İşsizlik sigortası hakkında bilinmeyenler

Reklamlar


işsizlik sigortası hakkında bilinmeyenler

İşsizlik sigortası hakkında bilinmeyenler ve bilmeniz gerekenler. İşsizlik, çağımızın en büyük sorunlarından biri ve gün geçtikçe artan bir işsizlik oranı bulunmaktadır. Bunun sonucunda da SGK’ya yapılan işsizlik sigortası başvurularında da artış söz konusu. İşsizlik sigortasından faydalanmak sanıldığı kadar kolay değil ve birçok kişinin başvurusu da reddedilmektedir. Bundan dolayı da pek çok kişi yeni iş arayışlarına yönelmektedir. İş bulamayanlar da zamanla kronik işsiz olarak işsizlik oranlarında bir rakam olarak yerlerini almaktadırlar.

İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için kişinin işten çıkarılmadan önceki 120 günlük primlerinin ödenmiş olması ve son üç yıldaki 6 aylık sigorta primlerinin de ödenmiş olması gerekmektedir. Bu özelliklere haiz olan herkes işsizlik sigortasından 6 ay süre ile faydalanabilmekte, işsizlik maaşı alarak sağlık hizmetlerinden de yararlanabilmektedirler. İşsizlik sigortasından faydalanmanın en önemli şartı işçinin iş akdinin işveren tarafından fesh edilmiş olmasıdır. Yani, kendi isteği, evlilik veya şehir değiştirme gibi nedenlerden ötürü işten ayrılan kişiler işsizlik sigortasından faydalanamazlar.

İşsizlik sigortasından mevsimlik işçiler yararlanamamaktadırlar. Çünkü, mevsimlik işçiler işten çıkarıldıklarında istenen prim oranlarını karşılayamıyorlar ve de bu haktan yararlanamıyorlar. Bu nedenden ötürü de binlerce mevsimlik işçi işten çıkarıldıklarında mağduriyet yaşamaktadırlar. Bu gurupta yer alan turizmciler de 120 gün prim ödemesini karşılayamadıklarından birçoğu bu haktan yararlanma imkanına sahip değildir.

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplaması, kişinin en son aldığı ücretin brüt miktarı ile doğru orantılıdır. Bu oran %40’ı bulabilmektedir. Şayet asgari ücretli çalışan biri iseniz en çok 500 TL gibi bir işsizlik maaşı alabilirsiniz. Daha yüksek ücret almış olanlarda bu miktar artmakta ve en fazla da %80 oranı ile 921 TL gibi bir ücret alabilmektedirler.

İşsizlik sigortasından faydalanamayan birçoğunun bu sorunu kesik kesik sürelerle çalışması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Mesela, son 30 günlük zaman diliminde 15 gün çalışmış olan kişiler, son 3 aylık prim ödemesini karşılayamadıkları için işsizlik sigortasından ve maaşından yararlanamamaktadırlar. Önceki süreçte işsizlik sigortasından faydalanmış olanlar, yeni bir işe başladıklarında ve yine işsiz kaldıklarında önceki işsizlik sigortası göz önüne alınarak hesap yapılmaktadır. Diğer bir ifade ile, diyelim ki bir işçi işsiz kaldığında işsizlik sigortasından 2 ay yararlandıysa ve işe başladıysa, yine bu işten de ayrılırsa işsizlik sigortası süresi kalan 4 ay süreyle sınırlandırılmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir