İhtiyaç Kredisi Çekmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken 4 Şey

Reklamlar


kredi-anlasmasi

İhtiyaç Kredisi Çekmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken 4 Şey : İhtiyaç kredileri genellikle diğer kredi türlerine oranla daha küçük miktarlarda kullanılan krediler olmakla birlikte genellikle bireysel ihtiyaçların karşılanması için kullanılmaktadır. Buna ek olarak bankalara rehinli bir mal veya değer gösterilmeden kullanılabilen krediler olduğu için geri ödenmeme riski en yüksek kredi türüdür.

İhtiyaç kredisi çekmeden önce genellikle ihtiyaçlarımızı tam hesaplayamadığımız için çekilecek tutarın sadece masrafları karşılamasına dikkat ediyoruz ancak kullanılan kredilerin geri ödemelerinin bütçemize uygun olup olmadığı en son aklımıza gelen detay oluyor ve buna bağlı olarak nakit ihtiyacımızın kredi ile karşılanması sonrasında geri ödemelerde aksaklıklar yaşayabiliyoruz.

Genellikle gayri resmi yani kayıt dışı gelirlerin ülkemizde çok fazla olmasına bağlı olarak bankalar da müşterilerinin ödeme güçlerini tam olarak analiz edemiyorlar. Buna bağlı olarak müşterilerin gösterdikleri gayri resmi gelirlere güvenerek kredilerin kullandırılması ve bu gelirlerde yaşanan aksamalar sonucu kredi geri ödemelerinin zamanında gerçekleşememesi mümkün olabiliyor.

İhtiyaç kredisi çekerken dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili detayları sizler için inceleme altına aldık, birlikte inceleyelim;

1. Aylık Geri Ödeyebileceğiniz Tutarı İyi Hesaplamalıyız

İhtiyaç kredileri genellikle anlık nakit ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için kullandığımız kredilerdir. Buna bağlı olarak ihtiyacımızın büyüklüğüne göre kredinin miktarında da büyüme söz konusu olur. Ancak nakit paraya ne kadar çok ihtiyacımız olursa olsun asla geri ödemeleri bütçemizi aşan kredileri kullanmamamız gerekiyor.

Kredi kullanırken günlük yaşantımızın olumsuz etkilenmemesi için ödeyebileceğimiz tutarın aylık elimize geçen net gelirin yarısı olduğunu unutmamalıyız. Yani aylık net gelirimizin yarısından daha fazla geri ödemeleri bulunan kredilerin ödemeleri bütçemizi aşıyor demektir.

2. Vade Sayısını Çok İyi Ayarlamamız Gerekiyor

Krediyi ödeyebileceğimiz tutarı ve vade miktarını hesaplayabilmek için şu yolu izlemek uygun olacaktır. Buna göre öncelikle günlük yaşantımızı baz alarak gerçekleştirdiğimiz harcamaların bir listesini çıkarmalıyız, buna bağlı olarak 1 ay içerisinde gerçekleştirmiş olduğumuz tüm harcamalarımızdan sonra maaşımızdan geriye kalan tutar aşağı yukarı aylık ödeyebileceğimiz kredi tutarıdır.

Bu tutara bağlı kalarak kullanmak istediğimiz kredi tutarına uygun olarak kredinin geri ödeme vadesini düzenleyebiliriz. Vade miktarı ne kadar az olursa kredi faiz tutarı da o oranda düşecektir. Ancak vadenin az olması için ödeyemeyeceğiniz geri ödemeleri bulunan kredilere başvuru gerçekleştirmemelisiniz.

3. Kullanabileceğiniz En Yüksek Kredi Tutarını Hesaplayın

Sizin için en uygun olan ve çekebileceğiniz en uygun kredi miktarının aylık kredi tutarınız ve vade oranının çarpımı ile kredinin faizinin eklenmesi ile hesaplanabilmektedir. İhtiyaç kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde en önemlisi ihtiyacınızdan daha fazla kredi çekmek olacaktır.

İhtiyacımızı çok aşan kredilerin geri ödenme oranlarının da düşük olacağını unutmamalıyız. Ancak bir diğer çelişkinin de ihtiyacınız oran tutarın çok altında krediler çekmek olduğunu unutmayın. İhtiyacınızı karşılamayacak kredi tutarlarının kullanılması nakit ihtiyacınızı karşılayamamanıza sebep olmakla birlikte yeniden kredi çekmenize gerek olabilecek durumlara yol açabilir.

Bu nedenle ödeyebileceğiniz kredi tutarı ve almanız gereken nakit miktarı ile geri ödeyebileceğiniz vade miktarının birbiri ile doğru orantılı olması çok büyük önem taşıyor.

4. Kredi Masraflarını Hesaplamayı Unutmamalısınız

Krediler bankalardan alınırken faiz hesaplamaları yapılmakta ancak bu faizler hesaplanırken kredi masraflarının dahil edilemediğini unutmamalısınız. Krediyi kullanırken dosya masrafları, çeşitli komisyonlar, harçlar ve masraflar adı altında pek çok farklı masraf alınmaktadır. Bu nedenle krediyi kullanırken tüm bu ek masraflar ile ilgili bilgi almalı ve buna göre hareket etmelisiniz.

Bazı bankalar faiz oranını çok düşük tutar ve masraflar ile aynı hesabı tuttururlar, bazıları ise sıfır masraf politikası ile kredi kullandırırken faiz oranları ile bu dengeyi sağlarlar. Bu nedenle nakit ihtiyacınız ne kadar acil olursa olsun mantıklı hareket etmeli ve buna göre bütçenize en uygun krediyi kullanmalısınız.

Bunun gibi ekstra masrafların hesaplanmaması sonucu ödenmeyen kredilerin toplam ihtiyaç kredisi kullanımlarının % 30’luk bölümünün batık krediye dönüşmesine neden olduğunu unutmamalısınız.

İhtiyaç kredisi çekmeden önce dikkat edilmesi gerekenler üzerine gerçekleştirdiğimiz incelemelere bağlı olarak eklemek istediğiniz tüm detayları yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Uyarı: Bütçenizi aşan kredilerin kullanımına bağlı olarak kredi geri ödemelerini zamanında gerçekleştiremeyecek olursanız bankaların alacaklarını tahsil edebilmek için hukuksal yollara başvuracaklarını unutmamalısınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir