İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler

Reklamlar


ihtiyaç kredisi

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Olan Belgelerİhtiyaç kredileri hayatımızın pek çok döneminde karşı karşıya kaldığımız nakit giderleri karşılamak üzere bankalara başvuru gerçekleştirerek elde ettiğimiz kredi ürünleridir. Bir çok bankanın ihtiyaç kredisi ürününü alabilmek için izlemeniz gereken yöntemler farklılık gösterebilmekle birlikte genelde ihtiyaç kredilerinde istenen belgeler tüm bankalarda aynıdır.

* İhtiyaç kredileri bankalar tarafından müşterilerine sunulurken Merkez Bankasına bağlıdır ve burada Merkez Bankası tarafından yönetmelik şeklinde bankalara bildirilmiş olan kurallar esas alınmaktadır. Buna göre ihtiyaç kredileri en fazla 36 ay geri ödeme vadeli olarak kullandırılırken 500 TL ile 50.000 TLL arasında limitler aralığında ihtiyaç kredileri kullanabilirsiniz.

* Faiz oranları da aynı şekilde Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir ve tüm bankalar sadece bu oranlar içerisinde kredi faiz oranı uygulamaktadır. Bu durum bankanın gücüne ve kampanya seçeneklerine göre bir çok banka tarafından farklı oranlar şeklinde olacağı için farklı bankalardan teklif alarak kredi ürünlerini incelemenizde fayda var.

* Her hangi bir rehinli mal veya ipotek göstermeksizin alınabilen ihtiyaç kredileri için bankaların bu limitlere bağlı kalmaları işlerine gelmektedir ve kredinin geri ödenmeme durumunda zararın çok fazla olmamasını sağlamaktadır.

Sizler için tüm bankaların ortak olarak ihtiyaç kredisinde istenen evrak ve belgeler üzerine bir araştırma gerçekleştirdik. Genellikle bankalar arasında ufak farklılıklar olsa bile aşağıda yer alan belgeleri temin ederek başvurunuzu gerçekleştirir ve kredi notunuzu ülke ortalamasında tutarsanız krediye hak kazanamama gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız.

İhtiyaç Kredisi çekmek İçin Gerekli Belgeler

* Tc Kimlik Belgeniz ve 3 adet fotokopisi (Bankalarda fotokopi makinası bulunduğu için fotokopi götürmenize gerek kalmayabilir ancak yine de tüm belgeleri tamamlamak açısından götürmenizde fayda var.

* Gelir idaresi başkanlığından alacağınız aylık net gelirinizi gösteren gelir belgesi. (Ancak aşağıda yer alan diğer iki madde içerisinde yer alan maaş bordrosu veya maaş dilekçesini dosyaya ekleyecek olursanız bu belgeye gerek kalmayacaktır.)

* Sigortalı olarak bir işletmede çalışmaya devam ediyorsanız SGK’dan alacağınız maaş bordronuzu çalıştığınız işletmeye kaşeleterek imzalatmalısınız.

* Bazı çalışanlar henüz bir işletmede çalıştıkları için sigortaları henüz yapılmamış olabilir. Bu gibi durumlarda firmanızdan alacağınız ve üzerinde aylık net maaşınızın yazılı olduğu, deneme sürecinde olduğunuzu gösteren imzalı, kaşeli maaş dilekçeniz yeterlidir. (Ancak daha sonra bankadan kredinizi alabilmek için aylık belgelendirebilir gelirinizi yüksek göstermemelisiniz, aksi halde daha sonra gelirinizi belgelendiremeyecek olursanız krediniz onaylansa bile iptal edilecektir.)

* Özel emeklilik sistemleri veya SGK’dan emekli olan bireyler için emekli maaşlarını aldıkları bankalardan alacakları maaş evrakları veya emekli maaş kartları ile fotokopileri yeterlidir. (Pek çok bankanın sistemine TC Kimlik No girişi sağlandığında emekli olduğunuz görünmektedir, ayrıca emekli maaşınızı aldığınız bankadan ihtiyaç kredisi başvurusu gerçekleştirecek olursanız bankanın kendi müşterisi olduğunuz için maaşınızdan kesintili olarak kredinizin ödeneceği durumu göz önünde bulundurularak onay alma ihtimaliniz daha yüksektir.)

* Öğrenciler ise eğitim gördükleri okulların öğrenci işleri bölümünden öğrenci belgelerini alarak dosyaya eklemelidir.

* Bunların dışında bankalar ihtiyaç kredisi kullandırırken borçlunun açık adresini belgelendirmesini istemektedir.  Bunun için ikametinizin bulunduğu mülk size ait olmasa bile bu gayrimenkule ait son 3 aylık doğalgaz, su ve elektrik faturaları ile fotokopilerini dosyaya eklemenizi talep etmektedirler.

Her Hangi Bir Geliri Olmayanlar İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvurmalı?

Ev hanımları gibi bazı zümreler bankalardan kredi ürünleri kullanmak istediklerinde aylık sabit bir gelir beyan edemedikleri için bazı kredi ürünlerine başvuru gerçekleştirseler bile bankalardan olumlu sonuç almaları zor olacaktır.

Bu gibi durumlara karşı bankaya kredinin ödenmeme durumuna karşın bir kefil gösterecek olursanız krediniz daha kolay onay alacaktır. Bu durumda banka alacağını tahsil edemese bile kefil üzerinden yasal haklarına ulaşacağı için geri ödeme durumunu garanti altına almış olacaktır.

Bir çok bankaya kefil ile başvuru gerçekleştireceğiniz zaman kefile ait Tc Kimlik belgeleri ve kimlik belgesi yeterli olurken bazı bankalar kefilden de yukarıda incelemiş olduğumuz belgeleri isteyebilmektedir, hazırlamakta fayda var.

Yukarıda tüm detaylarıyla ele almış olduğumuz ihtiyaç kredisi için gerekli olan belgeler ile ilgili her türlü soru, öneri, görüş için yorumlar bölümünden mesaj bırakarak diğer okuyucularımızla tartışabilirsiniz.

Not: Bankalar sadece ihtiyaç kredilerinde değil tüm kredi ürünlerinde tahsil edemeyecekleri alacakları için hukuksal yollara başvurmakta ve icra yoluyla alacaklarının tahsilatını gerçekleştirmektedir. Bu nedenle sadece aylık sabit gelirinizin yarısı oranında geri ödemeleri bulunan kredi ürünlerine başvuru gerçekleştirmelisiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir