Findeks Kredi Notu Neden Bu Kadar Önemli

Reklamlar


Findeks kredi notu neden önemli

Findeks kredi notu neden bu kadar önemli: Son yıllarda televizyonlarda, medyada sıklıkla kredi notundan bahsediliyor. Kredi notunuz düşükse bankalardan kredi kullanma şansına sahip değilsiniz. Ama, eğer kredi notunuz yüksekse istediğiniz bankadan rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. Kredi notu, bankalardan kullanılan kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesaplarının kullanım ve ödeme durumuna göre hesaplandığı bir nottur.

Kredi notunun yüksek olması, sizin bankalardan kullandığınız kredileri düzenli ödediğinizi gösterir. Kredi notunuz düşükse, kredi başvurularınız onay almayacak demektir. Uzun yıllardır bankalar tarafından kredi notu kullanılmaktadır. Kredi notu, ülkemizin bankaları arasında kurulmuş olan kredi kayıt bürosu ile kişinin geçmişte yaptığı ödemeler ile ödeme alışkanlıkları incelenerek ortaya çıkmaktadır. 2014 yılında bireysel ve kurumsal olarak ortaya çıkan Findeks kredi notu, aslında bir risk raporu olarak bilinir.

Kredi notu neden bilinmelidir?

Kredi notunun bir risk özeti olduğunu söylemiştik. Kredi notunun yüksek tutulması çok önemlidir. Findeks kredi notu yüksek olduğunda gelecekte ev almak, arsa almak veya bir hastalık durumunda kredi çekmek istediğinizde bankalardan rahatlıkla kredi kullanmak için gereklidir. İşte, bu durumlarda sıkıntı çekmemek için Findeks kredi notunuzun yüksek olmasına dikkat edilmelidir.  Kredi notu, 1-190 değerleri arasındadır. 190 değerindeyseniz kredi notunuz düşüktür.

Kredi notunun ne olduğunu bilmeyen pek çok kişi, kredi ödemelerinde gecikmeler yapmaktadır. Aslında çekilen kredi ya da kredi kartlarında olan geri ödemelerdeki gecikme, kredi notunuzu düşürmektedir. Bir süre sonra kredi çekmek istediğinizde kredi notunuz düşük çıkacak bu da pek çok sıkıntıya yol açacaktır. Kredi notunuzu hemen Findeks’e girerek öğrenmelisiniz. Eğer, kredi notunuz düşükse, hemen bu notu yükseltmek gereklidir.

Kredi notunu etkileyen faktörler

Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap ve borç durumu, yeni kredi arayışları, kullanım yoğunluğu ve diğer faktörler etkilemektedir. Bu nedenle, kredi kartı ya da kredi ödemelerinde mümkün olduğunca düzenli olmak gerekmektedir. Eğer, kredi notunuz düşükse, kredi notunu yükseltmek için var olan borçlar kapatılmalı ve temize çıkmalıdır. Hiçbir bankaya kredi borcunuz yoksa kredi notunuz yavaş yavaş yükselmeye başlayacaktır. Unutulmaması gereken şey, kredi notunun bazen düştüğü ve daha sonra yükselebileceğidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir