Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Reklamlar


hesap işletim ücreti

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar: Hesap işletim ücreti, bankada vadesiz hesap açan tüketicilerin kağıt, dosya vb. malzemeler için yılın belirli aralıklarında alınan toplam ücrettir. Bankalar müşterilerinden 3 ay veya 6 ay aralıklarla düzenli olarak hesap işletim ücreti kesmektedir. Tabi ki kesilen bu ücret bankadan bankaya farklılık göstermektedir.  Örneğin Vakıfbank hesap işletim ücreti olarak 100 TL keserken Ziraat Bankası ise 80 TL kesmektedir.  Bankalar hesap işletim ücretini hesabınızda para bulunduğunda keser. Zaten müşteri bilgisinde olmadığı için genellikle tüketiciler, bankaya büyük tepki göstermektedir.

Hesap Ücreti Kimlerden Alınmaz?

Bankalar bazı istisnai durumlarda müşterilerinden hesap ücreti talep etmemektedir. Elbette ki bu durum tüm bankalarda geçerli değil. Hesap ücreti genellikle öğrencilerden, aynı hesap ile faturalara otomatik ödeme talimatı verenlerden, maaşlarını aynı hesap üzerinden alanlara ve sigorta ya da bireysel emeklilik avantajlarından yararlananlardan işletim ücreti alınmaz. Hesap ücreti ödemek istemiyorsanız mutlaka bankanızla irtibata geçerek hangi durumlarda hesap ücreti alınmayacağı hakkında bilgi alın.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Finansbank – Enpara Hesap İşletim Ücreti :

Finansbank’ın bünyesinde olan Enpara’nın şubesi bulunmamaktadır. Telefon veya internet bankacılığı üzerinden işlem yaptığınız bu banka tamamen dijital ortamdadır.  Enpara’nın en güzel tarafı ise EFT ve havaleden hiçbir ücret almamakla birlikte sizden hesap işletim ücreti de talep etmiyor. Finansbank’ın yeni girişimi olan Enpara reklamlarında yer alan ifadeye göre geçmişte ve gelecekte hesap işletim ücretinin olmadığın belirtiyor.

Enpara’da şube olmadığı için bu bankadan hesap açmak istiyorsanız resmi internet sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra müşteri hizmetleri size gelip, bankacılık sözleşmesi imzalatarak kartınızı teslim ediyor. Kart teslimatı ve daha sonrasına banka sizden hiçbir ücret talep etmemektedir.

Kuveyt Türk – Senin Bankan Hesap İşletim Ücreti:

Kuveyt Türk’ün bünyesinde olan Senin Bankan adlı kartın hiçbir şubesi bulunmamaktadır. Tamamen işlemlerinin internet üzerinden görülmesinden dolayı müşteriden herhangi bir hesap ücreti alınmamaktadır. Üstelik bu bankada EFT ve havale ücret işlemi de yok! Müşterilerine büyük kolaylık sağlayan Kuveyt Türk’ün diğer vadesiz hesaplarından da hesap işletim ücreti alınmamaktadır.

Yapı Kredi – Nuvo Hesap İşletim Ücreti:

Yapı Kredi bankasına ait olan Nuvo kartından herhangi bir hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Çünkü diğer kartlar gibi bu kartında şubesi bulunmadığından dolayı masraflar müşteriye yansıtılmamaktadır. Tüm bunların yanı sıra Yapı Kredi Nuvo kartı kullanan müşteriler internet veya cep telefonu üzerinden yapacakları EFT ve havale işlemlerinden de herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Albaraka Türk Bankası Hesap İşletim Ücreti:

Albaraka Türk Bankası Ocak ayında yaptığı bir açıklamaya göre bundan sonra EFT ve havale işlemlerinden ücret talep etmeyecekleri gibi hesap işletim ücretinin de tarihe karıştığını dile getirdi. Yani Albaraka Türk Bankasına giderek açtıracağınız vadeli veya vadesiz hesapların üzerinden hiçbir işletim ücreti alınmayacaktır.

Türkiye Finans Bankası Hesap İşletim Ücreti:

Katılım bankalarından biri olan Türkiye Finans Bankası, 1985 yılında kurulmuştur. Bu banka geçtiğimiz günlerde açıklama yaparak EFT ve havale işlemlerinden herhangi bir ücret talep etmeyeceğini belirtmiştir. Üstelik bu bankadan hesap açmanız durumunda paranızdan herhangi bir işletim ücreti kesilmeyecektir.

Maalesef günümüzde pek çok devlet bankası hesap işletim ücreti kesmektedir. Eğer devlet bankaları ile çalışıp aynı zamanda hesap işletim ücreti ödemek istemiyorsanız kredi almanız durumunda veya faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz sonucunda bu ücret ortadan kalkacaktır. Fakat tüm bunları yapmanıza rağmen hala sizden hesap işletim ücreti kesmeye devam ederlerse,  yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz özel bankalardan biriyle çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu bankalar EFT, havale gibi işlemlerden ücret almadığı gibi sizden herhangi bir işletim ücreti de talep etmez.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir