Ev Hanımları Konut Kredisi Çekebilir mi?

Reklamlar


ev hanımı konut kredisi

Ev Hanımları Konut Kredisi Çekebilir Mi: Ev hanımı geliri olmadan konut kredisi diğer adıyla ev kredisi çekebilir mi? işte detaylar.Son on yıllarda popüler hale gelen konut kredileri sayesinde bir çok kişi ev sahibi olma imkanına ulaşmıştır. Konut kredilerinin, ihtiyaç kredilerinden farklı bir şekilde değerlendirildiği bilinmektedir.

Konut kredisi hesaplanırken, kişinin hane geliri ve borçluluk oranı göz önünde bulundurulur. Konut kredini kullanmak için de kredi sicilinin temiz olması gerekmektedir. Kredi sicilinizin temiz olması, kredi notunuzun yüksek olması ve hanenizdeki kişilerin de aynı şekilde bu şartları taşıması gerekmektedir.

Bir çok kişi ev hanımları konut kredisi çekebilir mi? sorusuna cevap aramaktadır. Bu sorunun cevabı da doğal olarak hane gelirinin dikkate alınabileceği hususudur. Çünkü hiçbir geliri olmayan kişilere, kredi verilmemektedir.

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut kredisini kullanmak için gerekli olan  gelirin belgelenebilir olması ilk şarttır. Belirli bir birikimi olan kişiler, satın almak istedikleri konutun tamamını karşılayamadıkları durumlarda, kalan miktar için kredi çekmektedir.

Kredi çekilecek olan miktar arttıkça, geri ödenecek olan faiz miktarı da artacaktır. Bu yüzden ekonomik bir konut kredisi çekmek için, mümkün olduğunca fazla para biriktirmeniz ve az kredi çekmeniz mantıklı olacaktır. Konut kredisi hesaplanırken dikkate alınan borçluluk durumu, hane geliri ve ana para miktarı, kişinin hane gelirine oranlanmalıdır.

Yani konut kredisi için ödeyeceğiniz taksit miktarı aylık 1500 lira ise, toplam hane gelirinizin 3000 lira olması gerekmektedir.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi hesaplama, bir çok kişinin merak ettiği bir analizdir. Örnek vermek gerekirse 50 bin liralık bir birikimimiz olduğunu düşünelim.

Satın almak istediğimiz evin de 150 bin lira olduğunu düşünürsek, 100 bin liralık bir konut kredisi kullanmamız gerekmektedir. Konut kredimizi de aylık 1500 liralık taksitlerle ödeyebileceğimizi hesaplarsak, 120 ay vadeyle konut kredisi olarak 100 bin lira çekersek, bu krediyi 180 bin olarak geri ödemiş oluruz. Yani ana paranın neredeyse iki katı olarak geri ödeme yapmış oluruz.

Kredi miktarı artıkça aylık taksitler de artacak ama yıllar geçtikçe geliriniz de artacağı için bu ödemeler daha ekonomik gibi görünecektir. Kredi vadenizi kısalttığınızda taksitleriniz yükselirken, geri ödeyeceğiniz faiz oranı da azalacaktır.

120 değil de 60 ay vade ile konut kredisi kullanmaya karar verdiğinizde, 138 binlik geri ödemeyi, 2300 liralık taksitler halinde ödememiz gerekecektir.

Konut Kredisi için Kesin Onay Verilir Mi?

Konut kredilerinde kesin bir onaylanma söz konusu değildir. Ev hanımları ya da çalışmayan kişiler, belgelenebilir gelirleri olmadığı için kredi kullanamayacak olan kişiler arasındadır.

Ancak kredi kullanmak için eşin gelirinin ve kredi notunun çok yüksek olması durumunda, yani eş kefil olarak gösterildiğinde kredi başvurusunun onaylanması ihtimali de yükselecektir. Konut kredisi kullanmak için gerekli şartlar, her bankada hemen hemen aynıdır ve kredi notunun yüksek olmaması ve gelirin olmaması durumunda kredinin onaylanması mümkün değildir.

Kısa vadeli ve düşük miktarlı krediler daha avantajlı bir şekilde ev sahibi olmayı sağlarken, uzun vade yüksek meblağ her zaman dezavantaj olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir