Ev hanımları nasıl emekli olur?

Reklamlar


ev-hanimlari-nasil-emekli-olur

Ev hanımları nasıl emekli olur: Ev hanımlarının emekli olması mümkün mü? Birçok ev hanımı emekliliğin kendileri için bir hayal olduğunu düşünmektedir. Fakat hiç çalışmamış bile olsa ev hanımlarının emekli olabilmesi mümkündür. Tabi bunun olabilmesi için bir takım koşulların da yerine getirilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde yürürlükte bulunan sosyal güvenlik sistemine göre, çalışmadıkları için bir statüye sahip değildirler. Bundan ötürü de emekli olabilme hayalleri de gerçekleşemiyor. Sosyal güvenlik sisteminin sağladığı isteğe bağlı sigorta prim ödemeleri ile emekli olabilmeleri mümkündür. İsteğe bağlı sigorta primi ödendiğinde, emeklilik ya da malullük aylığı alınabildiği gibi, gerekli koşulları yerine getirilirse ölüm aylığı da bağlanabilmektedir. Bu şartları yerine getiren ev hanımları diğer sigortalı kişilerde olduğu gibi sağlık hizmetlerinden de yararlanabilmektedirler.

İsteğe bağlı sigortalılığın şartları:

  • 18 yaşın doldurulmuş olması
  • Sigortalı olmayı gerektiren bir şekilde çalışıyor olmamak
  • Kendi sigortası sebebiyle aylık bağlanmamış olması
  • İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi ile birlikte SGK’ya müracaat etmek.

Prim ödemesi ne kadar olmalı?

İsteğe bağlı sigorta olan ev hanımlarının SGK’ya her ay prim ödemeleri gerekmektedir. Burada ödenecek olan primi ev hanımları kendileri belirleyebilmektedir. Prim ödemeleri minimum brüt asgari ücret, maksimum da brüt asgari ücretin 6,5 katı kadar olabilmektedir. Belirlenen tutar üzerinden %32 prim oranı uygulanarak ödenmesi gereken prim miktarı belirlenmektedir.

Mesela; Asgari ücreti baz alarak prim ödemesi yapmak isteyenler, 2016 yılı için 527 TL prim ödemek durumundadırlar.

İsteğe bağlı sigortalı olan ev hanımlarının, ödeyecekleri sigorta primlerini ait olduğu ayı takip eden ayın son gününe kadar ödemeleri gerekmektedir.

İsteğe bağlı sigortalılıkta süre uzun ve indirim de yok…

İsteğe bağlı sigortalı olan ev hanımları, ödedikleri primlerden dolayı tıpkı 4/b yani Bağ-Kur’lular gibi sayılmaktadırlar. Bu durum ev hanımları için işçi statüsüne göre daha dezavantajlı olmaktadır. 4/a yani işçi statüsünde olan sigortalılar 7.200 gün prim ödeyerek emekliliğe hak kazanabilirken, 4/b yani Bağ-Kur’lu statüsünde olanlar 9.000 gün prim ödeyerek emekliliğe hak kazanabilmektedirler.

İsteğe bağlı sigortalı olan ev hanımları, emekli olmalarından 3,5 yıl önce bir işyerinde işe girerek işçi statüsünde çalıştıkları taktirde 9.000 gün üzerinden değil, 7.200 gün üzerinden emeklilik hakkı edinebilmektedirler. Şu anki yürürlükteki yasalara göre isteğe bağlı sigorta primi ödeyen ev hanımları 5.400 gün prim ve 61 yaşında, erkekler de 63 yaşında emeklilik hakkı kazanmaktadırlar.

İsteğe bağlı sigorta olan ev hanımlarının diğer bir dezanavtajı ise, Ekim ayı itibariyle başlayan Bağ-Kur’lular için 5 puan prim indiriminin uygulanmayışıdır. Aslında düzenli prim ödeyen isteğe bağlı sigortalıların da bu prim indiriminden faydalanmaları gerekirdi. Bu yönde bir düzenleme yapılırsa isteğe bağlı sigortalılar da avantajlı duruma gelebileceklerdir.

TC vatandaşı olup yurt dışında yaşayan gurbetçi ev hanımları, yurt dışında kaldıkları sürelere denk gelen primlerini topluca ödeyebilmekte ve emekli olabilmektedirler. Bu durum, yurt içindeki ev hanımları için geçerli değil ne yazık ki… Buna bir düzenleme getirilirse fırsat eşitliğinin sağlanacağı da bir gerçektir.

Ev hanımları herhangi bir işverene bağlı şekilde çalışmasalar da ev işleri, çocukların bakımı ve beslenme gibi uğraşıları açısından oldukça yoğun çalışan kişilerdir. Bundan dolayı, ev hanımlarının bu uğraşıları göz önüne alınarak yeni bir düzenleme getirilmesi pek çok ev hanımının emeklilik hayallerine ulaşmalarına katkı sağlayacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir