Kasko sigortası nedir ve neden yapılır

Reklamlar


Kasko nedir ve neden yapılır

Kasko sigortası nedir ve neden yapılır: Kasko sigortası ve trafik sigortası arasında sürekli kavram karmaşası yaşanmaktadır. Kasko, her aracın kazaya karşı aldığı hasarların ödenmesi için yapılan sigortadır. Trafik sigortası ise, sizin karşı araca verdiğiniz zararı ödeyen sigortadır. Dolayısıyla, kendi aracınızın ve maddi zararlarınızın karşılanması için kasko yaptırmak gereklidir.

Zorunlu trafik sigortası her aracın kanunen yaptırması gereken sigortadır. Bu sigortayı yaptırmazsanız, trafikte yakalandığınızda aracınız otoparkla çekilir, ceza ödersiniz ve zorunlu trafik sigortası yatırılmadıkça araç otoparktan çıkmaz. İşte, bu nedenle kesinlikle zorunlu trafik sigortası yapılmalıdır. Kasko işlemi tamamen isteğe bağlıdır fakat o da kesinlikle yapılmalıdır. Herhangi kaza durumunda aracınıza çok fazla para harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası arasında ki farklar nelerdir?

Herhangi bir kaza anında karşı araca verilen zararları zorunlu trafik sigortası öder. Hatta yaralanma durumunda hastane masraflarını vefat durumunda yakınlarına teminatı zorunlu trafik sigortası ödeme yapar. Kasko sigortası, sadece kendi aracınızın maddi masraflarını öder. Yaralanma ve vefat durumunda gerekli teminatları ve hastane masraflarını kapsamındaysa karşılar.

Kasko nedir ve kasko neden yapılır?

Kasko sadece siz isterseniz yapılır ve zorunlu bir sigorta değildir. Kasko sigortasında alınacak teminatlar sizin tarafınızdan belirlenir. Sadece çarpma ve size çarpılması durumunda araç hasarları karşılanabildiği gibi, terör olayları, halk ayaklanmaları, hırsızlık, kundaklama, sel gibi doğal felaketlere karşı teminat alınabilir. Bu sayede, aracınızın başına gelebilecek her türlü soruna karşı araç sigortalanmış olur.

Kasko sigortalarında, sizin kaza anında aldığı yaralanmalarda tedavi masrafları hatta hastane harcamaları sigortalanabilir. Sürekli sakat kalma halinde teminat alınabilir. Vefat durumunda ailenize ödeme yapılabilir. İşte, bu nedenle kasko sigortası çok önemlidir.

Araç kullanan ve trafiğe çıkan herkese kasko sigortası yaptırmak şiddetle tavsiye edilir. Siz, çok iyi araç kullanıyor olabilirsiniz hatta sürüş uzmanı bile olsanız, size biri çarparak maddi ve manevi zararlar verebilir. İşte bu nedenle, kaskonuz olmalıdır. Kasko yaptırdığınızda maddi ve manevi kendiniz, aracınız ve aileniz risklere karşı teminat altında olacaktır. Fakat, pek çok kasko yapan sigorta firması vardır. Her sigorta firmasında rekabete dayalı olarak farklı fiyatlar oluşmuştur. Kasko yapılmadan önce mutlaka bu firmaların 2-3 tanesinden fiyat alınarak karşılaştırma yapmadan kasko sigortası yaptırılmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir