Eşin Borcu Diğer Eşi Etkiler mi?

Reklamlar


esimin-borcu

Eşin borcu diğer eşi etkiler mi: En çok merak edilen hukuki konuların başında gelen eşin borcundan dolayı haciz gelir mi, diğer bir soru ise, eşimden dolayı banka hesabıma haciz konur mu, diğer bir ifadeyle, eşimin borcundan sorumlu muyum, işte herkesin merak ettiği bu sorulara yanıt aradık, tüm detaylarıyla incelediğimiz, eşin borcu nedeniyle diğer eşin mal varlıkları haczedilebilir mi, işte detaylar.

Haciz Nedir

Hukuk dilinde cebr-i icra olan haciz borçlunun borcunu ödememesinden kaynaklı olarak alacaklının alacağını temin etmek üzere yapılan işlemdir. Haciz ile borçlunun mal varlığına el konulur ve alacaklının hasarı olabilir düzeyde giderilmeye çalışılır.

Hangi Durumlarda Haciz Gelir?

Sözleşme karşılığında yapılan tüm borçlanmalar için haciz uygulaması yapılır. Haciz uygulamaları özel sektörde her hangi bir alanda yapılan borçtan ötürü ya da bankalara yapılan borçtan ötürü gelebilir. Haczin uygulanabilmesi için alacaklının avukata bir vekalet verilerek borcunu temin etmesi talep edilmelidir.

Eşime Gelen Haciz Beni Etkiler Mi?

Evliliklerde mal varlığı da borçta ortaktır denilmektedir. Ancak Türk hukuk sistemine göre evliliğin birleştirmediği bir şey de mal varlığı olmaktadır. Bir ev alınırken evlilik adına ev alınamaz. Mutlaka eşlerden birinin adına ev alınmalıdır. Yani alınan mal iki kişi adı üstüne alınamadığı gibi yapılan borçta iki kişin için yapılamaz.

Evlilik süresince yapılan borçlar ya da gelen hacizler yalnızca borç sahibini etkilemektedir. Eğer ki kocanın borcundan dolayı haciz gelmişse bu kadını etkilemeyecektir. Yalnızca kocanın maaşına haciz konulacaktır. Mesela ev eşin üstüneyse eve haciz de gelemeyecektir.

Ancak ortada bir evlilik sözleşmesi varsa ve bu evlilik sözleşmesinde ortaklaşa bir borçlanma olacağı dahil edildiyse durumlar değişir ve eşe gelen hacizden diğer eşte etkilenir.

Neye Haciz Konamaz?

Haciz tüm mal varlığına konabilir. Ancak bazı hassas durumlar vardır ki o alanlara müdahale edilemez. Bunlardan bir tanesi de dul maaşıdır. Eşi ölen ve dul kalan kişiye bağlanan maaş hiçbir sebeple haczedilemez ve kesilemez. Bunun dışında kişinin mal varlığına el konulabilir. Maaşı haciz edilebilir. Ama devlet tarafından verilen dul maaşı hiçbir şekilde kesintiye uğratılamaz.

Haciz Kaç Aşamalıdır?

Haciz tek seferlik bir durum değildir. Mesela evinize ilk icra memuru geldiğinde bu evinizdeki malları alıp götürmek için değil keşfetmek içindir. Mallar üzerinde keşif yapılarak malların bedeli belirlenmektedir. Eğer ki siz haciz memurlarına ödeme yapacağınızın sözünü verir ve avukatla anlaşma yoluna giderseniz her hangi bir sorunla karşı karşıya kalmayacaksınız. Ancak ödemenizi yapmazsanız ilk tebliğden sonra haciz uygulaması başlatılacaktır.

Not: Merak ettiğiniz diğer sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz, elimizden geldiği kadar cevap vermeye çalışacağız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

11 Yorum yapılmış

  1. Berrin
  2. Hatice
  3. aslan
  4. Turan
  5. Mürsel yalçin
  6. müntaha koçak
  7. Admin
  8. ayse
    • admin

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir