellikle yurtdışı uçuşların yurtiçi uçuşlara oranla çok daha yüksek oranda maaşlar aldığını görüyoruz.

Pilot olmak zor ancak olduktan sonra yüksek maaşlı meslekler içerisinde en iyilerinden birine sahip olabileceksiniz.

Yeni iş başı yapmış bir pilot ülkemizde ortalama olarak 10.000 TL ile 15.000 TL arasında bir maaş almaktadır.
Yardımcı Pilot Maaşı ise Ortalama Olarak 7000 TL, Pegasus yeni işe giren Yardımcı Pilot Maaşı 7500 TL , THY yeni işe giren Yardımcı Pilot Maaşı 9000 TL olarak bilinmektedir. (2015 verileri)

3. Sosyal Mühendislik

Sosyal mühendislik şirketlerin insan kaynakları gibi çalışan bir bölüm ancak burada açık pozisyonların değerlendirilmesi yerine daha önceden işe yerleştirilmiş bireylerin hayatlarından memnun olup olmadıklarını inceleyen meslek grubu.

Bazılarına göre şirket işi çalışanların tavırlarını yönetime aktaran bir casusluk bölümü olarak adlandırılıyor olsa bile en çok kazandıran işler arasında yer alıyor.

Ortalama maaşları 100 bin ile 300 bin arası değişmektedir.

4. Pazarlama – Satış

Şirket bünyesinde yönetimin en çok değer verdiği birimlerden bir tanesi satış pazarlama bölümüdür. Şirketin tüm cirosu bu birim tarafından elde edildiği için şirket açısından kıymetlidir. Pazarlama biriminde çalışan satışçıların maaşları yüksek olmakla birlikte aynı zamanda gerçekleştirdikleri satışlardan elde ettikleri primler ile üst düzey maaşlar elde etmektedirler.

5. Hava Kontrolörü

Tüm hava alanlarında yer alan ve uçakların iniş sırasında ve havadaki koordinasyonunu sağlayan kule bölümünde çalışan personel en yüksek maaş alan meslekler içerisinde önemli bir yeri tutuyor.

6. Doktor

Doktorluk mesleği zor elde edilen meslekler arasında yer alıyor özellikle 6 yıl okuduktan sonra mecburi hizmet görevi sonrasında meslekten hatırı sayılır oranda gelir elde etmek mümkün hale geliyor. Ancak bu aşamaları geçtikten sonra doktorluk yüksek kazançlı meslekler arasında yer alıyor.

7. Petrol Mühendisi

Petrol mühendisleri kendi içlerinde çeşitli görev kollarına ayrılmakla birlikte en çok kazandıran bölümün sondaj yani petrolün aranması aşamasında çalışan mühendisler olduğunu öğrendik. Ancak iyi kazandıran meslekler arasında gösterilse de petrol mühendisleri çok uzun çalışma saatleri ve stresle boğuşan bir meslek olarak bilinmektedir.

Bunun dışında petrol mühendislerinin yuvalarından çok uzakta çalışmak zorunda olmaları da mesleğin bir diğer dezavantajı olarak dikkati çekiyor.

8. Şirket Avukatlığı

Büyük bir şirkete bağlı olarak çalışan avukatların serbest olarak çalışan avukatlara oranla çok çok yüksek oranlarda gelir elde ettiklerini biliyoruz.

9. Anestezi Uzmanı

Doktorlar ile koordine olarak çalışan anestezi uzmanlığı ameliyat olacak bir hastanın uyuşturulması işlemini gerçekleştiren görev. Burada ameliyat sırasında oluşabilecek ağrıların hissedilmemesi hedefleniyor ancak anestezi dozunun çok iyi ayarlanması gerekiyor yani fazla dozların hayati tehlikelere yol açtığını unutmamak gerekiyor.

10. Noterlik

Noterlik işlek bir merkezde gerçekleştirilirse yukarıda saymış olduğumuz pek çok meslekten daha yüksek gelirler elde edilebiliyor. Özellikle pek çok işlemde noterden evrak temin etmek orundayız ve ödenen yüksek harçlar ile önemli ölçüde para bırakıyoruz.

Bir ekipleri olan ve o ekiplerin noterden maaşlarını aldıkları sistemde gerçekleştirilen tüm işlemlerden alınan ücretlerin yarısı notere kalmaktadır.

11. Tercümanlık

Özellikle şirket yapılarında kurumsal yapıya geçilmesiyle birlikte Uluslar arası yazışmaların çok büyük önem taşıdığını bilmekteyiz. Buna ek olarak pek çok şirketin veya bireyin yurt dışı bağlantıları oluyor veya ziyaretçileri geliyor, işte bu gibi durumlarda tercümanların yabancı dil çevirileri ile destek vermesi çok büyük önem taşıyor.

Ancak elbette bir dili konuşabilmek tercüman olmak için yeterli değil aynı zamanda akademik ve edebi açıdan dili çok kıvrak bir şekilde kullanarak anlatılmak isteneni aynı ifadeler ile aktarmalısınız. Başarılı şekilde mesleği gerçekleştiren bireylerin en yüksek maaş alan meslekler arasında gösterildiğini bilmelisiniz.

12. İnsan Kaynakları

Şirketlerin bünyesinde yer alan en önemli birimlerden bir tanesidir, özellikle şirkette görev yapacak kişilerin işe alınması ve kabul edilmesi aşamasında görev yapmakla birlikte boş pozisyonların doldurulması görevini üstlenmektedir. Şirket içerisinde önemli bir bölüm olduğu için yüksek maaş alan işler arasında yer almaktadır.

13. Bilgi Sistemleri Yöneticisi

Büyük firmalar bünyesinde bilgisayar bölümünün başında olan ve bu bölümü yöneten yöneticilerin şirkete ait en önemli kollardan biri olan teknolojik altyapıyı yönettiklerini biliyoruz. Sorumluluğu yüksek olan bir meslek olmakla birlikte yüksek gelirli meslekler arasında yer alır.

14. Diş Doktoru

Diş doktorları genellikle en çok ihtiyacımız olan doktor gruplarıdır ve genellikle normal doktorlara oranla bir gün içerisinde neredeyse 3 kat fazla iş gerçekleştirebilirler. En çok para kazanan diş doktorlarının diş cerrahları olduğunu belirtmemiz gerekiyor, bunun dışında normal diş doktorları da hatırı sayılır gelirler elde ederler.

15. Gemi Kaptanı

Gemi kaptanları evlerinden aylarca uzak kalmış olsalar bile maaşları çok yüksek iş gruplarından biridir. Ancak genellikle ülkeler arası kaptanlık yapan bireylerin çok üst düzey gelirler elde ettiğini görürken kısa mesafelerde bu oranların bir miktar düştüğünü ancak yine de üst düzey gelirler olduğunu biliyoruz.

16. Eczacı

Eczacılar bizim ve çevremizdeki tüm bireylerin kesinlikle alışveriş yaptıkları ve hayati önem taşıyan iş yerleridir. Eczacılar satışını gerçekleştirmiş oldukları ilaçlar üzerinden yüksek gelirler elde etmektedir. Özellikle işlek merkezler ve büyük hastanelerin yakınlarında bulunan eczaneler iyi kazanmaktadır.

17. Aşçı

özellikle büyük otellerde görev yapan aşçıların çok iyi kazandıklarını biliyoruz. Aşçılık mesleğinde iyi ücretlerle çalışmak için önemli yarışmalara ve Uluslar arası eğitim seminerlerine katılmak gerekiyor. Bu sayede almış olunan sertifikalar ile kolaylıkla büyük restaurant ve otellerde yüksek gelirli işler yapabilmek mümkün.

18. Psikolog

Bu meslek sizden maksimum fayda elde eden bireylerin namınızı yayması ile tanınarak daha çok iş yapabildiğiniz bir meslek. Saat başı ücret karşılığında yapılan bu meslekte üst düzey gelir elde edebilmek mümkün oluyor.

19. Yarış Mühendisi

Ülkemizde yeni yeni gelişen bir formula yarışlarına olan ilgi ile bu sektörde elde edilen gelirlerin dünya üzerinde neredeyse en yüksek gelirli meslekler olduğunu biliyoruz. Özellikle araçların geliştirilmesi ve dayanıklılığı ile hız teknolojilerini geliştiren mühendisler en kalifiye elemanlardır.

Özellikle çok yüksek gelirler elde ederek servet oluşturabilmek mümkün.

20. Helikopter Pilotu

Ülkemizde son yıllarda açılan özel eğitim kurumlarından alacağınız eğitim sertifikaları ve ehliyetler sayesinde helikopter pilotu olabilmek mümkün. Helikopter pilotu olarak özel helikopterlerde görev yapabileceğiniz gibi devlete bağlı kurumlarda da yüksek maaş karşılığı görev yapabilirsiniz.

En yüksek maaş alan meslekler ile ilgili tüm yorumlarınızı bekliyoruz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir