İş kurarken dikkat etmeniz gereken 5 önemli detay

Reklamlar


İş kurarken dikkat edilmesi gereken 5 detay

İş kurarken dikkat etmeniz gereken 5 önemli detay: İş kurmak hemen hemen çalışan herkesin ortak hayalidir. Özgür olmak ve kendini işinin patronu olarak daha fazla para kazanmak etkileyici bir gelecek sunar bizlere. Fakat, çoğu girişimci kendi işini kurduğunda başarılı olamamaktadır. İşte bu nedenle, iş kurarken dikkat edilmesi gereken birkaç konunun üzerinde duralım dedik. İş kurarken dikkat edilmesi gereken 5 detay;

Kararlı mısınız?

Dünyada çok iyi para kazanan insanlara baktığınızda hepsi mutlu olduğu işleri yapıyor. İş kurmaya karar verdiniz fakat, yapacağınız iş sizi mutlu ediyor mu? Bunu kendinize mutlaka sorun, çünkü mutlu olmadığınız bir iş sizi verimsiz ve mutsuz yapar. Hayalinizde olan işi yapmaya mutlaka özen gösterin.

Piyasa araştırması yapın

Yapacağınız işle ilgili olarak bir Pazar araştırması mutlaka yapın. İş kurarken yapılması gereken bu araştırma ile piyasada o ürün ya da hizmeti kimlerin yaptığı, ne kar oranları ile yaptığı, satılan ürüne ya da hizmete talep olup olmaması, işi yapacağınız bölgede olan sosyo-ekonomik durum ve rekabet ortaya çıkmaktadır. Pazar araştırması nedeni ile yapacağınız işten vazgeçebilir, marka değiştirebilir hatta işer daha rahat başlayabilirsiniz.

Öz sermayesiz iş kurmayın

Eğer küçük miktar bir sermayeniz yoksa, işinizi kurduğunuzda stresli ve borçlu olursunuz. O nedenle küçük de olsa bir sermayeniz olması sizi rahatlatacaktır.

Yatırımın geri dönüş süresini hesaplayın

İşinizi kurduğunuz anda tüm yatırımınızı yapmış olursunuz. Bu nedenle, yatırımın geri dönüşümü hesaplanmalıdır. İşi, para kazanmak amaçlı kurarsınız, iş  işleyişinde pek çok masraf olur. Sermaye olmadan iş kurduysanız, borçlu olduğunuzdan borç ödeme süresi nedeni ile stres başlar. Yaşanılan stres verimi hızla düşürür. Bu nedenle, yatırımın geri döneceği tarih iyi hesaplanmalıdır.

Sermaye ve kar oranı karşılaşması

Elde edeceğiniz karın, şirketinizi kurarken koyduğunuz sermayeyi karşılamasına dikkat edin. Eğer, sermayenizi karşılıyorsa büyük kar oranı ile çalışıyorsunuz demektir. Kuruşlum sermayenize bir süre harcadığınız masrafları ekleyerek, kar zarar ortalaması mutlaka yapın.

Çalışanlarınızı iyi seçin

İş dünyasının en büyük sıkıntısı kuşkusuz çalışan seçimidir. Çalışanın sizin kadar işine bağlı olması ve size yardımcı olarak çalışması çok önemlidir. İşe alım yapmadan önce, alacağınız kişinin hangi yeteneğe sahip olması gerektiğini kesinlikle aklınızda belirleyin. Çünkü, çalışan ne kadar yeterli ise o oranda başarılı ve verimli olur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir