Findeks Kredi Notu Puanı ve Anlamları

Reklamlar


kredi-puani-33555

Findeks Kredi Notu Puanı ve Anlamları: Kredi notları ne anlama geliyor, kredi notu sorgulaması yaptıktan sonra findeks kredi notunuzu öğrenebilirsiniz, işte detaylar.  Bankacılık geçmişinizin mercek altına alınarak tüm ödeme geçmişinizin incelendiği ve ortak bir havuzda toplanarak değerlendirildiği sisteme kredi notu denilmektedir. Kredi notu sayesinde ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar bu değerlendirmeyi baz alarak müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından bankaların tüm kayıtları arşivlenir ve bu kayıtlar tüm bankalar tarafından ortak havuzda görülebilir. Bu kurum bankalar tarafından kurulmuş bir kuruluştur ve kredi notu puanı hesaplama sistemi ile tüm bankaların geri ödeme güvencesi elde etmesi için değerlendirmeler gerçekleştirir.

Özellikle Findeks.com gibi kurumların bu değerlendirmeleri tüm üyelerine ücretsiz olarak sunması ile artık hepimiz internet üzerinden kolaylıkla kredi notumuzu öğrenebiliyoruz.
Ödeme performansımızın değerlendirerek hem rakamsal hem de iyi, orta ve kötü şeklinde değerlendirildiği sistemden kolaylıkla bilgi edinebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğreniliyor?

* Findeks kredi notunuzu internet üzerinden öğrenebilmek çok kolay bunun için internet tarayıcınıza findeks.com yazarak siteye giriş gerçekleştiriyorsunuz. Ardından ücretsiz olarak üyelik gerçekleştirerek yine ücretsiz bir şekilde kredi notunuzu siteden öğrenebiliyorsunuz.

* Son dönemlerde Findeks kredi notu öğrenme sistemi sayesinde 5 Tl gibi bir ücretin talep edilebilme ihtimali bulunuyor. Buna ek olarak bir başkasının TC Kimlik numarası ile kredi notunu öğrenebilmek için 9 TL gibi ek ücret ödemeniz gerekiyor.

Findeks Kredi Notu Puanları Ne Anlama Geliyor?

* 0 ile 699 puan arasında olan kişiler en riskli gruptur.
* 700 ile 1099 puan arasında olan kişiler orta risklidir.
* 1100 ile 1499 puan arasında olan kişiler az risklidir.
* 1500 ile 1699 puan arasında olan kişiler iyi olarak değerlendirilmektedir.
* 1700 ile 1900 puan arasında olan kişiler çok iyi olarak değerlendirilir.

Yukarıda yer alan Findeks kredi notu puanları her bankaya göre farklı olarak değerlendirilir. Rekabetçi piyasa koşullarına bağlı olarak bankalar bir birlerinden farklı olarak kredi notunu baz alır, buna göre bazı bankalar daha düşük puanlara kredi verirken bazıları ise daha yüksek puanlar aramaktadır.

Findeks Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Kullanılabilir

* Findeks kredi notu puanı değerlendirildiğinde genellikle bankaların iyi ve çok iyi olarak değerlendirilen puan derecesine kolaylıkla kredi verdiği görülüyor. Buna ek olarak rekabetçi piyasa koşullarında farklılık yaratmak isteyen az riskli grubun da bazı bankalar üzerinden kredi alabildiği görülüyor. Ancak riskli ve orta riskli grubun kredi alabilme ihtimalleri çok düşük görülüyor.

Kredi Puanınız Yüksek Olsa Bile Kredi Onaylanmayabilir

Aşağıda sıralayacağımız faktörleri göz önünde bulundurarak bazı durumlarda kredi notunuz yüksek olsa bile kredi alamayabilirsiniz. Aynı şekilde bazen kredi notu düşük olanların da kredi kullanabildiklerini görüyoruz.
* Bankalara olan borçlarınızın toplamı ve aylık ödemeniz gereken tutarın gelirinizden yüksek hale gelmesi.
* Çalıştığınız iş yeri ve sigorta belgeleriniz ile aylık ortalama gelirleriniz.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükselir?

* Kredi notu yükseltmek için yapmanız gereken çok basit, sadece sistemli olmalısınız ve tüm borçlarınızı vadesinde eksiksiz bir şekilde ödemelisiniz. Ancak bu sayede kredi notunuz düşük olsa bile zamanla ödemeleriniz göz önünde bulundurularak puanınız yükselecektir.

* Bunun dışında daha önceki borçlarınıza nazaran icralık bir borcunuz bulunuyor ise bu borcunuza karşılık ödeme yapmış olsanız bile bu ödeme sicilinizin en az 6 ay sonra temizleneceğini gösterir. Bu nedenle icralık borçlarınız bulunuyorsa temizledikten sonra temiz kağıdınızı almalısınız ve 6 ay kadar bekleyerek sonrasında bankaya başvurmalısınız.

Yukarıda belirttiğimiz Findeks kredi notu puanları anlamları ile ilgili her türlü soru, görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir