Kira depozitosu hakkında bilmeniz gerekenler

Reklamlar


kira-depozitosu-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Kira depozitosu hakkında bilmeniz gerekenler: Kira depozitosu nedir? Depozito ücreti kiranın ne kadarı olmalıdır? Bu gibi soruların cevaplarınız merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun. İşte, kira depozitosu hakkında bilmeniz gerekenler;

İşiniz ya da gereklilik durumunda evinizi veya işyerinizi değiştirmek durumunda kaldığınızda, oldukça uzun süreli bir araştırma çalışması yapmanız gerekmektedir. Hedeflediğiniz beklentilerinizi karşılayacak olan bir ev veya işyeri bulduğunuz zaman, mülk sahibinden burayı kiralayabilmek için bir takım prosedürleri yerine getirmeniz lazım. Kiralamak için ilk kiranın verilmesi kadar kiralama depozitosu da en önemli prosedürlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kira depozitosu nedir?

Ev ya da işyeri kiralaması yaparken mülk sahipleri kiracıdan, kiraladığı mülke zarar vermemesini ister. Olası bir zarara karşı da kendisini bir şekilde maddi olarak güvenceye almak ister. İşte burada alınan paraya depozito adı verilmektedir. Kiralayan kişi eve veya işyerine herhangi bir zarar verirse, mülk sahibi kontrat süresinin bitiminde bu zararları almış olduğu depozito ile tazmin edebilmektedir. Depozito, genellikle kiralayan kişiler için maddi bir külfet olduğu kadar, mülk sahipleri adına avantaj sağlayan bir teminat şeklidir.

Depozito bedeli nasıl belirlenir?

Ev veya işyeri kiralasanız da mülk sahibinin sizden talep edebileceği depozito bedeli 3 aylık kira toplamını geçemez. Borçlar Kanunu’nda ilgili konu ile ilgili depozito bedelinin 3 aylık kira toplamını geçemeyeceği açık bir şekilde yazılmıştır. Kiralayan kişi mülk sahibiyle anlaşarak depozito yerine teminat maksadıyla para ya da kıymetli evrak vermişse, kiralayan kişi bu teminat karşılığını mülk sahibinin onayına gerek duymadan vadeli bir tasarruf hesabına yatırabildiği gibi, kıymetli evrağı da bankaya koyabilir. Bu uygulama ile banka, bu kıymetli evrağı veya parayı yalnızca kiracı ve mülk sahibinin birlikte verecekleri onayla veya kesinleşen bir icra takibi varsa geri vermektedir.

Depozitonun iadesi ne gibi durumlarda olur?

Ev ya da işyerini kiraya veren mülk sahibi, depozito ile ileride mülkte meydana gelebilecek zararlara karşı kendisini garantiye almaktadır. Kontrat süresi bittikten sonra kiracı ev ya da işyerinden çıkarken bir takım hasarlara yol açmış olabilir. Bu hasarların tazmini alınmış olan depozitodan karşılanır. Kiracı kontrat bitiminde kiraladığı mülke herhangi bir hasar vermemişse ve bu şekilde teslim etmişse, mülk sahibi almış olduğu depozitoyu kontrat gereği kiracısına iade etmek durumundadır.

Depozito nasıl hesaplanır?

Borçlar Kanunundaki 342. maddeye göre; Kira depozitosu 3 aylık kira toplamını geçemez. Örnek vermek gerekirse; Aylık kira bedeli 1.500 TL olan ev ya da işyerinin depozito bedeli; 3 ay x 1.500 TL = 4.500 TL olarak hesaplanır. Bu bedelin üzerinde herhangi bir ücret talep edilmesi kanunen mümkün değildir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

One Response

  1. ismail

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir