İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Reklamlar


ipotek

İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu: İpotekli ihtiyaç kredileri bir mülkün veya değerli bir varlığın teminat gösterilmesi ile kullandırılan kredilerdir. Genellikle uzun vadeli kredilerin verilmesi söz konusu olduğunda bankalar ve çeşitli finans kuruluşları bu gibi teminatlar talep ederek kredilerin geri ödemelerini garanti altına almak isterler. İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu ile ilgili detayları ve bazı püf noktalarını birlikte inceleyelim;

İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Bilinmesi Gerekenler

* Burada ipotek edilecek olan mülkün krediyi almak isteyen bireyin üzerine kayıtlı olması gerekmektedir. Alınmak istenen krediler ticari krediler ise, burada ticari iş yerlerinin mülkleri, ticari mallar ve bu gibi ticari değerler teminat gösterilmelidir.

Krediyi kullanan bireyin çocukları veya eşleri dahil olmak üzere birinci dereceden akrabaların bile mülkleri teminat olarak kabul edilmemektedir.

* İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu sırasında size en fazla 36 ay vade ile geri ödemeli kredi kullanabileceğiniz bildirilmektedir.

* Burada bankaya teminat olarak gösterdiğiniz mülklerin değerlerinin ölçülebilmesi için banka tarafından ekspertiz gönderilir ve bu işlemin karşılığında % 0.05 oranında komisyon bedeli kredinizden kesilir. Ancak konutunuzun ipotek verilmesi durumunda % 5’lik Banka sigorta muameleleri vergisinden muaf oluyorsunuz.

* İpotekli ihtiyaç kredisi genellikle bireysel ihtiyaç kredisine başvuran ancak kredileri onaylanmayan bireylerin başvurduğu kredilerdir. Bankalar kişilere bireysel kredi vermeye uygun görmeseler bile, krediye karşılık bir ipotek verilmesi söz konusu olursa, kredinin geri ödemesinin gerçekleşmeme durumunda bu mülklerin satış hakkını ellerinde bulundurdukları için kolaylıkla kredi verebilmektedirler.

 

İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusunda İstenen Evraklar

* TC Kimlik belgeniz ve fotokopisi.

* İpoteğe söz konusu olacak ve rehinli olarak bankaya gösterilecek mülklere ait tapu belgeleri.

* Aylık gelirinizin belirli olduğu maaş bordronuz.

* Emekliler için emekli maaş kartları.

* İkamet ettiğiniz mülklere ait elektrik, doğalgaz ve su faturası gibi faturalar.

* Kira gelirleriniz bulunuyorsa bu gelirlere ait kira sözleşmeleri.

* Faiz gelirleriniz bulunuyor ise bu gelirlerinizi aldığınız finans kuruluşlarından belge.

 

İpotekli İhtiyaç Kredisi Ödenmeme Durumunda Ne Olur?

* İpotekli ihtiyaç kredileri genellikle bir mülkün rehin verilmesi ve teminat gösterilmesi için verilebilen krediler olduğu için bu kredilerin geri ödemelerinin gerçekleşmemesi durumunda bankalar tarafından bu mülklerin satışı için yasal hak doğmaktadır.

* Bunun ardından icra yoluyla bankaya geçirilen mülkün satışı gerçekleşiyor ve borcun tahsilatı sonrasında geriye bir bedel kalacak olursa borçluya iade ediliyor. Ancak Söz konusu mülk kredi borcunu kapatmaya yeterli değilse borcun geri kalanına faiz işlemeye ve yaptırımlar uygulanmaya devam ediliyor.

* Ancak bazı durumlara ipotekli ihtiyaç kredisi kullandıysanız ve bu kredi borcunuzu ödeyemiyorsanız çeşitli emlakçılarla anlaşma sağlayarak bu mülklerinizin satışını gerçekleştirebilir ve borcunuzu ödeyerek mülkünüzün düşük bedellerle satılmasına engel olabilirsiniz.

 

Uyarı: Her ne kadar ihtiyacınız olursa olsun ve kredi kullanamıyor olsanız bile kesinlikle ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmak en son çareniz olmalıdır. Bu aşamaya kadar tüm yolların denenmesi ve sonuç alınamaması durumunda İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi talebiniz sırasında mülklerinizi ipotek ettirecek olursanız kredi geri ödemelerinde de aksaklık olur ve ödemeleriniz gerçekleşmezse bankalar ağır yaptırımlar uygulayarak ödemeleri tahsil etme yoluna giderler.

Son olarak mülklerinizi ipotek ettirerek kredi kullanmak istiyorsanız kredi geri ödemelerinizi kesinlikle ödeyebileceğiniz oranda tutmamalısınız. Yapılan istatistiksel araştırmalara göre maaşınızın ancak yarısı kadar bedeli olan kredilerin geri ödemelerinin düzenli olarak yapıldığını görüyoruz. Ancak maaşınızın yarısından daha fazla geri ödemesi olan krediler ödenme güçlükleri yaşatabilmektedir.

İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu sırasında gelirinizi doğru belirtmeli ve gelirinize uygun geri ödemeleri bulunan kredilere başvuru gerçekleştirmelisiniz. Aksi halde krediye konu olan ipotekli mülkleriniz değerinin çok altına satılarak elinizden gidebilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir