KDV Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Reklamlar


kdv-nedir-33

KDV Nedir? Nasıl Hesaplanır: KDV adı altında vermiş olduğumuz vergi, harcama gruplarına göre belirlenen oranlarda alınan bir harcama vergisidir.

Peki, tam anlamıyla KDV nedir? Nasıl Hesaplanır? Katma Değer Vergisi olan ve kısaca KDV adıyla bilinen vergi türü 1985 yılından itibaren uygulanmaya başlamıştır. KDV apsamına giren ürün ve hizmetler ise şunlardır;

-Ticari, zirai ve sınaî işlemler sonucunda yapılmış olan hizmet ve teslimler

-Telefon, telgraf, posta vb. hizmetler

-TV ve radyo hizmetleri

-Şans oyunları

Bu ve benzer tüm mal teslimi hizmetinde KDV hesaplaması yapılır. KDV hesaplaması yapılabilmesi için öncelikle bir ürün ya da hizmet almak gerekmektedir. Alınan ürün ya da hizmetle beraber, alınan ürün ve hizmet hangi cetvelde bulunuyorsa, bu cetvel üzerinde belirlenmiş oran üzerinden KDV hesaplaması yapılmaktadır.

Örnekle açıklayacak olursak, X sayılı cetvelde bir ürün aldığınız ve bu cetvel üzerinde belirlenmiş ora %1’dir. Bu aldığımız ürün 10 TL ise, 10 TL %1 ile çarpılıp yüze bölünerek KDV hesaplaması yapılır. Ya da Y sayılı cetvelde yer alan bir ürün aldık ve bu ürünler için %8 KDV uygulanmaktadır.

Bu durumda KDV oranı hesaplamak için ürün tutarı 8 ile çarpılıp 100’e bölünerek KDV bulunur. Örneğin; KDV dâhil 108 TL’ye aldığınız bir ürün normalde 100 TL’dir. %8 oranında alınan 8 TL vergiyle beraber ürün tutarı 108 TL olarak yansıtılmıştır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir