Hangi Durumlarda Haciz Gelir?

Reklamlar


eve-haciz-12

Hangi Durumlarda Haciz Gelir: Bankalarla yapılan ilişkiler sonucunda ilişkiler olağan gitmeyip de borç ödenmediğinde müşteri için sıkıntılı dönemler geçirilebilir. Adli takibe düşmekle başlayan bu sıkıntılı dönemler haciz gibi büyük bir olayla sonuçlanmaktadır. Peki, hangi durumlarda haciz gelir?

Kredi Borcundan Haciz Gelir Mi?

Bireyler sıkıntıya düştüklerinde, ihtiyaçları olduğunda ya da ev, arsa, araba alacaklarında kredi başvurusu yaparlar. Yaptıkları kredi başvurusu ile o an için sıkıntılarını giderir, ihtiyaçlarını karşılarlar. Ancak geri ödeme durumlarında sıkıntı yaşarlar. Kredi borcu ödenmediğinde alacaklı olan banka alacağını tahsil etmek için doğal olarak haciz uygulamasına gidilebilir.

Kredi Kartı Borcundan Haciz Gelir Mi?

Kredi kartı kredilere oranla ödenmesi daha kolay olan bir borcu ortaya koymaktadır. Çünkü kredilerde toplu bir para alınmakta ve bu para taksitli bir şekilde borçludan tahsil edilmektedir. Kredi kartında ise farklı bir durum söz konusudur. Kredi kartında her ay için kullanılabilecek bir limit vardır ve bu limiti ay içinde kart sahibi kullanır. Ayın belli bir tarihi ise ödeme günüdür ve ay içinde kullandığınız kartınızın limitini o gün ödemeniz gerekir. Ödeme gününüzün gecikmesi ve bu sürenin bankanın belirlediği tarih aşması halinde kredi kartı borcundan dolayı banka haciz uygulaması başlatabilir.

Haciz Süreci Nasıl Başlar ve Nasıl Sürer?

Bankalara olan kredi kartı ya da kredi borcundan dolayı bankalar bir ödeme gününü müşteriye vermektedir ve müşteri bu borcu son ödeme tarihinde ödemek zorundadır. Müşterinin borcunun ödeme günün gecikmesi halinde banka müşteriye borcunu ödemesi ile ilgili bir ihtar yapacaktır. İhtarını yaptıktan sonra borçluyu 30 gün alacaklılar dosyasına alacaktır. 30 gün sonunda yeniden müşteriye ihtar yapılacak ve borcunu yine ödememesi halinde bu kez 60 gün alacaklılar dosyasına dahil edilecektir. 60 günün tamamlanmasından sonra müşteriye son bir ihtar yapılacak ve borcunu müşterinin yine ödememesi halinde bu kez de 90 gün alacaklılar dosyasına koyulacaktır. Borcunu hala ödemeyen müşteri için 90 gün alacaklılar dosyası son dosyadır ve 90 günün tamamlanmasından sonra banka müşteriye yasal takibin başlatılacağı ile ilgili ihtar gönderecektir.

Son ihtar olan yasal takibi başlatma ihtarı sonrasında alacağını ödemeyen müşteri bu kez avukata verilecektir. Avukat ilk olarak anlaşma yoluna gidecek ve borçluyla görüşme sağlayacaktır. Borçlunun alacağı ödeyeceğini kabul etmesi halinde her hangi bir işlem başlatılmayacaktır. Ancak alacaklı borcunu ödemeyi reddederse borçlu yakın takibe alınacaktır. Borçlu ödeme yapacağını kabul edip de ödemesini yapmaması durumunda da aynı şekilde yakın takibe alınacaktır.

Bu aşamada borçlunun evine öncelikle keşif amaçlı gidilecek ve evdeki eşyaların değeri saptanacaktır. Daha sonra borçlunun ödemeyi hala yapmaması durumunda borçlunun mal varlığına haciz hakkına sahip olunacaktır. Varsa banka hesapları ve kredi kartlarına bloke konulacak, evine, arabasına, işyerine haciz yapılacaktır. Bunun haricinde eğer ki maaşlı bir çalışansa borçlu maaşın belli bir kısmına da haciz uygulaması yapılacaktır. Tüm bunlara karşın maaşın tamamen bloke edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Alacaklı alacağını tahsil ederken borçlunun geçimini kısıtlayacak ya da sonlandıracak etkiye maruz bırakacak derecede haciz işlemi gerçekleştirilemez.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir