Ev Hanımlarına Çalışmadan Emeklilik Fırsatı

Reklamlar


Artık ev hanımları da herhangi bir işte çalışmadan emekli olabilecek. Bunun için bazı kolay şartlar aranmakta. Öncelikle emeklilik başvurusunda bulunmak için SGK’ya gitmeniz ve dilekçenizi vermeniz gerekmekte. Tabi bu dilekçenizin geçerlilik kazanması için belli başlı kriterler bulunmaktadır.

İşte Ev hanımlarına Çalışmadan Emeklilik Fırsatı İçin Aranan Şartlar:

  • Öncelikle bir iş yerinde çalışmamanız gerekmektedir. Ya da herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak 30 günden daha az çalışmış olmalısınız.
  • 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.
  • Herhangi bir yerden maaş almamanız gerekmektedir.
  • Ülke sınırları içerisinde ikamet etmelisiniz.

Eğer yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyorsanız siz de SGK’ya dilekçe verebilir ve dilekçe tarihinden 1 gün sonra da emeklilik tarihinizi başlatabilirsiniz. İsteğe bağlı sigortalı kapsamında olduktan sonra doğal olarak prim ödemeniz gerekmekte. Prim miktarlarını da yine siz kendi geliriniz ölçüsünde ödeyebilme imkanına sahipsiniz. Ödeyeceğiniz prim miktarları emekli olduktan sonra alacağınız emekli maaşınızın miktarını da doğrudan belirleyeceği için bu tutara doğru bir şekilde karar vermeniz gerekmektedir. Eğer imkanınız varsa bizim size tavsiyemiz en üst düzeyden prim ödemenizdir. Çünkü emeklilik sonrası oldukça rahat bir hayat geçirirsiniz alacağınız emekli maaşı ile.

Peki ödenecek olan prim miktarları ne kadar? Bu miktarlar asgari ücrete göre belirlenmektedir ve en düşük miktar brüt asgari ücretin %32’si kadardır. İsteğe bağlı emeklilik uygulamasına başvuran ve primlerini ödeyen kişiler aynı zamanda Bağ-Kur sigortalı da olmaktalar. Yani sağlık hizmetlerinden faydalanabilmekteler.

Ülkemizde ev hanımları arasında yaygın olan bir duruma da burada değinelim. Pek çok ev hanımı çalışmadıkları halde bazı şirketlerde sigortalı olarak gözükmekteler ve sigorta parasını şirkete kendileri vermekteler. Bu uygulama kanun hükümlerince yasa dışıdır ve yakalanıldığı takdirde oldukça büyük cezalarla karşılaşma riskini doğurur. Alacağınız cezanın yanı sıra böyle bir durum tespit edildiği takdirde o güne kadar ödemiş olduğunuz tüm sigorta paraları da boşa gitmektedir. Zaten İsteğe Bağlı Emeklilik uygulaması da bu gibi durumların önüne geçmek amacıyla sunulmuştur. Devlet güvencesi altında emeklilik hizmeti almak varken bu kanundan sonra kimsenin bu gibi illegal uygulamalara yönelmeyeceğini düşünüyoruz.

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir