Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır

Reklamlar


Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır

Esnaf kefalet ile kredi kullanımı, esnaf kefalet kredisi nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir esnaf kefalet ne kadar kredi veriyor işte tüm detayları bir araya getirdik. Globalleşen dünya avantajlarının yanında büyük sorunları da beraberinde getirdi. Bunların en somut olanı da küçük ve orta esnafın kapital sistemin çarkları arasında sıkışıp kalması. Büyük AVM’ler ve ünlü alışveriş siteleri ile yarışmak zorunda kalan esnafın tek sarılacağı can simidi ise devlet. Devlet tarafından küçük esnafların ekonomik sorunlar altında ezilmesinin önüne geçmek amacıyla Halk Bankası üzerinden 30 bin TL faizsiz ya da %4 faiz ile 150 bin TL kredi verilmektedir. Bunun yanında KOSGEB Proje sahibi olan esnaflara da yine faizsiz 100 bin TL kredi verilmektedir aynı banka üzerinden. Esnaf Kefalet Kredisi adı verilen bu kampanyanın şartları nelerdir, hangi evraklar gerekmektedir ve nasıl başvuru yapılır bu yazımızda bu konulara açıklık getireceğiz.

30 Bin TL Faizsiz Kredi

Öncelikle 30 bin TL faizsiz kredi almak isteyen bir kişinin esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olması gerekmektedir. Bunun yanında bu esnafın çalışmış olduğu bölgenin de kooperatifin çalışma sınırları içerisinde yer alması gerekmektedir. Bu şartlara sahip olan esnaflar dilekçe ile 30 bin TL faizsiz esnaf kredisi alacaklarını kooperatife bildirirler ve 15 gün içerisinde başvuru sahibinin dilekçesi incelenerek kendisine yazılı bir şekilde cevap verilir. Başvuru incelendikten sonra onaylanması durumunda Halk Bankasına gönderilir ve burada yapılan inceleme sonucunda da herhangi bir sorun bulunmazsa 30 bin TL’lik faizsiz kredisi hazırlanır. Kredi ödemeleri de yine kişinin isteğine bağlı olarak aylık, 3 aylık ya da 6 aylık periyotlar halinde ödenebilmektedir.

150 Bin TL Esnaf Kredisi

150 bin TL esnaf Kredisi almak isteyen esnaf ise

  • Nüfus Cüzdanı
  • Esnaf Sicil ve kayıt belgesi
  • Vergi levhası fotokopisi
  • Bordrolu iki kefil
  • İpotek değeri olan mal mülk

Belgelerini toplayarak başvuruda bulunabilir. Bu kredi %4 faiz ile geri ödenebilmektedir ve sadece 150 bin değil 100 ve 125 bin tutarlarında da işlem yapılabilmektedir.

100 Bin TL Faizsiz Esnaf Kredisi

100 bin TL Faizsiz Esnaf kredisi almak için ise 30 yaşını doldurmamış olmanız ve KOSGEB tarafından onaylanmış olan bir projenizin bulunması gerekmektedir. Bu projenizi Halk Bankasına sunmanız halinde faizsiz kredi imkanından yararlanabilmektesiniz. Tek aranılan şart Girişimcilik Eğitimini almış olmanız ve Projenizin KOSGEB tarafından onaylanmasıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir