Hayat sigortası nedir 10 Soru 10 Cevap

Reklamlar


10 soruda hayat sigortası nedir

Hayat sigortası nedir, meydana gelebilecek olan ani olaylarda, hastalığınızda, vefatınızda, sakatlıkta teminat altında olmanızı sağlar. Size olabilecek kötü durumlarda eş ve çocuklarınızın standartlarını bozmadan yaşamasını sağlar. Bu nedenle, hayat sigortası çok önemlidir. İşte, 10 soruda hayat sigortası nedir?

Hayat sigortasında ödenecek primler nasıl belirlenir?

Hayat sigortası yaptırdığınızda ödeyeceğiniz primler, yaş, seçilen teminat ve almak istenilen paranın miktarına bağlı olarak belirlenir. Bunun için seçilen sigorta firmasında karşılıklı yapılan görüşme ile prim ödemesi belirlenir.

Hayat Sigortası Primler nasıl ödenir?

Primlerinizi istediğiniz şekilde ödeyebilirsiniz. 3, 6 aylık taksitler, peşin ya da senelik ödeme yapılabilir. Ödeme tablosu tamamen sizin isteyeceğiniz şekilde yapılandırılır.

İhtiyaçlara uygun hayat sigortası nasıl belirlenir?

Hayat sigortası tamamen size uygun planlanır. Para biriktirmek, risklere karşı korunmak, hem birikim hem de risk koruması olabilir. Bu nedenle bu noktada seçeceğiniz sigorta firması ile bunları detaylandırmak çok önemlidir.

Hayat sigortası ile hangi teminatlar oluşur?

Hayat sigortası ile, hayatta kalma, yaşam kaybı, kaza sonucu yaşam kaybı, tam ve kalıcı sakatlık teminatlarına kavuşursunuz.

Hayat sigortalarında vergi avantajı var mı?

Hayat sigortalarında 10 yıl süre ile sigorta öderseniz vergi avantajınız olmaktadır.

Prim ödemelerinde vergi avantajı var mıdır?

Ölüm, kaza, sağlık, hastalık, işsizlik gibi hayat sigortası teminatı ile sigorta primi ödüyorsanız, ödediğiniz ücretin %15’ini gelir vergisi matrahından düşebilirsiniz. 10 yıllık sigortalılık süresi sonunda vergi avantajınız,

10 yıldan önce ayrılırsanız, %15, 10 yıl sonra teminat nedenleri nedeni ile ayrılırsanız %10 gelir vergisi kesintisi olacaktır.

Birikim unsuru içeren hayat sigortasına yatırdığım tutarlar nasıl değerlendirilir?

Ödediğiniz primler, risk primi, gider payı ve üretim masrafı kesildikten sonra kalan tutar sigorta şirketi tarafından ortak bir havuza alınır.

Kar payı nedir?

Kar payı, sigorta şirketlerinin kar payı dağıtım sistemine göre hesap ettikleri, önceki yıllara ait birikmiş kar payı karşılıklarının toplanması ile ortaya çıkan miktardır.

Hayat sigortasında tazminat talep süreci nasıl işlemektedir?

Sigortalının vefatı ile sigorta şirketinin istediği tüm evraklar eksiksiz olarak şirkete teslim edilir. Böylece tazminat süreci hızla başlar.

Hayat sigortası ile ilgili tazminat talebinde zaman aşımı var mıdır? Süre sonunda para nasıl alınır?

Sigorta sözleşmesi kaynaklı tazminat talepleri, alacağın muaccel olduğu tarihten itibaren 2 yıl, sigorta tazminatına ilişkin riskin gerçekleştiği tarihten itibaren 6 yıl içinde zaman aşımına uğrar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir