İşsizlik sigortası nedir kimler yararlanabilir

Reklamlar


İşsizlik sigortası hakkında merak edilenler

İşsizlik sigortası nedir, kimler işsizlik sigortasından yararlanır ve işsizlik sigortası nasıl alınır gibi soruları sizler için cevapladık, işte detaylar. İşsizlik bugün dünyanın en önemli sorunlarından birdir. Bir sabah kalktığınızda işsiz olabilirsiniz. İşte bu durumda, ödenecek faturalar, taksitler ve ev masrafları hakkında sıkıntı başlamaktadır. Çünkü, yeni iş buluncaya kadar bir boşluk dönemi olacaktır. İşsizlik sigortası çok önemlidir. Bu sigorta ile işsiz kalındığında dengeniz korunur ve sıkıntı çekilmez. İşte, işsizlik sigortası hakkında merak edilenler;

İşsizlik sigortası nedir?

İşsizlik sigortası, işsizlik yaşandığında veya geçici olarak iş yapamaz hali yaşandığında maddi açıdan oluşabilecek olan zararlarını en aza indirgeyen sigortaya verilen isimdir. İşsizlik sigortası yaptırmadan önce, işsizlik sigortasını inceleme gereklidir. Çünkü, işsizlik sigortası kişiden kişiye değişen bir uygulamadır. Bordrolu çalışanlar yanında ticaretle uğraşanlara da bu sigorta uygulanabiliyor. İsteyerek işinizden ayrılma, istifa, emekli olma, mevsimsel çalışmak, bir işte çalışırken çalışanın kendi kusuru ile işten çıkarılması, geçici sakatlık gibi durumlarda işsizlik sigortası kapsam dışıdır.

İşsizlik sigortası faydaları

İşsizlik sigortası belirli alınan kredileri, kendi isteği dışında işsiz kalırsa öder.

Tehlikeli hastalıklar veya gündelik hastaneye yatma durumunda oluşabilecek olan maddi sıkıntıları öder.

Aylık ödenecek faturalar, işsiz kalma durumunda sigorta şirketleri tarafından ödenir.

Kimler işsizlik sigortası kapsamı dışındadır?

İşveren eşleri, ev işinde çalışanlar, askerlik yapmakta olanlar, ülkelerinde sigortalı olan yabancılar, meslek okullarında pratik eğitimde olanlar, cezaevi atölyesinde çalışan mahkumlar, rehabilitasyon altında olanlar, kendine çalışanlar, inşaat işlerinde çalışanlar, yaşlılık aylığı alanlardır.

İşsizlik sigortası olmayan binlerce insan, bir anda işsiz kaldığında ciddi zorluklarla başa çıkmak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle, pek çoğu sinir bozukluğu ile iş aramaktan bile vazgeçmekte ve ciddi borç bataklarına düşmektedir. Çünkü, ne zaman iş bulabileceğiniz bilinmemektedir. İşsizlik poliçesinde ana amaç, hayatın standardını korumaktır.

Poliçeler tek tip hazırlanmamaktadır. En fazla talep alan işsizlik sigortası, bireysel kredi ve araç kredisi alırken işlemlerin başında yapılan işsizlik sigortasıdır. Bu sayede, kişi issiz kaldığında sigorta şirketi, bankaya olan kredi taksitlerini ödemektedir. Bu durumda poliçede olan ödeme süresi baz alınır. Bazı sigortalarda ise, işsizlik durumunda sigorta şirketi, telefon, elektrik ve kredi borçlarını bile ödemektedir.  Sigortalılar arasında en iyi bir diğer sigorta ise, gelir güvence sigortasıdır. Bu durumda sigortalı, işsiz kaldığında sigortalı maaşı kadar ücreti her ay düzenli olarak alır. Bu poliçenin ödemeleri diğer poliçelere göre çok yüksektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir