Kadın Girişimci Kredisi Nedir Nasıl Alınır

Reklamlar


Kadın-girişimci-kredisi-nasıl-alınır

Kadın girişimci kredisi nedir şartları nelerdir, Kadınlar için girişimci kredisi hakkında bilgi. İş yeri kurmak isteyen kadın girişimcilerin ilk adresi KOSGEB’dir. Pek çok sektöre destek kredileri ve hibeler sunan bu devlet kurumu, bayan girişimciler için ekstra avantajlar da sunmaktadır. Bu yazımızda sizlere, devlet destekli kadın girişimci kredisi nasıl alınır, kredi alma şartları nelerdir ve bu kredilerin ayrıcalıkları nelerdir gibi konular hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

KOSGEB Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır

KOSGEB’ten destek kredisi almak isteyen her girişimci istisnasız Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almak zorundadır. Kurum bunu ilk şart olarak girişimcilerin karşısına çıkarmakta ve bu eğitim ile de girişimciliğin temellerini öğretmeyi hedeflemektedir. Bu eğitim kapsamında öğretilen önemli konulardan birisi de İş Planı hazırlanmasının ne şekilde olacağıdır. Çünkü KOSGEB Hibe Kredisi başvurularında en önemli aşamalardan birisi İş Planlarının yönergeye uygun bir şekilde hazırlanıp hazırlanmadığıdır. Eğer henüz bu eğitimleri almadıysanız KOSGEB ya da İŞKUR birimlerine müracaat edip gelecek eğitimlere kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Eğitim başvurusu yaptığınız zaman ufak çaplı bir yeterlilik sınavına tabi olacaksınız. Bu sınav ortalama 20 ile 30 sorudan oluşmaktadır. Bu sınav için hazırlanmak isteyen kişiler internet üzerinde geçmiş yıllarda çıkmış sorulara bakabilirler. Yeterlilik sınavını geçen kişiler Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaya da hak kazanırlar ve kursiyer sayısı tamamlanınca da bu eğitimler açılır. Ücretsiz düzenlenen bu eğitimlerin tarihleri KOSGEB internet sitesinde güncel olarak yayınlanmaktadır. Eğitimleri başarı ile tamamlayan kadın girişimciler iş yerlerini açmak ve iş yeri masraflarını karşılanmasını sağlamak için Girişimcilik Destek Programlarına başvuru yapabilirler.

kosgebbb

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Nedir?

Hibe Krediler ve Faizsiz Destek Kredilerinin sağlandığı programdır. Bu programdan yararlanmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir:

  • KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Olunması
  • KOBİ Beyannamesi doldurulması
  • KOBİ Bilgi dökümü doldurulması
  • İş Planı Projesi Hazırlanması
  • Yapılan harcamalara dair faturaların tanzim edilmesi
  • İş yeri belgelerinin hazırlanması

Hazırladığınız İş Planları KOSGEB merkezlerine gönderilir ve incelemeye alınır. Burada onay verilen İş Planları için destek almaya hak kazanırsınız. Aslında yukarıda bahsettiğimiz adımların hepsi Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinde yeni Girişimcilere kolay bir şekilde açıklanmaktadır. Bu yüzdendir ki KOSGEB bu eğitimlerin alınmasını şart koşmaktadır.

Kadın Girişimcilere KOSGEB tarafından sağlanan en büyük avantajlardan birisi, %20 oranında daha fazla faydalanmalarını sağlamaktır. Bunu bir örnekle açıklayalım. Normal bir girişimci 50 bin TL hibe kredi almaya hak kazanması için 65 TL harcaması gerekirken, kadın girişimcilerin 55 bin TL harcamaları yeterli olmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir