Hemen sıkılanlar için Para biriktirmenin şaşırtıcı 6 yolu

Reklamlar


çabuk sıkılanlar için para biriktirmenin şaşırtıcı 6 yolu

Para biriktirmek çok önemli ve gerekli bir eylemdir. Bunun neden gerekli olduğunu insan ileride daha iyi anlıyor. Bugün olmasa bile yaşlanınca daha rahat bir yaşama kavuşmanın ilk kuralı tasarruf edip para biriktirmektir.

Paranızı yönetmeye ne kadar erken yaşta başlanırsa o oranda iyidir. Bazı kişiler yarına çıkacağımızın garantisi yok diyebilir. Ancak “yarın ölecekmiş gibi ibadet edin, hiç ölmeyecekmiş gibi çalışın” sözünü hatırlatmak isteriz.

Tasarruf etmek, biriktirmek ve yatırım yapmak birbirleriyle bağlantılı eylemlerdir. Bunlara uyduğunuzda gerçekten hayatınızı kolaylaştıracak ve hayallerinize ulaştıracak adımlar atmanız çok daha kolay olacaktır. Birçok kişi mevcut işinde yeterli birikimi yapamayacağının ve zengin olamayıp hayallerini gerçekleştiremeyeceğini düşünmektedir. Devamlı olarak atılım fikirleri geliştiren ve girişimler yapmaya çalışanları görüyorsunuzdur. Yukarıda saydığımız üç ana nokta sizin de fikirlerinizi ve atılımlarınızı gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Peki, çabuk sıkılanlar için para biriktirmenin şaşırtıcı 6 yolu;

1- Motive olun:

Başkalarından beklediğiniz motivasyon sizin kendi içinizdedir. Kendinizi motive etmenin yolunu kendi isteklerinize göre belirleyebilirsiniz. Bunlar paraya dayalı olmayan yöntemlerdir. Bazı kişiler bir bardak çayını içerken kitap okumakla, doğada yürüyüş yapmakla, sevdiği bir filmi izlemekle bu motivasyonunu sağlayabilmektedir. Motive olmak için illa ki paraya ihtiyacınız yok, bunu bilmelisiniz.

2- Kredi puanını arttırın:

Kredi puanı, kişilerin kredi geçmişine bakılarak türlü analizler sonucunda belirlenen sayısal bir ifadedir. Kişinin bireysel finans referansı olarak başvurulan kredi notuna bir gün mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Bankalar, kendilerinden kredi talep eden kişilerin riskini hesaplarken bu kredi notunu baz almaktadırlar. Vakti gelince sizin de almak istediğiniz bir otomobil olabilir ve krediye ihtiyaç duyabilirsiniz. Kredi notunuz düşük çıkarsa hevesiniz kursağınızda kalabilir. Kredi puanınızı arttırarak hayalini kurduğunuz evi almak için büyük bir imkana sahip olabilir, az bir birikimle bile yüksek kredi notunuz sayesinde yatırım yapma şansına kavuşabilirsiniz.

3- Kendinizi ödüllendirin:

Birikim yapma konusunda oldukça başarılı gidiyorsunuz ve bu aşamada kendinize küçük bir ödül vererek motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Kendiniz için bir birikim hedefi belirleyin ve bu hedefe ulaşabilmek için çaba gösterin. Ulaştığınızda da kendinizi ödüllendirin. Sonrasında hedefinizi büyütebilir ve yine kendinize bu hedefe ulaştığınızda da ödül verin. Bunu yaparak sıkılmadan ve birikim yapma heyecanınızı kaybetmeden hedefinize ulaşabilirsiniz.

4- Banka hesabınızı şekillendirin:

Bir birikim hesabınız var ve bu hesabınızdaki paranızın bir bölümünü çok istediğiniz bir otomobili almak, bir bölümünü sağlık, birazını kişisel ihtiyaçlarınız ve bir kısmını da tatiliniz için bölüştürün. Kendinize tekrar hedefler koyun ve hem keyifli hem de eğlkenceli bir biçimde paranızı biriktirmeye devam edin.

5- Para kazandığınızı görmelisiniz:

Birikim yapıyorsunuz, ancak birikiminiz hayallerinize ulaşmada size yetmiyor ya da kayda değer bir miktara ulaşmış olabilir. Birikimlerinizi nasıl arttırabileceğinizi düşünmeli ve araştırmalısınız. Yatırımlar yaparak para kazandığınızı görmelisiniz. Yatırım piyasasında bir hisse senedi satın alarak nasıl artış gösterdiğiniz izleyin. Örneğin forex ya da borsada yatırım işlemleri gerçekleştirerek anlık yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

6- Destek alın:

Ailenizden ya da yakın bir arkadaşınızdan destek istediğinizde, birikim yapma yolunda yalnız olmadığınızı ve doğru bir yol izlediğinizi görebilmek adına iyi olacaktır. Çok sıkıldığınız anlarda bu kişilerle zaman geçirerek sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Böyle destekler alabileceğiniz kimse olmayabilir, o zaman finans uygulamalarından bu desteği sağlayın. Akıllı telefonunuzdan kişisel finans uygulamalarından birini indirerek denemelisiniz. Bunu yaparsanız motivasyonunuz artacak ve en büyük desteği akıllı telefonunuz kullanarak kendinize verebileceksiniz.

Son söz olarak; Arkadaşlarınız ile her zaman gezmek ve vakit geçirmek sizin için vazgeçilmez olabilir. Ancak para durumunuzun her zaman iyi gidebileceğini düşünerek geleceğiniz için bir kenara para atmaya başlamalısınız. Karşınıza çıkabilecek kötü durumlar için bir miktar birikiminizin olması büyük önem taşımaktadır. Paranızı varken bunları düşünmezsiniz, ancak her şeyin tersine dönebileceğini bir an olsun aklınızdan çıkarmamalısınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir