İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir, Nasıl başvurulur?

Reklamlar


issizlik-maasi--2016-15

İşsizlik maaşını kimler alabilir aranan şartlar nelerdir, ne kadar süre işsizlik maaşı alabilirim, nereye başvuru yapmalıyım sorularına sizler için cevap aradık işte tüm detaylar yazının devamında.

Yakın tarihte uygulamaya konulan İşsizlik Maaşı tasarısı ile artık işsiz kaldığınız günden itibaren gerekli şartları taşıdığınızı ispatlarsanız maaş alabilirsiniz. İşkur üzerinden yürütülen bu uygulamadan kimler yararlanabilir bir bakalım:

Yürürlükte olan 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda belirtilen şartlar şu şekilde;

  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki 120 gün içerisinde prim ödeyerek kesintisizi bir şekilde çalışmış olmak,
  • Son 3 yıl baz alınarak en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine giderek ya da online olarak başvuru yapmak.

Eğer yukarıda saydığımız şartlar sizde mevcutsa İşsizlik maaşı almaya hak kazanabilirsiniz.

İşsizlik Sigortasına Nasıl Başvurulur?

Çalışmış olduğunuz iş yeri tarafından hizmet akdiniz feshedildikten sonraki 30 gün içerisinde size yakın İŞKUR şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanında www.iskur.gov.tr sitesi üzerinden de yine İşsizlik maaşı için başvuru yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Eğer Mücbir sebepler ( hukukta görevin, taahhüdün ve sorumluluğun yerine getirilmesine engel teşkil edebilecek nitelikte bulunan ölüm, iflas, hastalık, tutukluluk ve buna benzer hallerdir.) dolayısıyla başvuru yapmakta gecikirseniz, yine işsizlik maaşı alabilirsiniz fakat toplam hak ettiğiniz maaş süresinden geç kaldığınız süre düşülerek size ödeme yapılır.

İşsizlik Ödeneğinin Süresi Ne Kadar?

Ne kadar süre maaş alacağınızı sigortalı olarak çalıştığınız süre boyunca ödemiş olduğunuz işsizlik sigortası primleri belirlemektedir.

600 gün boyunca sigortalı olarak çalışıp da işsizlik sigortası priminizi de bu süre içerisinde kesintisiz ödemiş iseniz 180 gün,

900 gün boyunca sigortalı olarak çalışıp da işsizlik sigortası priminizi de bu süre içerisinde kesintisiz ödemiş iseniz 240 gün,

1080 gün boyunca sigortalı olarak çalışıp da işsizlik sigortası priminizi de bu süre içerisinde kesintisiz ödemiş iseniz 300 gün süre ile işsizlik maaşı ödenmektedir.

Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alacağım?

Bu alanda da standart bir uygulama söz konusu değildir ve sigortalı olarak çalıştığınız süre içerisindeki son 4 aylık priminiz esas alınır ve günlük brüt kazancınızın %40’ı hesaplanarak sizin günlük işsizlik maaşınız belirlenmiş olur. Bu noktada önemli bir konu da en yüksek işsizlik maaşının asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemeyeceğidir.

İşsizlik ödeneğine başvuru yaptıktan sonra ödeneğin size çıkıp çıkmadığını, www.iskur.gov.tr ve www.turkiye.gov.tr sitelerinden öğrenebilirsiniz. Bunun yanında işsizlik maaşına başvururken vermiş olduğunuz cep telefonu numarasına da yine başvuru sonucu ile ilgili bilgilendirici mesajlar atılmaktadır.

İşsizlik Maaşı başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde maaşınızı PTT şubelerinden alabilirsiniz. Maaşınızı almak için tek ihtiyacınız olan belge Nüfus Cüzdanınızdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir