İhtiyaç kredisi şartları ve gerekli belgeler

Reklamlar


ihtiyaç kredisi şartları ve gerekli belgeler

İhtiyaç kredisi için gerekli şartlar ve belgeler : Bankaların sunduğu ihtiyaç kredileri bazı özellikleri bilinen ancak halen daha detaylı bilgiye sahip olunamayan bir kredi türüdür. İhtiyaç kredisi başvurusu yapmayı düşünenler ya da yapmış olanlar, aşağıda derlediğimiz ihtiyaç kredisi şartları ve gerekli belgeler ile ilgili bilgileri dikkate alırlarsa faydalı olacaktır.

Kredi türleri bakımından ihtiyaç kredisi nedir?

Bu sorunun cevabı orunun içinde yatmaktadır. İhtiyaçlarınız için kullanımınıza sunulan bu kredi seçeneği ile ilgili hala hatalı ve yanlış kullanımlar olabilmektedir. Kredi türleri bireysel ve ticari olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Mesela eğitim ve tatil giderleri için kullanılan bireysel kredilere bankalar ihtiyaç kredisinin altında farklı faiz oranları ve avantajlar sağlayabiliyorlar. Kampanya dönemleri dışında sunulan eğitim veya tatil kredi seçenekleri belirli bir ihtiyaca yönelik gibi görünse de standart faiz oranları ve ödeme koşulları ile bazen ihtiyaç kredisinden daha maliyetli olabilmektedir. Burada bilinmesi gereken şey, ihtiyaç kredisi olarak alacağınız kredilerle eğitim ve tatil giderlerinizi karşılayabilmenizdir.

Ticari işletme sahibi bir kimse, elde ettiği geliri belgeleyerek kendi adına bireysel ihtiyaç kredisi kullanma imkanına sahiptir. Kısaca, kredi başvurusu yaparken kredinin adına değil, kredinin sağladığı faiz oranları ve avantajları değerlendirmek gerekir. Bu sayede size en uygun kredi seçeneklerine karar vermeniz kolaylaşır.

İhtiyaç kredisi şartları:

1- İhtiyaç kredisine başvuru yapacak olanların 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu yaş sınırı bazı bankalarda 20 yaşına kadar çıkabilmektedir.

2- Kredi başvurusu sırasında gelir kaynağının belgelenmesi gerekmektedir. Sigortalı ya da işletme sahibi olunması gerekmektedir. Sigortalılık süresinin 3-6 aylık olması, vergi levhasında ise kar görünmesi gerekmektedir.

3- Kredi ve kredi kartı ödemelerinizin sorunsuz olması ve buna bağlı olarak da kredi notunuzun istenen seviyede yüksek olması gerekmektedir.

4- Kefil şartı fazla aranmasa da banka gerekli gördüğü hallerde kefil isteyebilir ve de kefil evliyse eş rızası da istenebilmektedir.

5- İhtiyaç kredisinin yasal vade sınırı 36 ay olarak belirlenmiştir, ancak ipotekli ihtiyaç kredi başvurularında bu vade 120 aya kadar uzatılabilmektedir.

İhtiyaç kredisinde gerekli belgeler:

1- Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyetten herhangi biri,

2- Adres bilgisi için ikametgah belgesi, krediye başvuru yapan kişinin adına düzenlenmiş ve ödenmiş son üç aya ait elektrik, doğalgaz, su ya da sabit telefon faturasından biri,

3- Geliri gösterir belge. Sigortalı çalışanlar için maaş bordrosu veya kurum tarafından verilen maaş yazısı. Emeklilerde emekli maaş hesap cüzdanı. İşletme sahipleri için vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu ile ticaret sicil gazetesi ve oda kayıt belgesi de istenebilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir