Hangi evlere kredi verilir?

Reklamlar


hangi evlere kredi verilir

Hangi eve kredi çıkar, hangi eve konut kredisi çıkmaz, işte ev kredisi hakkında bilmeniz gerekenler. Konut kredilerinde yalnızca kredi notu ya da gelir belgesine bakılmamaktadır. Ev kredisi başvurunuzun kabul edilebilmesi için diğer kredilerden farklı kriterler de göz önüne alınmaktadır. Konut kredisi başvurusunda kredi kullanılacak olan evin durumu ya da evin özellikleri kredi başvurusunun onay sürecinde oldukça önemli bir faktördür. Ev kredisine başvuruda bulunmadan ya da hesaplama yapmadan önce ev ile ilgili bu özelliklere dikkat edilmesinde fayda vardır.

Bankaların verdiği konut kredisi hangi evlere verilir? Sorusunun cevabını sizlere aşağıda vermeye çalışacağız.

1- Kredi kullanılacak olan evin kat irtifakı veya kat mülkiyetinin olup olmadığına bakılmaktadır. Şayet krediye konu evin kat irtifakı var ise, tapu üzerinde ipotek, şerh ya da benzer bir sorun yoktur. Kat irtifakının anlamı, inşaatın yapıldığı arsanın üzerinde daireye düşen kısma ait hisse tapusu demektir. İskan alındıktan sonra kat mülkiyetinin alınması gerekmektedir. Bu iki nokta halledilmeden ev için kredi başvurusu kabul edilmez ve kredi verilmez.

2- Kredi kullanılacak olan evin iskanı var mı? Gayrimenkule ait kat irtifakı var ve kat mülkiyeti yoksa, yapılması gereken şey iskan konusunun ne aşamada olduğunun öğrenilmesidir. Bu bilgi inşaatın yapıldığı mücavir alanın bağlı bulunduğu belediyeye müracaat edilmesi sonucunda elde edilebilir.

3- Kredi başvurusunda tapu ile ilgili bilgiler önemlidir. Krediye konu olan evin tapuda olan daire no’su ile sizin beğendiğiniz dairenin aynı yer olduğunun belirlenmesi ve tespit edilmesi gerekmektedir. Diğer bir deyişle, size sadece örnek bir dairenin gösterilmediğinden emin olmalısınız.

4- Ev kredisi başvurularında konutun yaşının da önemi vardır. Çok eski olan evler için kredi verilmediği gibi bir söylem olsa da bu durum tam manasıyla geçerli bir söylem değildir. Geçerli ve doğru olan şey, evin yaşından ziyade gayrimenkulün satılması halinde değerinin yüksek olup olmayacağı kriteridir. Eski ancak çok değerli bir mevkide olan bir ev için kredilendirme yapılması büyük bir olasılıktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir