Hazine bonosu nedir, nasıl alınır nasıl satılır?

Reklamlar


Hazine bonosu nedir, nasıl alınır, satılır

Hazine bonosu nedir, nasıl alınır, nasıl satılır: Devlet güvencesi olması nedeniyle risksiz yatırım aracı olarak değerlendirilen hazine bonoları, alternatif yatırım aracı arayan ve portföyünü çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar için en uygun enstrümanlardan biridir.

Hazine bonoları, kısa vadeli borçlarını karşılamak için fon sağlamak amacıyla satışa çıkarılan en fazla 1 yıl vadeli senetlerdir. Yatırımlarında risk unsurunu devre dışı bırakmak isteyen yatırımcılar için oldukça iyi bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Hazine bonoları belli miktardaki paranın belirli bir süre sonunda ödeneceğini belirten ticari belgeler olup, halk arasında emre muharrer senet ya da yalnızca senet olarak adlandırılmaktadır.

Hazine bonosu nedir?

Devlet hazinesince basılan ve 1 yıldan az vadesi bulunan, TL veya döviz cinsinden değeri olan devlet iç borçlanma senetlerine hazine bonosu denmektedir. Devlet fon ihtiyacını kısa sürede karşılamak için hazine bonosu basarak satışa çıkarmakta ve bonoları satın alan yatırımcılar da faiz getirisi elde etmektedirler. Bononun vadesinin bitiminde bono bedeli sahibine ödenmekte ve yatırımcısına kazanç sağlamaktadır. Hazine bonoları hazine müsteşarlığı tarafından basılmaktadır.

Hazine bonosu devletin güvencesi altında olduğu için risksiz yatırım araçlarından biri olarak görülmektedir. Hazine bonosunun anlamı; Devletin fon ihtiyacının olduğu ve bunu karşılamak için de borçlanır. Hazine bonoları bu borcun karşılığı olan borç senedi yerine geçmektedir. Bono vadesi geldiğinde de devlet borcunu faiziyle beraber geri ödemektedir. Ülkeler borçlanmalarında hazine bonosu kullanırlar ve vade sonunda bu borcu öderler. Borcunu vadesi geldiğinde ödeyemeyen devletler de yok değildir. Bu devletlerin hazine bonoları oldukça riskli olarak görülür ve gelir elde etmek bir yana kayıp yaşanır. Ülkemizin geçmişinde hazine bonolarının ödenmediği görülmez. Yani devletimiz borcuna sadık bir ülke konumundadır ve güvenli bir yatırım aracıdır.

Hazine bonosu  alım satım işlemi nasıl yapılır?

Ülke ihtiyaçlarına yönelik olarak devlet 3, 6 ya da 1 yıllık borçlanır. Vadesi dolduğunda da devlet anaparayla birlikte faiz ödemesini de yatırımcısına geri ödemektedir. Devletin hazine bonosu basarak borçlanması doğru bir uygulama gibi görünmeyebilir, ancak dünyadaki birçok ülke aynı şekilde borçlanma yapmaktadır. Hazine bonosu basarak devletin borçlanabilmesi, ileriye dönük finansal sağlığın da önemli bir göstergesi olarak görülmektedir. Bundan dolayı da risksiz ve güvenli bir yatırım olarak düşünülmektedir.

Yatırımcılar için hazine bonoları, hem risksiz hem de düşük vergi avantajları ile oldukça uygun bir yatırım aracıdır. Diğer yatırımlarınızla birlikte risk dengesini sağlamak adına portföyünüzü çeşitlendirmeniz için bu bonoları tercih edebilirsiniz. Hazine bonolarında vergi oranı elde edilen karın maksimum %10’u kadardır.

Hazine bonosu alım satımları bankalar aracılığı ile ya da aracı kurumlar vasıtasıyla yapılabilmektedir. Hazine bonolarını aldıktan hemen sonra satmak isteyen yatırımcılar da vardır. Bonoların fiyatları ise alım satım dengesine bağlı olarak değişmektedir. Ülkedeki finansal beklentiler, derecelendirme notu, faizler ve enflasyon oranları hazine bonosu fiyatlarında etki etmektedir. Yatırımcılar, işte bu verilerin hepsini analiz ederek alım satım işlemleri yaparlar. Bono fiyatları ve faiz birbirleriyle ters orantılı hareket etmektedir. Yani, faiz arttıkça bono getirisi azalmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

9 Yorum yapılmış

  1. Aag
  2. Aag
  3. Aag
  4. hüso
  5. Aag
  6. Ggggh
  7. Asım
    • Rahmi

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir