Konut kredileri hakkında önemli bilgiler

Reklamlar


konut kredisi hakkında bilgiler

Konut kredileri hakkında önemli bilgiler

Günümüzde ev sahibi olmanın en hızlı yolu uygun konut kredisi kullanmaktır. Hayallerinizdeki eve sahip olmak ve konut kredisi kullanarak bunu yapmak istiyorsanız merak edilen ve kafaları kurcalayan bazı konuları ve önemli bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

Ne kadar konut kredisi alınabilir?

En çok merak edilen konuların başında ne kadar konut kredisi kullanılabileceğidir. Bu soruyu soran kişiler genellikle almayı düşündükleri evin tamamına kredi kullanabileceklerini düşünmektedirler. Halbuki bu bilgi yanlıştır.

Kredi ile alınması düşünülen konuta ait kredilendirme oranı yani bankanın verebileceği kredi miktarı, ekspertiz ile belirlenen değer ya da uzmanlar tarafından tespit edilen piyasa değerinin %75’inden fazla olamamaktadır. Konut değerinin %25’lik kısmının krediye başvuran kişi tarafından ödenmesi gerekmektedir. Almayı düşündüğünüz evin tamamına kredi kullanmak için varsa sahibi olduğunuz başka bir gayrimenkulü teminat olarak göstermeniz yeterli olabilir.

Konut kredisinin masrafları nelerdir?

Diğer merak edilen sorulardan biri olan konut kredisi masraflarının neler olduğudur. Bunları sıralamak gerekirse;

Konut kredisi ile ilgili tahsis ücreti bankaların yasal olarak yansıttığı ve binde 5 oranını geçmeyen bir bedeldir.

Bu ücretin haricindeki istihbarat ücreti, kredi işlem ücreti ve ödeme planı değiştirme bedeli şeklindeki ücretler yasal değildir.

Ekspertiz ücretleri de yasal bir ücrettir. BDDK veya SPK tarafından yetkilendirilen kurumlarca yapılan değerlendirme çalışması için bankanın sizin adınıza ödemekte olduğu bir ücrettir. Bu ekspertiz ücreti de fatura tutarından fazla olamaz.

Başvuru yaptığınız konut kredisinden caymak istediğinizde bu hakkınız var. Ancak ekspertiz işlemi yapıldıysa banka bu ücreti sizden tahsil eder ve bu yasaldır.

Konut kredisi sigortaları nelerdir?

Bu sigortalar sizle banka arasında yapılan anlaşmayla belirlenmektedir. Buradaki zorunlu sigorta yalnızca DASK’tır. Diğer sigorta çeşitleri opsiyoneldir ve zorunlu değildir. Kredi kullandığınız bankanızdan başkaca sigorta isteyip istemediğinizi ya da başka firmadan sigorta yaptırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu sizin insiyatifinizdedir. Yapılmakta oılan sigortalar şöyledir;

Konut sigortası: Bu sigorta ile doğal afetlere, yangın, sel, terör, hırsızlık gibi birçok duruma karşı sizi güvenceye alan yıllık bazda bir sigorta türüdür.

Deprem sigortası- DASK: Evinizin deprem ve depremden kaynaklanan hasarlara karşı korunmasını sağlayan zorunlu bir sigortadır.

Hayat sigortası: Krediyi kullanan kişiyi vefat ya da maluliyet durumlarında kredi borcunun ödenmesi konusunda güvenceye alan bir sigortadır.

Erkan ödeme ya da kredi yapılandırma:

Gerekli gördüğünüz durumlarda kredinizi erken ödeme ya da yapılandırma hakkına sahipsiniz. Bankanız ile mutabık kaldıktan sonra vadesinden önce erken ödeme yapabilmektesiniz. Banka erken ödeme talebinizi geri de çevirebilir ve buna da hakkı vardır. Yapılandırmada kredinizi başka bankaya çok daha uygun koşullarda aktarabilirsiniz. Bu yapılandırma işlemi krediyi taşıyacağınız banka tarafından kredinin kapatılması ve yeni şartlarla ödemeye devam edilmesi anlamına gelmektedir.

Sabit faizli konut kredilerinde birden fazla ödeme ya da bütün borcun kapatılması ile ilgili bankalar bu uygulamayı gerçekleştirmek durumundadırlar. Tarafınızdan talep edilecek olan erken ödeme tazminatı da faiz ya da kar payı indirim tutarından fazla olamaz.

Konut kredisi başvurusunda önemli bilgiler:

Konut kredisi başvurularınızda vade sınırı bankalarca tayin edilmekte ve 120 aydan daha uzun vadeler riskli ve avantajı olmayan bir aşamadır.

Kredi başvurusunda bulunacak olanların 18 yaşını doldurmuş olmaları ve gelirlerini belgeleyebilmeleri gerekmektedir.

Banka ile konut kredisi sözleşmesini imzalamadan önce bilgilendirme formunu incelemeniz ve itirazlarınızı belirlemeniz doğru olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir