İş kurmak için 30 000 TL KOSGEB hibe kredi

Reklamlar


Yeni iş kurana KOSGEB’den 30 bin TL hibe kredi

KOSGEB tarafından kendi işini kurmak isteyen girişimciler için verdiği hibe desteği 27 bin TL’den 30 bin TL’ye çıkarılmış durumdadır. Bununla birlikte işini oturtan ve geliştirmek isteyen girişimcilere verilen 70 bin TL’lik faizsiz kredi desteğinin vadesi de 36 aydan 48’aya uzatılmıştır.

KOSGEB tarafından uygulanan girişimcilik destek programında, ekonomik ve sosyal olarak önemli olan girişimcilerin desteklenmesi, girişimciliğin yaygınlaştırılabilmesi ve gençler için bir kariyer fırsatı haline getirmek amacıyla bazı değişikliklere gidilmiştir. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerinden başarılı sonuç alarak mezun olan girişimcilere 27 bin TL olarak verilen hibe yeni girişimci desteği 30 bin TL’ye çıkarılmıştır. Uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin süresi 70 saat olarak sürdürülmekte, bu sürede kursiyerlere kendi işini kurmak için hedeflerini nasıl belirleyecekleri, başarılı iş planları hazırlamaları için neler yapılması gerektiği ile ilgili eğitimler verilmektedir.

Yeni girişimci desteği 30 bin TL oldu:

Yeni bir iş kurmak ve kendi işinin sahibi olmak isteyenler için başlangıç sermayesi desteği olarak adlandırabileceğimiz yeni girişimci desteği 27 bin TL iken 30 bin TL yapılmıştır. Yeni girişimcilerin kuracakları işletmeler için verilen hibenin 3 bin TL’si işletme kuruluş giderleri için, 15 bin TL’si makine, teçhizat ve ofis donanımları için, kalan 12 bin TL’si de bir yıla yayılarak işletme giderleri olarak ödenmektedir. 30 bin TL hibe ve işin geliştirilmesi için 1 yıl sonra alınabilecek faizsiz 70 bin TL kredi ile toplamda 100 bin TL ile hayalinizi kurduğunuz işe sahip olabilirsiniz.

Üniversitelerde girişimcilik dersi alanlar KOSGEB desteği alabiliyor:

Üniversitelerin örgün eğitim kapsamında vereceği girişimcilik dersleri akademik yıl içinde en az 56 saat olarak verilecek. Bu derssi alan öğrenciler, KOSGEB’in girişimcilik eğitimi sertifikasını alacaklar ve hibe olarak verilen 30 bin TL’lik destekten faydalanabileceklerdir. Buna ek olarak 70 bin TL’lik geri ödemeli faizsiz krediden de yararlanma imkanına sahip olacaklar.

Kalkınmada sürdürülebilirliği sağlamak için yeni girişimcilerin bütün gücünü kullanmak, bu girişimcilerin başarılı işletmeler kurabilmeleri için gereken destek mekanizmalarının kurulması gerekmektedir. Yeni kurulan işletmelerin finansmana olan ihtiyaçları bilinen bir gerçektir. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için 2010 yılında başlatılan KOSGEB yeni girişimci destek programı, kendi işini kuracak olan kişilerin işletmelerini geliştirebilmelerini sağlamaları ve zorlukları minimuma indirebilmeleri için uygulamaya alınmıştır. Girişimcilerin yapmaları gereken şey ise uygulamalı eğitim sürecini tamamlamak, kabul edilebilir bir iş planı ve projesi sunmaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir