Kefil Olduğum Kişi Ölürse Ne Yapmalıyım?

Reklamlar


kefil-olmak

Kefil Olduğum Kişi Ölürse Ne Yapmalıyım: Bankalar kredi verirken belli durumlarda kefil talebinde bulunmaktadır. Kefil olmak krediyi alacak olan kişinin borcu ödememesi halinde borcu üstlenmek anlamına gelmektedir. Bunun için kefil olurken iki kere düşünmek gerekir.

Borçlunun borcu ödememesinin dışında borçlunun vefat etmesi de kefil için büyük bir risktir. Eğer ki kefil olduğunuz borçlu ölmüşse kredi alırken hayat sigortanızın olup olmaması da önem taşımaktadır. Eğer ki kredi alırken hayat sigortası yaptırıldıysa kefil olduğunuz kişi öldükten sonra borç sizin üstünüze kalmayacaktır. Ancak kredi alırken hayat sigortası yaptırılmadıysa ve mirasçılarda borcu üstlenmiyorsa borç kefile kalacaktır.

Kefil olduğunuz kişi öldüyse kefilin bu durumda yapabileceği hiç bir şey yoktur. Tavsiyemiz birine kefil olurken hayat sigortası yaptırılmasını mutlaka talep etmeniz yönünde.

Kefillik Nedir?

Kefil olmak bir kişinin bu borcu ödeyeceğinin garantisini sunmak halk dilinde referans olmaktır.  Eğer ki bu kişi borcunu ödemezse kefil borcu üstleniyor demektir.

Kefillik Niye Gerekir?
Bankalar kredi verirken müşteriden belli bir güven elde etmek isterler. Çünkü müşteriden güven elde etmemeleri halinde borçlarının geri döneceğini de düşünmezler. Bunun için de kredi vermezler. Bankalar kredi verirken müşteriden güven almak için önce müşterinin kredi notuna bakarlar. Kredi notu risksiz olan bireylerin kredi alma imkanı da daha kolay olacaktır. Ancak kredi notu bakımından çok riskli ve riskli kategorisinde olan kişilerin kredi alması imkansız olacaktır.

Kredi alırken bankaların bakacağı ikinci etken ise mal varlığı ve gelir durumudur. Gelir durumunuzun düzenli olması sağlam bir mal varlığınızın olması kredi alma ihtimalinizi de kolaylaştıracaktır. Tüm etkenler sizin için olumsuz yöndeyse kredi almak için yapabileceğiniz yine belli başlı yöntemler bulunmaktadır.

Tüm bunlar sizin için olumsuz etki yarattıysa ve kredi alamıyorsanız başvuracağınız iki yol bulunmaktadır. Birincisi kefil gösterme ikincisi de ipotek göstermektir. İpotek göstermek için belli başlı bir mal varlığının olması gerekmektedir. Eğer ki bir mal varlığı varsa bu ipotek gösterilebilir. Ancak bir mal varlığı yoksa tek çare kefildir. Maddi geliri iyi olan, kredi notu yüksek olan ya da bir mal varlığı olan kişiler kefil olarak gösterilebilir. Bu şekilde size kefil olabilecek bir kişi varsa kredi başvurularınızda onu kefil olarak gösterebilirsiniz.

Kefil Gösterildiğinde Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kefil gösterildiğinde kredi başvurusu yapılırken yalnızca krediyi alacak olan kişi değil, aynı zamanda kefil içinde belge istenmektedir. Kredi alacak olan kişi için gelir belgesi, mal tespiti istenmektedir. Ancak krediyi alacak olan kişiden istenen tüm bu belgeler aynı şekilde kefilden de istenmektedir.

Çünkü kefil bir anlamda bankanın krediyi verdiği kişi olarak görülmektedir. Sonuçta krediyi alan kişi borcu ödemezse bankanın tek muhatabı kefil olacaktır.

Kefil Olduğum Kişi Borcunu Ödemedi Ne Yapmalıyım?
Kefil olurken defalarca düşünmek gerekir ve tam anlamıyla güvenilmeyen bir kişiye kefil olunmamalıdır. Çünkü kefil olduğunuz kişi borcunu ödemezse tüm borç tamamen size kalacak ve ödemekle yükümlü olacaksınız. Kefil olduğunuz kişinin borcu ödememesi halinde hiçbir yasal hak talep etme imkanınız bulunmamaktadır. Borcu ödemekle yükümlüsünüz. Aksi taktirde banka işlemleri sizin üzerinize yapmaya başlayacaktır.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir