İş Kurmak İsteyenlere İlham verecek 52 iş fikri

Reklamlar


gunumuz-sartlarinda-yapilabilecek-52-is-fikri

İş Kurmak İsteyenlere İlham verecek 52 iş fikri: Türkiye’de köyde evde şehirde ve dünyanın herhangi bir yerinde yapılacak yeni ve sürekli geçerli olan iş fikirlerini sizler için bir araya getirdik, az sermaye ile çok kazanç veya geçim sağlayabileceğiniz bu iş fikirlerini incelemenizde yarar var işte detaylar. Günümüz insanları emekli olduktan sonra home ofis olarak yapabilecekleri bir iş düşünmektedirler. Bunu düşünmeleri için de geçerli nedenleri var. Bazı kişiler iş hayatları süresince iki ya da üç kariyer edinmek isterler. Kariyerinin birini bırakan kişiler sonraki kariyerlerini ev ortamında yapmayı düşünmektedirler. Emekliliği yaklaşanlar sonrasında neler yapabileceklerini düşünür ve buna göre planlamalar yaparlar. İşte, günümüz şartlarında yapılabilecek 52 iş fikri;

1- Bisiklet tamiri:

Kimilerine göre mevsimlik bir iş gibi görünse de bunu farklı yollarla tüm yıla yayabilirsiniz. Bir depo kiralayarak bisikletlerin bakımlarını ve tamiratını yapabilir, kış mevsimi boyunca deponuzda muhafaza etmeyi teklif edin. Bu sayede bütün yıl para kazanma şansınız olabilir. Özellikle bisiklet yarışçıları yılın her döneminde antrenman yaparlar. Çoğu bisikletçi bakım ve onarımlarını kendisi yapar, ancak birçoğu da yapmaz. Böyle bir çalışma yaparsanız bisiklet hakkında sohbetler edebileceğiniz bir grubunuz olması kaçınılmaz.

2- Muhasebeci:

Bu iş için hem eğitim, hem sertifika hem de deneyim gerekir. Verdiğiniz hizmetleri anlatan bir el broşürü hazırlayabilirsiniz. Öncesinde ufak işletmelere yönelik basit muhasebe işlemleri mi yapacaksınız, yoksa daha detaylı bir muhasebecilik mi yapacaksınız buna karar vermelisiniz. Küçük işletmelerde ufak çaplı muhasebe işlemleri iş sahibince yapılsa da vergi hesaplamaları gibi işlerde bir uzman desteğine ihtiyaç duymaktadırlar. Bunu düşünerek bir iş fikri geliştirebilirsiniz.

3- İş planlama:

Satış ve pazarlama araştırmaları, iş planı seminerleri ve finansal hizmetler sağlayabilirsiniz. Bu iş için alacağınız ücreti de müşterilerin taleplerine göre belirleyebilirsiniz. Müşterilerinizle her türlü iletişim kaynağı ile irtibat kurabilir, hazırladığınız iş planını dosyalayıp gerektiği zaman sunabilirsiniz. Müşteriler için iş planı örneklerini hazır olarak bulundurun ve kendinize de iş planı yapmayı sakın unutmayın.

4- Tekne temizliği:

Bu iş için deneyim ve eğitim gerekebilir. Kış mevsimi girişinde sudan çekilen teknelerin gövde temizliklerinin yapılması gerekmektedir. Bu iş için bahçelerinde tekne olan evlerden başlayabilirsiniz. Yat limanı işletmesiyle bir sözleşme yaparak, onların müşterilerine sağladığı temizlik işlerini siz yerine getirebilirsiniz.

5- Temizlik hizmetleri:

Temizlik hizmetleri dendiğinde ev, ofis veya restoran temizliği gibi yerlerin her türlü temizlik işlerini düşünebilirsiniz. Dilerseniz size en mantıklı gelen birini seçerek bu alanda uzmanlaşabilir ve hemen müşterilerle temasa geçebilirsiniz.

6- Baca temizleme:

Bu iş için de deneyim ve bilgi gerekir. Öncelikle bu işi bilen ve yapan birinin yanında çıraklık yaparak işi öğrenebilirsiniz. Baca temizleme işini baca kontrolü ile birleştirerek işinizi geliştirebilirsiniz. Bu şekilde yalnızca bacaların temizliğini değil, mevcut bacaların durumunun ne olduğunu da kontrol edebilir, gerekirse onarım işlerini de yapabilirsiniz.

7- Danışmanlık:

Gelişme ihtimali olan bir iştir. Danışmalık yapacağınız konularda uzmanlığınızın olması gerekmektedir. Mesela; Bir gıda şirketinin depolarını yönetmiş biriyseniz, elektronik sektöründe uzun yıllar pazarlama yapmış biriyseniz veya farklı konularda da birikim ve uzmanlıklarınız varsa deneyimlerinizi benzer iş kurmak isteyenlere açabilir, olası her türlü olumsuzluk ya da stratejilerle ilgili yaşadıklarınızı aktarabilirsiniz.

8- Bilgisayar tamiri:

Bu iş fikri için hem deneyim, hem eğitim hem de sertifika sahibi olmanız iyi olur. Hem yazılım hem de donanım ile ilgili her türlü detayları öğrenmelisiniz. Bu sayede kişisel kullanıcıların yanı sıra, küçük işletmeler ve büyük ölçekli şirketlere teknik hizmet veren bir uzman haline gelebilirsiniz.

9- eBay asistanlığı:

Evinizde bir köşede duran satılabilecek bazı eşyalarınız varsa, bunlar için fiyat belirleyerek eBay’de aşık arttırmaya çıkarabilir ya da kendi açtığınız mağazada satabilirsiniz. Minimum teklif miktarını ve ne kadar süreyle açık arttırmada kalacağınız belirleyin. Bu sayede atıl duran eşyalarınızı satarak para kazanabilirsiniz.

10- Köpek yetiştiriciliği:

Dişi bir köpeğiniz var ve onu çiftleştirmek istiyorsunuz. Bu aşamadan önce yavrular için güvenli ve temiz bir yer hazırlamanız gerekmektedir. Yavruların büyütülmesi için gereken her türlü bilgiyi de edinmiş olmalısınız. Damızlık erkek köpek de besleyebilirsiniz. Göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Damızlık köpeğinizin yüksek ücret alabilmesi için erken dönemlerinden itibaren onu rekabet için hazırlamanız gerekmektedir. Çiftleşmelerde yüksek ücret alabilmeniz için erkek köpeğinizin iyi bir isim yapması gerekmektedir.

11- Elektronik eşya tamiri:

Bir anlamda bilgisayar tamiri işine benzemektedir, fakat bilgisayar harici her türlü elektronik eşya tamiri söz konusudur. Küçük elektronik eşyaların tamirini yapabilmek için bunların size getirilmesini temin etmelisiniz. Tamirat için sizin gidip almanız ve tamir ettikten sonra geri götürmeniz size pahalıya mal olur. Ayağınıza getirmelerini sağlarsanız, bu eşyaların bazı parçalarını da tamirde kullanma imkanına sahip olabilirsiniz.

12- Editörlük:

Ev ortamında yapabileceğiniz bir iş fikridir. Yazı editörlüğü denetlemelerin yapıldığı, dilbilgisi, yazı üslubu ve baskı hataları gibi işlerin halledildiği bir iş alanıdır. Düzeltme, gelişim editörlüğü, yayına uygun şekle sokmak, başkasının adına yazmak, reklam yazarlığı yapmak, kitap yazarlığı yapmak, makale yazmak gibi konular editörlüğün içinde yer alan alanlardır.

13- Bilirkişilik:

Bunu yapabilmek için deneyim ve eğitim gerekebilmektedir. Şayet mahkemelerdeki davalarda uzmanlığınızın olduğu konular varsa bilirkişi olarak avukatlarla çalışma imkanınız olabilir. bilirkişilik konusunda diğer bir çalışma şekli de avukatlarla bilirkişileri buluşturmaktır. Bu konuda girişimde bulunacaksanız iyi bir iş fikri olabilir.

14- Olay planlama:

Öncelikle çalışmayı düşündüğünüz tüm potansiyel olay yerlerini ziyaret etmeniz gerekir. Pazarlama müdürleri ile giderek her yerin nelere uygun olduğunu belirleyebilirsiniz. Özellikleri maddeler haline getirerek türlerine ayırmanızı sağlayacak bir veritabanı oluşturmalısınız. İnsanların sayılarını, ihtiyaç duyulan araç ve gereçlerin olup olmadığını, sandalye kiralama gereksiniminin olup olmadığını belirleyin. Ardından bir olay planlaması yapmaya başladığınızda bunun anahtar parametrelerinin neleri içerdiğini tespit edebilir, kriterlere uygun olan 2-3 yerde rahatlıkla işe koyulabilirsiniz. Nişan ve düğün davetleri gibi işleri bu şekilde planlayabilirsiniz.

15- Bit pazarı:

Pek çok kişi fırsat buldukça diğer insanların istemedikleri eşyalar arasında gezerek vakit geçirmeyi sever. Ama siz bazen de yeni eşyalar ekleyerek bu sisteme bir yenilik getirebilirsiniz. Bu sayede insanların yine gelmesine ve yenilikleri, takip etmelerine imkan sağlarsınız.

16- Mali planlama:

Bu işi yapabilmek için sertifikalı, eğitimli ve deneyimli olmak gerekebilir. Sertifikalı bir mali planlamacı olmak için bir sertifika programına dahil olabilirsiniz. Sertifika ile uzmanlığınızın ve güvenilirliğinizin olduğunu gösterebilir, insanların sizi tercih etmelerini sağlayabilirsiniz.

17- Evde enerji kontrolü:

Konuyla ilgili olarak eğitim ve sertifikanızın olması gerekebilir. İnsanlar faturalarında tasarruf sağlamayı isterler ancak birçok kişi bunu gerçekleştiremez. Siz burada devreye girerek evlerinde denetleme hizmeti sağlayabilirsiniz. Isıtma, soğutma ve aydınlatma ile ilgili faturalarda gözle görülür tasarruflar sağlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca cihazların durumlarını da kontrol ederek verimliliklerini hesaplayabilir, tesisat ve uygulamalarını da siz yaparak işinizi bir adım daha ileriye götürebilirsiniz.

18- Golf koçluğu:

Bu konuda da sertifika ve eğitim gerekebilmektedir. Çevrenizdeki kurslarda koçluk hizmetlerinizi tanıtın. Buradaki personelle ilişkilerinizi geliştirerek sizi koç olarak önermelerini sağlayın. Müşteri edinebileceğiniz diğer bir alan da iş dünyasıdır. Golf, iş adamlarının iş dışında ilişkiler kurduğu sosyal ortam sağlayan bir spordur. Golf koçluğu ile ün salmak istiyorsanız, ortalama bir golf oyuncusundan daha iyi olmanız gerekmektedir. Ayrıca oldukça iyi bir eğitmen olabilmeli, motive sağlayabilmeli ve farklı kişiliklerle çalışabilme yetiniz olmalıdır.

19- Evle ilgili işlerin organizasyonu:

Evlerdeki bazı organizasyon işlerinde siz devreye girebilir ya da ev sahibinin kendi organizasyonunda başarılı olması için danışmanlık yapabilirsiniz. Evin farklı odaları için farklı seçenekler hazırlayıp ev sahibine hangisinden hoşlandığını ve hangisini tercih etmek istediğini sorun. Aile fertlerinin evi ne şekilde kullandıkları ile ilgili anketler yapın. Çocukların okul sonrasında hangi aktiviteleri yaptıklarını öğrenin ve her anlamda organizasyon planı hazırlayarak ailelerin kahramanı olun.

20- Ev muayenesi:

Bu iş için emlakçılarla iyi ilişkiler kurmanız gerekebilir. Ev muayenesi yapabilmek için bilgilerinizi sürekli olarak güncellemeniz gerekir. Çünkü piyasaya her gün yeni ve değişik ürünler çıkmaktadır. Bu yeni malzemeleri nasıl denetleyeceğinizi ve değerlendireceğinizi bilmeniz için bunu mutlaka yapmalısınız.

21- İthalat ve ihracat uzmanlığı:

İthalat ve ihracat uzmanlığı yapabilmek için eğitim ve sertifikanın yanı sıra deneyim de gerekmektedir. İthalat ve ihracat ile alakalı deneyiminiz bulunmuyorsa bu uzun bir öğrenme süreci gerektirmektedir. Öncelikle temel bilgileri edinerek insanlara bu konularla ilgili bilmeleri gerekenleri öğreterek işe başlayabilirsiniz. Bu düzeyde bile birkaç müşteri kazanma imkanına sahip olabilirsiniz. Eğitimlerinizi almaya devam ederseniz, müşteri portföyünüzü geliştirebilir ve kazanç sağlayabilirsiniz.

22- Takı tasarımı:

Takı işini yaparken farklı türde değişik malzemeler kullanabilirsiniz. Madenleri işlemek için özel bazı araç gereçlere gereksinim duyulur. Ancak takı tasarımı yaparken cam, plastik, tüy ve boncuk gibi değişik malzemelerden faydalanabilirsiniz.

23- İç dekorasyon:

Bu alanda deneyimin yanı sıra eğitimin de olması gerekir. İnşaat firmalarına yaptığınız işleri pazarlayın. Özellikle yeni ev satın alan kişiler dekorasyon konusunda arayışlara girerler. Öncelikle evin aile tarafından nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiler alabilirsiniz. Buna göre de en uygun dekorasyon projeleri ile ev sahiplerinin karşısına çıkabilirsiniz.

24- Özel kapıcılık:

Bu işi yapacak olan kişilerin hem yetenekli hem de iş halledebilen biri olması önemlidir. İşverenleriniz sizden istedikleri şeyleri kısa sürede getirmenizi ve yüzünüzde de sürekli bir gülümseme olmasını beklerler. Özel kapıcılık işini yapacaklar, daha çok sabah işe erken giden ve eve geç gelen üst düzey yöneticilere hizmet edeceklerini düşünmelidirler.

25- Reklam ilanları hazırlama:

Şayet hazırladığınız reklam ilanları ile müşterilerinizin sattığı ürünlerini diğer insanların almalarını sağlayabiliyorsanız, reklam ilanları hazırlama işinden çok iyi para kazanabilirsiniz. Bu konuya meraklısınız ancak yeterli deneyiminiz yoksa bu konuyla ilgili bir kursa katılabilirsiniz. Özellikle üniversiteler bünyesinde bu tür kurslar verilmektedir.

26- Mülk yönetimi:

Kiralık evlerden bahsediyorsak ve bunların sorumluluğunu alıp yönetme düşüncesindeyseniz, bu mülklerin kullanıma hazır ve iyi durumda olmalarını sağlamak sizin göreviniz olacaktır. Mesela, sezonluk evler boşken kullanılacağı sezona hazır durumda olmalıdır ve bu sizin görevinizdir. Ayrıca farklı olarak mülk yönetimini üstlendiğiniz evde yaşayanların uzun süre evden ayrılmaları halinde, güvenlik kontrolleri de size ait olacaktır. Güvenlikle ilgili bir sorun yaşanırsa da güvenlik sağlayan şirketin operatörleri de sizinle iletişim kuracaklardır.

27- Kişisel antrenörlük:

Müşteri kazanmak için hizmetlerinizi marketlerde, restoranlarda ve yoğun olarak gidilen AVM’lerde pazarlamalısınız. Konu fit bir vücuda sahip olmaksa insanlar mahremiyetlerine önem vermektedirler. Bundan dolayı bir web sitesi oluşturup yayına almak daha uygun olabilir. Web sitenizi ziyaret eden insanlar aradıkları özelliklere sahip olup olmadığınızı ve istedikleri gibi olup olmadığını görüp inceleyebilirler. Sitenizde kişisel antrenörle yapılacak olan çalışmaların güvenli olduğunu anlatabilmelisiniz.

28- Güneş enerjisi uzmanlığı:

Bu konuda eğitim ve sertifika ihtiyacınız olabilir. Deneyim ve uzmanlığınızın olduğu güneş enerjisi konusunda evlerin güneş enerjisi kolektörlerini inceleyerek rapor sunabilirsiniz. Bu raporlar aydınlatmadan başlayıp detaylı güneş enerjisi tesisatına dek uzanabilir. Konuyla ilgili deneyim ve bilgi edinmek için faaliyet alanı bu olan şirketlerde çalışabilirsiniz. Fakat, güneş enerjisi konusunda danışmanlık yapmak istiyorsanız, herhangi bir ürüne bağlı kalmamalı hemen her ürün hakkında önerilerde bulunabilmelisiniz.

29- Vergi hesaplaması:

Vergi hesaplama kurumlarının çoğu onlarla çalışabilmeniz için kursa ve seminerler vermektedirler. Onlarla çalıştığınızda, tek başınıza çalışmadan evvel vergi hesaplaması hakkında birçok şey öğreneceksiniz. Vergi hesaplaması ile ilgili değişik eğitim olanakları bulunmaktadır. Pek çok kişi ve kurum vergilerini hesaplatmak amacıyla bu işi yapacak olan kişilere iyi ücretler ödemeye hazırlar.

30- Küçük aletlerin tamiri:

Yüksek okullarda belirli seviyede küçük aletlerin tamiri için kursalar verilmektedir. Bu işi öğrenmenin diğer bir yolu da bu işi yapan bir tamircinin yanında çalışmaya başlamak. Burada küçük alet tamiratı hakkında bilgi ve deneyim kazanarak, küçük aletlerin tamirini kendiniz de yapmaya başlayabilirsiniz.

31- Post doldurma:

Hayvan postu doldurmak yapay malzemeler kullanarak onları canlı gibi yapmaktır. Bu alanda verilen kurslar da bulunmaktadır. Post doldurma konusunda deneyim kazanmak için bir firmada çalışabilir, gerekli bilgi ve tecrübeye ulaştıktan sonra kendi adınıza çalışabilirsiniz.

32- Sahaflık:

Herkesin evinde kıyıda köşede kalan bazı kitaplar vardır. Bu durumu bir iş konusu haline getirebilirsiniz. Küçük bir dükkan açabilir, düzenli mesai saatleri ile düzenli müşteriler edinebilirsiniz. Özellikle dükkanınızı bir ya da birkaç konuda kitapların bulunabileceği bir yer olarak lanse edin. Değiş tokuşlar yapın, ilk baskılı bazı kitapları indirimli olarak satın ya da ek bazı materyaller ekleyerek de kazancınızı arttırın.

33- Düğün planlamacılığı:

Düğün planlaması yapabilmek için mevcut trendleri ve modayı yakından takip etmelisiniz. Çiçek seçiminden, düğün kıyafetlerine kadar, yiyeceklerden içeceklere kadar her konuda toplam bir hizmet sunmanız gerekmektedir. Bu işe girmeden önce düğün alışverişi yapılan mağazaları turlayın, buralarda ne tür hizmetlerin verildiğini, nasıl karşılandığınızı ve nelerin öne çıktığını anlamaya çalışın. İnsanlar için düğün planlamasında en doğru kişi olduğunuzu gösterin ve hemen her detayı görün.

34- Koltuk kaplama:

Dikiş yapabiliyorsanız koltuk tamiri ve koltuk kaplama işi tam size göre bir iş olabilir. Koltuk kaplamasını öğrenmek için eski bir koltuğu alıp parçalara ayırmak faydalı olur. Bu işi anlatan videolar ve kitaplar da bulunuyor. Kaplaması yapılacak olan koltukların başkaca bir onarıma da ihtiyacı bulunabilir. Bunun için tavsiye edebileceğiniz tamircileri listeleyin ve elinizin altında bulundurun. İsterseniz sizinle çalışması için bir tamirci ustasını işe alın. Bu sayede işinizi ileriye taşımanız mümkün olabilir.

35- Cihaz tamiri:

Evlerin hepsinde irili ufaklı cihazlar bulunmaktadır. İsterseniz kendi başınıza çalışabilir ya da satıcı mağazalarla anlaşarak garanti hizmetlerini karşılayabilirsiniz. Tamir konusunda başarılı oldukça tavsiye edilmeye başlayacak ve yeni müşteriler kazanacaksınız. Ayrıca, inşaat yapan firmalarla da irtibat kurabilir, takılacak cihazların kurulumlarını da yapabilirsiniz.

36- Yayımcılık:

Bu konuda yeterli deneyime ve bilgiye ihtiyacınız olabilir. Yayımcılık programı ile dergi, gazete, kitap ve reklam broşürü gibi materyaller hazırlamanız mümkün. Yayınlardaki içerikleri kendiniz oluşturabilir ya da bir yazarla anlaşabilirsiniz.

37- Çit kurmak:

Çitlerin belirli sürelerle tamir edilmeleri ya da değiştirilmeleri gerekmektedir. Çitler genellikle ahşap malzemelerden yapılmaktadır, ancak son yıllarda PVC esaslı malzemeler de kullanılmaya başlanmıştır. Demirden yapılan çitler de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu konularda bilgi ve tecrübeniz varsa çit kurma çok iyi bir iş fikri olabilir.

38- Bilgisayar öğretmenliği:

Öğretmeyi seviyorsanız ve bunu da bir iş fikri haline getirmek istiyorsanız bilgisayar öğretmenliği bir fikir olabilir. Macintosh ve PC kullanımı konusunda uzmanlığınız varsa her ikisi için de öğretmenlik yapma imkanına sahipsiniz. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda eğitimlerinizi planlarsanız müşterileriniz sizi başkalarına da tavsiye edecektir.

39- Grafik tasarımcılığı:

Bu konuda eğitimli olmanız şart. İnternet siteleri de dahil olmak üzere her türlü medya sektörü için grafik tasarım bir ihtiyaçtır. Deneyiminiz grafik tasarımcılığında olsa da editörlük, basım ve postalama gibi hizmetler de verebilirsiniz. Yapamayacak olduklarınızı da serbest çalışan kişilere ihale edebilirsiniz.

40- Kuaförlük:

Kuaförlük yapabilmek için eğitim ve deneyime ihtiyacınız olacaktır. Oldukça karlı bir meslek olan kuaförlük son yıllarda oldukça popüler olan mesleklerden biridir. Evde kuaförlük işi daha çok kozmetikle alakalı kariyeri bulunan ve değişiklik arayan kişiler içindir. Kuaförlük alanında sertifikanız ve eğitiminiz varsa kendi kuaför dükkanınızı da açabilirsiniz.

41- Hediye sepeti hizmetleri:

Hediye sepeti işine girmek için en uygun alanı ve yeri bulmanız gerekmektedir. İnsanların sevdikleri şeyleri bir araya getirebilme becerisine sahip misiniz? Son dönemde kendi sabununuzu kendiniz mi yaptınız? Bunun gibi ürünleri birleştirerek özel bir hediye sepeti yapabilir, insanların beğenisine sunabilirsiniz.

42- Peyzaj mimarlığı:

Bu konu için deneyime ve bilgi birikimine sahip olmak gerekebilir. Bahçe konularında becerikli biriyseniz sertifikanızın olması zorunlu değildir. İnsanlar bahara girerken bahçelerini düzenlemek istemektedirler. Yaz aylarında çimleri biçtirmek, sonbahar aylarında yaprakları temizletmek, çalıları ve otları ortadan kaldırmak isterler. Bunların yanında uzun ömürlü bitki dikimleri yapabilir, sebze bahçeleri hazırlayabilirsiniz. Sulama ve diğer konularda da pek çok hizmet verebilirsiniz.

43- Bitkisel ürün pazarlaması:

Bu işe girmeden önce bitkisel ürünleri canlı, toplanmış, demet yapılmış veya kurutulmuş olarak mı satmayı düşünüyorsunuz kararlaştırmalısınız. Aşçılara ürün pazarlaması yapacaksanız isterseniz canlı, paketlenmiş veya kurutulmuş olarak satabilirsiniz. Bu işte özellikle belli bazı ürünlere yönelerek daha etkin bir pazarlama yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

44- Taşınma hizmetleri:

Taşınmalarda ağır eşyalar için mutlaka taşımacı tutulmaktadır. Büyük çaplı taşınma işlerini profesyonel taşıma şirketlerine bırakmanız daha uygundur. Siz şehir içi ve yakın mesafeli taşıma işlerini yapın. Küçük taşınma işlerini insanlar genellikle kendileri halletmek isterler, ancak yine de sorunlarla karşılaşabilirler. Bu sorunları ortadan kaldırabilecek çözümlerle müşterilerinize uygun hizmetler verebilirsiniz.

45- Masaj terapisti:

Vereceğiniz masaj hizmeti için sertifikalı olmanız önemlidir. Bu konuda sertifika veren kurslar insan anatomisi, psikolojisi ve masajın etkileri ile ilgili bilgilerle kalmamaktadır, ayrıca işinizi nasıl kurabileceğiniz hakkında da bilgiler sunmaktadır. Bu sayede masaj terapistliği konusunda aranan bir isim haline gelebilirsiniz.

46- Fotoğrafçılık:

Bu konuda kendinizi geliştirebileceğiniz gibi eğitim alarak da işe başlayabilirsiniz. Farklı şekillerde yapabileceğiniz bir meslek olan fotoğrafçılıkta belli alanlarda uzmanlaşmanız mümkündür. En fazla aranan alan da düğünler olmaktadır. İsterseniz aile fotoğrafçılığını tercih edebilir, insanları evlerinde çocukları ve evcil hayvanlarıyla fotoğraflayabilirsiniz. İş alanlarını geliştirmeniz sizin elinizde.

47- Müzik dersleri:

Çok iyi çaldığınız enstrümanları başkalarına da öğretebilirsiniz. Günümüzde pek çok çocuk erken yaşlarda en az bir enstrüman çalmayı öğrenmektedir. Siz de birebir özel müzik dersleri vererek güzel para kazanma imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca özel okullarla da görüşüp müzik derslerine katkı verebilirsiniz.

48- İnternet sitesi yapmak:

İnternet sitelerini kurmak, alışveriş kart sistemlerinin nasıl kurulduğunu öğrenmek ve güvenlikle ilgili bilgileri alabilmek için eğitim veren kurslar bulunuyor. İnternet sitesi yapacağınız kurum hakkında önceden bilgi edinmelisiniz. Bu sayede şirketin hangi yönlerini öne çıkartacaksınız? Bunları önceden detaylandırmalısınız. Eğer başarılı web siteleri kurmayı başarırsanız müşteri sayınızı giderek daha da arttırabilirsiniz.

49- Halı temizleme:

Her türlü halının temizliği ile ilgili detaylı bilgilere sahip olmalısınız. Özellikle değerli antika halıların temizliklerini yapmayı düşünüyorsanız, bunun için özel temizleme yöntemlerini mutlaka öğrenmelisiniz. Halılardaki lekeleri ve zor çıkan kirleri nasıl çıkarabileceğinizi bilmelisiniz. Eğer istenen düzeyde bir temizlik yaparsanız, müşterileriniz tarafından önerilir ve portföyünüzü büyütebilirsiniz.

50- Oda kiralama:   

Evinizde banyosu ayrı bir odanız bulunuyorsa bunu kiralayabilirsiniz. Özellikle turistik veya spor komplekslerine yakın bir yerdeyseniz oda kiralama konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Haftanın enli günlerinde odanızı iyi bir ücrete, dilerseniz kahvaltı da vererek kiralayabilirsiniz.

51- Evcil hayvan bakıcısı:

Bu iş için nerdeyse hiçbir sermaye ihtiyacınız olmaz. Referanslarınız olsun yeterli. Geçmişte veya şimdi bir evcil hayvan beslemiş olmanız ve bu konuda tecrübenizin olması yeterli olacaktır. Bir veteriner kliniğinde ya da hayvanlarla alakalı başka bir işle meşgul olmuş olabilirsiniz. Evcil hayvan bakıcılığı konusunda müşterilerinizin güvenini sağlamanız gerekmektedir.

52- Kreş:

Çocukları çok seviyor olabilirsiniz. Sizin de bir çocuğunuz olabilir ve gün içinde başka çocuklara bakmak size cazip bir iş olarak görünebilir. Dünyada ve ülkemizde çocuk sahipleri, çocuklarına kurumsal bir yerde bakılmasından ziyade ev ortamında bakılmasına daha sıcak yaklaşmaktadırlar. Evinizde sürdürebileceğiniz kreş işi, ileride başarılı olup daha da büyüyebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir