İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır, Alma Şartları Nelerdir

Reklamlar


timthumb

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir, işte tüm detaylar.

Günümüzde pek çok çalışanın en büyük dayanaklarından birisi İşsizlik Maaşı olmuş durumda. İnsanlar çalıştıkları iş yerlerinden kovuldukları takdirde belirli bir süre işsizlik maaşıyla idare edip yeni bir iş bulana kadar başının çaresine bakabileceklerini düşünüyorlar. Peki her isteyene işsizlik maaşı veriliyor mu? İşsizlik maaşına hak kazanmak için ne gibi şartları taşımak gerekiyor ve bu maaşa nasıl başvuru yapılır?

13 yıldır yürürlükte olan İşsizlik sigortası uygulamasına şu ana kadar toplamda 5.3 milyon başvuru yapılmış olup, bu başvuruların 1.5 milyonu reddedilmiş. İlk uygulamaya girdiği yıllarda oldukça zor koşullara sahip olan İşsizlik Maaşı için son zamanlarda koşullar biraz hafifletilmiş olsa da yine de bu maaşı alabilmenin önünde oldukça ciddi engeller bulunmaktadır. Örneğin, evlilik ya da askerlik gibi durumlardan dolayı işlerinden ayrılan kişilerin, kamuda çalışan mevsimlik işçilerin, 6 ay sigorta primi şartının olması, işverenlerden alınması gereken iş çıkış belgelerinin temininde yaşanan zorluklar bu maaşı alabilmenin önündeki en büyük engeller.

İşsizlik Maaşı için en önemli durumların başında iş akdinin işçinin kusuru olmadan sonlandırılmış olmasıdır. Bu durum iş yerlerinde işverenlerin kıdem tazminatı uygulaması dolayısıyla işten çıkardıkları işçiye para vermemek istemeleri sebebiyle oldukça sıkıntılı bir sürece dönüşüyor. Yani şu şekilde açıklayalım; bir iş yerinde çalışıyorsunuz ve herhangi bir sebepten patron sizi işten çıkaracak. Bu durumda size kıdem tazminatı ödememek için üzerinize bir kusur yükleme yoluna gidiliyor ve bu durum kıdem tazminatının yanında İşsizlik Maaşı almanızın da önüne geçiyor.

İşsizlik Maaşı almak için aranan şartlardan birisi de iş yerinizden ayrılmadan önceki son 4 ay boyunca sürekli çalışmış olmalısınız ve son 3 yıl dikkate alındığında da en az 600 gün prim ödemiş olmalısınız. Yani bir iş yerine girdiniz ve 119. Günde işten çıktınız diyelim, bu durumda maalesef işsizlik maaşı da alamıyorsunuz.

Mevsimlik İşçiler İşsizlik Maaşı Kapsamı Dışındalar

Devlet kurumunda çalışıp 657 sayılı kanuna tabi olanlar, mevsimlik geçici işçiler, askeri personeller, hakim ve savcılar ve YÖK kapsamında çalışanlar da İşsizlik Maaşı alamamaktalar.

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir

  • Maaş aldığı süre içerisinde, belediye mücavir alanları içerisinde kendisine teklif edilen bir işi haklı bir sebep olmadan reddeden kişilerin,
  • Çalışmaya başlayan ya da yaşlılık aylığı aldığı ortaya çıkan kişilerin,
  • Mesleki Eğitimi haklı bir sebep olmaksızın reddeden veya başlayıp bırakanların,
  • Haklı bir sebebi olmamasına rağmen İŞKUR tarafından yapılan çağrılara veya istenilen evraklara verilen süreler içerisinde cevap vermeyen kişilerin maaşları kesilmektedir. Fakat bu gerekçeler ortadan kalktığı zaman işsizlik maaşını tekrardan alabiliyorlar.

En Fazla Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alınabilir?

Kişinin son çalıştığı yerdeki aldığı maaşın %40 ını geçmeyecek şekilde işsizlik maaşı alınabilmektedir. Bunun yanında en yüksek ücrette yine asgari ücretin %80’ini geçememekte. Bu da 961.20 TL’ye tekabül ediyor. Örneğin asgari ücretli bir kişi işsiz kaldığı zaman 481 TL işsizlik maaşı alabilmektedir. Asgari ücrette yaşanan artışlar doğal olarak işsizlik maaşını da doğrudan etkiliyor.

Ülkemizde şu an İşsizlik Maaşı alan321 bin 547 kişi bulunmakta. Uygulamanın yürürlüğe girdiği 2002 tarihinden itibaren de toplamda 3 milyon 797 bin kişi işsizlik maaşı alabilirken, 1 milyon 527 bin 97 kişinin yapmış oldukları başvurular da reddedildi.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir