Kitap yazarak para kazanma süreci

Reklamlar


kitap yazarak para kazanma

Kitap yazarak para kazanan pek çok insan hayatımıza girdi. Bunun başlıca nedeni, sadece hayal gücünüzü kullanarak çeşitli karakterler yaratmak değildir. Başarılı olduğunuz çeşitli alanlarda, hobilerinizi yazarak kitaba çevirebilir hatta bundan para kazanabilirsiniz. Eski dönemlerde olduğu gibi bir edebiyat eseri yazmanız beklenmiyor.

Pazarlama konusunda, hayatta başımıza gelebilecek sorunlar, ağaç işleri, resim yapma gibi pek çok konuda rahatlıkla kitap yazabilirsiniz. Pek çok insan Blogger olarak çok ciddi paralar kazanıyor hatta kitapları yok satıyor. Sadece hayattaki tecrübelerinizi kullanarak veya uzman olduğunuz bir konuda kitap yazabilirsiniz.

Kitap yazmaya nasıl başlamalı?

Ne yazacağınız hakkında bazı fikirler geliştirin ve bunları maddeleyin. Fikirler için basit taslaklar yazın. Bol okuyun ve konularla ilgili bilgi toplayın. Uzmanlık alanınızla ilgili bir kitap yazacaksanız, hangi konu olacağını, kitabın okuyucu kitlesini,, hangi kaynaklardan yararlanacağınızı not alın.

Kitap bastırmak

Kitabı yazdıktan sonra iki seçeneğiniz vardır. Ya bir yayın evine yollayıp, kitabı basmak veya bir yayın evinde kitabı sizin bastırmanız olarak kabul edilir.

Yayın evine gittiğinizde, kitabın basımını reddedilebilir. Eğer reddedilmezse, gerekli tüm masraflar yayın evi tarafından karşılanır ve cepten para çıkmaz. Bu noktada tüm masraflar yayın evi tarafından karşılanır. Fakat, yayın evlerinin yayımlayacakları kitapları seçerken dikkat ederler. Bu nedenle, yayın evinin daha önce bastığı kitapları incelemek ve yazdığınız kitabı ona göre postalamanız gereklidir. Özetle, yazdığınız kitabı yayın evine yollarken araştırma yapmadan yollamayın.

Kitabı kendinizin bastırması

Kitabın en rahat basılması sizin basmanızdır. Reddedilme yoktur. Pek çok yayın evi bu şekilde kitap basar. Yaklaşık 250 sayfalık bir kitap, 1000 adet basıldığında ortalama 2 bin TL’ye basılır. Fakat, kitaplar size teslim edilir. Oysa yayınevi kitabı bastıktan sonra dağıtım, pazarlama hizmetlerini kendisi verir.

Kitap yazarak para kazanılır mı?

Kitabınız basıldığında her kitap başına bir rakam alırsınız. Kitabın basılması ve iyi tanıtım ve pazarlama yapmaya bağlıdır. Kitap yayınevi ile anlaştığınızda anlaşma kapsamında tüm bunlar vardır. Fakat, kitabı kendiniz bastığınızda kesinlikle tüm bu işler size kalır. Sadece kitap yazmak değil, senaryo yazmakta size para kazandırır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir