Ev alırken dolandırılmamak için bunlara dikkat edin

Reklamlar


ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ev alırken dolandırılmamak için bunlara dikkat edin

Hayallerinizdeki evi almak için inşaat firmalarının satışa sunduğu projelerden size en uygun olanını seçmeyi düşünüyorsanız, tamamlanmamış ve sadece maket üzerinden satış yapan inşaat şirketlerini iyi araştırmalı, sahte firmalara denk gelerek mağdur olmamanız hatta dolandırılmamanız için çok detaylı bir araştırma yapmanızda fayda vardır.

Genel anlamda konut dolandırıcılığı olarak adlandırabileceğimiz böylesi bir duruma düşmemeniz için ev alırken dikkat edilecek bazı püf noktalarını ve inşaat firmalarının güvenilirlik kriterlerini aktarmaya çalışacağız.

1- İlk olarak konut projesinin proje aşamasında olması değil, satışa sunulan projenin tamamlanmış olmasına dikkat edilmelidir. İnşaat firması ile anlaşmaya varmadan ve sözleşme imzalamadan önce firmanın geçmişini, önceki tamamlanmış projelerini, konut üretimine başladığı günden bugüne başarıya ulaşıp ulaşmadığını incelemeniz ve bilgi edinmeniz oldukça önemlidir.

2- Konut satışı yapan firmanın yetkililerinin ya da sahiplerinin yaşam ve davranışlarındaki lüks abartılarını gözlemleyin. Olmayan ve sadece maket üzerinden size konut satmak isteyen kişilerin sizi manipüle etmesine izin vermeyin ve şüpheci yaklaşın. Firmanın size anlattığı işlerin somut şeylerden olduğuna dikkat edin.

3- Yatırım yapmak istiyor ve bu amaçla konut almak düşüncesindeyseniz, kısa sürede yapacağınız yatırımın kazanç getireceğini vaad eden kişilere itibar etmeyin. Çünkü hiçbir konut projesi kısa süre içinde yatırımın bol kazanç getireceğini garanti edemez.

4- Maket üzerinden ya da ruhsatsız ev almak gibi bir yanlışa düşmeyin. Bu tür satış organizasyonlarından kesinlikle uzak durun.

5- Bazı şirketlerin uyguladığı senetle ev satışlarında senedin üzerine “İşbu senet ……. Şti’ne ……. Tarihli gayrimenkul satış sözleşmesinde belirtilen  ….. no’lu dairenin satışı için verilmiş olup teminat niteliğindedir. Üçüncü kişilere ciro edilemez.” İbaresini mutlaka yazın. Bu sayede senediniz tanımadığınız ve bilmediğiniz kişilere ciro edilip işleme konulamaz.

6- Üzerinde ipotek, haciz ve buna benzer yasal durumlar bulunan gayrimenkuller ile ilgili size söylenen hiçbir taahhüde inanmayın. Bu durumdaki hiçbir gayrimenkul için satış sözleşmesi imzalayıp satın almayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir