Faizsiz kredi veren bankalar

Reklamlar


Faizsiz kredi veren bankalar

Faizsiz kredi veren bankalar: Piyasadaki tüm bankalar ve faizsiz kredi veren bankalar da dahil, Merkez Bankası’nın para ve ekonomi politikaları kapsamında finansal hayata yön vermektedirler. Bankalar arası rekabetin bir sonucu olarak kredi ürünleri ile ilgili değişik kampanyalar uygulamaktadırlar. T.C. Merkez Bankası ekonomi politikalarında ne şekilde bir yol takip ederse etsin, bankaların faizsiz kredi verebilmeleri ancak kredi masraflarında yaşanacak olan küçük oynamalarla uygulanabilir.

Faizsiz kredi veren bankalarda kredi masrafları ne kadar?

Bir banka faizsiz kredi verdiğini söylediğinde, bu kredinin tahakkuk eden masrafları çok iyi incelenmelidir. Ayrıca diğer bankalardaki kredi faiz oranları ve masrafları ile karşılaştırılarak, toplamda ödenecek olan tutarın diğer ihtiyaç kredisi ürünlerinden daha düşük bir meblağda olduğundan emin olun. Burada şunu da belirtmek gerekiyor; 2014 yılında BDDK, bankaların verdikleri krediler üzerinden alabilecekleri masraflara aldığı bir kararla sınırlama getirmiştir. Buna göre; bankalar masraf adı altında bir ücret alırken kredinin anaparasının binde 5’inden fazla bir ücret yansıtamayacaklar.

10 Bin TL faizsiz kredi veren bankalar hangileridir?

Katılım bankaları 10 bin TL faizsiz kredi konusunda uygulamalarda bulunmaktadır. Ayrıca BDDK’nın getirdiği kredi tahsis ücreti sınırlaması da banka komisyonlarını yeniden canlandırmış oldu. Mesela; Kullanılan kredide Halkbank sınırlı faizli kredi veya Vakıfbank faizsiz kredi ürünleriyle, belirli bir komisyon mukabilinde faizsiz ihtiyaç kredisi kullanımına imkan sağlanmaktadır. Fakat bu şekilde faiz ödenmemiş mi olunuyor, yoksa vadenin sonunda ödemiş olacağınız faizi daha krediyi alırken mi ödemiş oluyorsunuz? Bunu size bırakıyoruz.

Faizsiz kredi mi yoksa standart ihtiyaç kredisi mi avantajlı?

Bu soruya verilecek olan cevap, her iki tür krediyi de karşılaştırıp vermek doğru olacaktır. Bankaların resmi web sitelerinde kredi hesaplama araçlarını kullanarak aralarındaki farkları öğrenmeye çalışmak da oldukça vakit alacaktır. Ancak bu sizi için sorun değilse bu yolu takip ederek en avantajlı olan kredi türünü tercih edebilirsiniz.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir; Bazı bankaların kredi kartlarına başvuru yaptığınızda, harcama taahhüdü verdiğinizde belirli tutarda faizsiz kredi verebilmektedirler. Bu kredinin elbette bir masrafı da olacaktır.

Son bir hatırlatma yapmak gerekirse; faizsiz kredi verdiğini belirten bankalara kredi başvurusu yapmadan önce, diğer bankaların uyguladığı standart ihtiyaç kredisi kampanyalarını ve uygulamalarını da mutlaka araştırın. Toplamda ödeyeceğiniz miktarın her iki uygulamada da ne kadar olduğunu görerek kararınızı verin.

Dipnot:  Son olarak Faizsiz kredi adı altında kredi veren bankalar ise genellikle katılım bankalarıdır, bunun yanında faizsiz kelimesi yerine kar payı ifadesini kullanmaktadırlar.

Faizsiz kredi bankacılığı ile hizmet veren bankalar

  • Albaraka Türk
  • Kuveyt Türk
  • Bank Asya
  • Türkiye Finans
  • Vakıf Katılım
  • Ziraat Katılım

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir